جراحی زیبایی چانه

معیار شما برای پذیرش یک بیمار جراحی پروتز چانه چیست؟

جراحی پروتز چانه از نظر درمانی برای کسانی انجام می شود که چانه عقب رفته ای دارند و بعد از این عمل، ابعاد اجزای صورتشان هماهنگ تر می شود. اولین قدم ما بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است. مثلا اگر دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشد، جراحی پروتز چانه تاثیریروی وضعیت بیمار ندارد. اگر زاویه های مورد نظر ما در ناحیه فک مشکلی نداشتند، می توانیم کوچکی چانه را با روش های جایگذاری پروتز بر چانه بیمار جبران کنیم.

chin

پروتز چانه

در صورتیکه برجستگی چانه شما در نمای نیمرخ کم و چانه عقب کشیده باشد شما ممکن است کاندید جراحی پروتز چانه باشید. در جلسه مشاوره وضعیت فک بالا و پایین ، وضعیت دندانها و پوزیشن دندانهای ردیف بالا و پایین بررسی شده و در صورتیکه صورت شما تنها احتیاج به برجسته کردن ناحیه چانه داشته باشد شما کاندید جراحی زیبایی چانه می شوید. در این جراحی من از پروتز دائمی جامد برای برجسته کردن چانه شما استفاده می کنم . برای اینکار از ژل چه دائمی و چه موقتی به هیچ عنوان استفاده نمی شود. دو روش برای تعبیه پروتز وجود دارد.یکی از طریق دهان و دیگری از طریق پوست ناحیه چانه .اگرچه در روش داخل دهانی برشی روی پوست نخواهد بود اما به دلیل وجود محل برش در داخل دهان و در مجاورت باکتریهای دهان احتمال عفونتهای زخم و پروتز و تشکیل فیستول های دهانی در این شیوه شایعتر است.من برای بیمارانم بیشتر روش خارج دهانی و از طریق پوست زیر چانه را توصیه می کنم.اسکار محل برش کوچک و در ناحیه زیر چانه و بدون دید است و در اکثریت افراد بسیار محو می باشد. می توان عمل زیبایی چانه را همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد.

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد:

الف) تزریق ژل ب) تزریق چربی ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن د) گذاشتن پروتز

تکنیک جراحی پروتز چانه چگونه است؟

جراحی فک و چانه می‌تواند با بی حسی موضعی و یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام پذیرد. با انجام یک برش کوچک از طریق دهان بین لثه و لب پایین، بافت روی استخوان بلند شده و پروتز در محل مناسب کار گذاشته می‌شود. پروتز چانه می‌تواند از جنس های مختلف باشد که شایع‌ترین آنها سیلیکون است. دانشمندان معتقدند که سیلیکون ایجاد واکنش بافتی نمی‌کند، پس احتمال التهاب و پس زدن آن خیلی‌ کم است و چنانچه نیاز به بیرون آوردن باشد می‌توان به آسانی‌ آنرا خارج نمود. گاهی نیز از بافت‌های انسانی‌ مثل استخوان و یا غضروف استفاده می‌شود که البته احتمال جذب مقداری از آن وجود دارد.

در حالتی که فک پایین کوچک و عقب باشد باز از یک برش داخل دهان، منتها کمی‌ بزرگتر استفاده می‌شود. آنگاه مقداری از قسمت پایین استخوان فک را برش داده، به اندازه دلخواه جلو آورده و مجددا به استخوان اصلی‌ فیکس می‌کنیم.

در هر دو صورت، برش داخل دهان با بخیه‌های قابل جذب دوخته شده و فک پایین توسط چسب و یا بریس بی‌حرکت می‌شود.

پروتزها چه عوارضی می توانند داشته باشند؟

الف) عوارض پروتزها بسیار اندک اند. از جمله هماتوم (تجمع خون) در ناحیه عمل،عفونت و پس زدن پروتز که در کمتر از 1 درصد موارد اتفاق می افتد. ب)ممکنست در موارد نادری اعصاب حسی ناحیه لب بالا و پایین آسیب ببیند که فقط حس این نواحی را تحت تاثیر قرار می دهد و از نطر حرکتی مشکلی بوجود نخواهد آمد. در بسیاری موارد کم حسی و یا بی حسی به مرور از بین خواهد رفت. در موارد نادر بی حسی دائمی خواهد بود. ج) عدم تقارن در پروتزها یکی دیگر از عوارض بوده که نیاز به اصلاح با جراحی مجدد خواهند داشت.

نكاتي كه لازم است بيمار بداند :

1 – چنانچه از برش داخل دهان استفاده شود هيچگونه برشي روي پوست صورت شما داده نخواهد شد ولي بعد از عمل فک و چانه براي جلوگيري از ورم صورت ، روي صورت شما چسب زده خواهد شد . 2- در صورتی که همزمان نیاز به عمل جراحی پلک پایین باشد ، میتوان از همان برش پلک پایین پروتز را قرار داد. 3- در صورتی که همزمان نیاز به عمل جراحی کشیدن پوست صورت باشد ، پروتز از همان برش مربوطه گذاشته می شود. 4 – تا 24 ساعت بعداز عمل از كمپرس سردصورت استفاده كنيد . بدين منظور كافي است چندتكه يخ را درون كيسه فريزر ريخته وآنرا روي صورت خود قرار دهيد . 5 – بعد از عمل آنتي بيوتيك خود را دقيقا مصرف كنيد . 6 – روزي 3 بار بادهان شويهٌ بتادينه دهان خود رابشوييد . 7 – بعد از عمل تا دو روز از رژيم غذايي نرم استفاده نماييد . بعد از آن خوردن هر گونه غذايي بلامانع است . 8 – نخ هاي بخيه داخل دهان شما قابل جذب هستد ونيازي به كشيدن آنها نيست.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است