کاشت مو چیست؟

257.jpg3

کاشت مو یک عمل جراحی می باشد.این جراحی یک جراحی کوچک وسرپائی محسوب می شود اما حتما باید اصول اولیه جراحی و اتاق عمل رعایت شود.کاشت مومی بایست در اتاق عمل استریل بیمارستان یا مطب مرکز کاشت مو انجام شود و پزشک  می بایست یا جراح باشد و یا با اصول اولیه جراحی آشنائی کامل داشته باشد.چرا که 90% سیستم کاشت مو سیستم اتاق عمل جراحی می باشد و 10% کار غیر جراحی می باشد. درضمن پزشک  می بایست قدرت رفع مشکلات پس ازعمل وعوارض احتمالی این عمل را داشته باشد که اکثراعوارض از نوع عوارض جراحی می باشد .از اینرو بهترین پزشک پیوند مو گروه جراحان می باشند. کاشت مو شامل دو قسمت می باشد .برداشت مو و کاشت مو.ابتدا برداشت انجام می شود و سپس موی برداشت شده کاشته می شود. فاصله برداشت و کاشت می بایست کوتاه باشد تا مدت زمانی که موها در خارج از بدن نگه داشته می شوند و احتمال مردن موها وجود دارد کمتر شود پس هر چه تیم پیوند مو ورزیده تر و ماهرترباشند سرعت عمل بالا رفته و مرگ ومیر موها در حین جابجائی کمتر می شود یعنی پیوندها بهتر می گیرد .

عوامل ریزش مو

- عوامل تغذیه ای

یکی از شایع ترین علل ریزش موها، عوامل تغذیه ای و به خصوص فقر آهن است، البته کمبود روی، کلسیم و پروتئین و... نیز می توانند باعث ریزش موی سر شوند.-▪ بیماری یا جراحی سخت: ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری سخت یا جراحی خشن به خاطر استرسی که به وجود می آید ممکن است به طور ناگهانی تعداد زیادی از موها بریزند که البته موقتی است. بیماری هایی مثل دیابت نیز می توانند ریزش مو ایجاد کنند.

- اختلالات هورمونی

اگر مشکل تیروئیدی وجود داشته باشد، چه پرکار و چه کم کار، می تواند باعث ریزش مودر زنان و مردان شود ولی با حل مشکل تیروئید، این مشکل هم حل خواهد شد. شاید تعادل هورمون های زنانه مثل استروژن یا مردانه مثل آندروژن به هم خورده باشد که باز هم می تواند از علل ریزش مو مردان و خانم ها باشد. متعادل کردن این هورمون ها نیز به حل ریزش مو منجر خواهد شد.

- چربی پوست سر

اگر پوست سر چرب باشد یا حتی پوست شوره داشته باشد ممکن است ریزش مو بیشتر شود.

محدودیت های کاشت مو

1- تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. واضح است که هرچقدرمنطقه دهنده مو درمتقاضی کاشت مو کوچکتر و محدودترباشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه پیوند موهم ضعیف ترخواهد بود.

2- کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو.هرچقدرمو نازک تر و رنگ آن روشن ترباشد میزان پوشانندگی بعد از کاشت مو درآن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتربوده و تراکم کمتری ایجادمی کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند و نتیجه کاشت مو بهتری ایجاد میکنند.

3- وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده  درناحیه کاشت مو(یعنی تعداد موها درهرسانتیمترمربع) نیزکاهش می یابد.

روش های کاشت

FUT

در روش کاشت مو FUT باريكه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل آن بخيه می شود سپس اين باريكه در زیرمیکروسکوپ به قطعات كوچكی به نام گرافت Graft تقسيم می شود که این گرافتها کاشته می شوند .گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص گرافت های یک تا چهار تار موئی تکنسین ها مشغول آماده کردن گرافت ها زیر میکروسکوپ هستند.

FIT

با ابزاری ظريف قطعات كوچكی از پوست و مو به نام گرافت از پشت سر بيمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های كوچكی باقی می ماند كه خود بخود بهبود می يابد.روش اصلی و استاندارد در كاشت مو، روش FUT است و روش کاشت مو FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول كاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زيرا اولا" در يك جلسه تعداد بيشتری گرافت بدست می آيد، ثانياً كيفيت گرافت ها بسيار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سر به روش FUT بدست می آيد نه FIT، روش FUT يك خط بخيه ظريف mm 2-1 در پشت سربجا می گذارد كه بخوبی زير موها پنهان می شود و روش FIT كم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخيه زدن و بخيه كشيدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخيه است.

تفاوت روش FIT  و FUT

فرق بين عملFIT  و FUT در نحوه ي برداشت مو است و از لحاظ پیوند مو هيچ فرقي با هم نمي کنند. يکي از مزيت هاي روش کاشت مو fut کيفيت بالا و ديد کافي جهت جداسازي فوليکول ها و سرعت عمل در حين انجام عمل است که حدود چهار تا شش ساعت زمان نياز دارد. از معايب اين روش در مقایسه روش های کاشت مو نيز مي توان به محدوديت در ابعاد نوار پشت سر جهت برداشت مو اشاره کرد.از مزاياي روش FIT نسبت به روشFUT اين است که در اين روش محدوديت به لحاظ ابعاد نوار و کشش پوست سر وجود ندارد و نيازي به برش پوست و بخيه نيست. يکي از مهم ترين معايب روش روش کاشت و پیوند موی FIT احتمال قطع عرضي فوليکول و کيفيت پايين تري است که نسبت به روش کاشت و پیوند موی FUT دارد. همچنين در اين روش زمان نسبتا زيادی جهت عمل FIT  صرف می شود و در نتيجه خستگی را برای بيمار به همراه دارد.

مراقبت های بعد از کاشت

- بیماران در پایان عمل چند ساعته کاشت مو خسته و کلافه هستند و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام نمی توانند با دقت رانندگی کنند . بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود روز عمل اتومبیل به همراه نیاورند و برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشند و یا از آژانس استفاه کنند. - چند ساعت بعد از اتمام عمل بیماران در پشت سر احساس درد می کنند که مربوط به برش جراحی است. این سردرد موقت بوده ظرف یکی دو روز بهبود می یابد. برای تسکین درد می توان از مسکن های معمولی مانند استامینوفن ساده یا کدیین دار و یا از بروفن یاسایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرد. نکته مهم آن است که کاشت مو باعث سردرد دائمی نمی شود. - لازم است بیماران آنتی بیوتیک تجویز شده را به طور کامل مصرف کنند ولی نیازی به تکرار دوره درمان نیست. - در پایان عمل سر بیمار پانسمان می شود. پانسمان از موهای کاشته شده محافظت کرده و احساس امنیت و راحتی ایجاد می کند.مراقبت از پانسمان به خصوص شب ها موقع خواب خیلی مهم و حساس است. کشیده شدن پانسمان روی پوست سر باعث بیرون آمدن موها از محل کاشت می شود. البته در طول روز هم ممکن است این اتفاق بیافتد مثلا ممکن است سر بیمار موقع سوار شدن به ماشین به در اصابت کند و تعدادی از موهاکنده شود.پانسمان برای محافظت از موهای کاشته شده انجام می شود - چند شب اول لازم است بیماران به صورت 45 درجه (نیمه نشسته) بخوابند. در این وضعیت فشار وریدی و لنفاتیک در سرو گردن کاهش یافته و از تورم پیشانی جلوگیری می شود. برای این منظور کافی است از یک بالش دور گردنی نرم استفاده کنند. خوابیدن به پهلوها نیز ایرادی ندارد. افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند بیشتر دچار ورم پیشانی می شوند. - روز بعد از عمل پانسمان را در کلینیک برداشته و موها با شامپو شسته می شود و مجددا پانسمان می شود.سپس با آموزش هایی که به بیمار داده می شود شامپو کردن موها در منزل ادامه پیدا می کند. با آموزش مختصر افراد می توانند به تنهایی پانسمان شان را در منزل عوض کنند . توصیه می شود بیماران در هفته اول 24 ساعته پانسمان داشته باشند. لازم است پانسمان هر روز عوض شود.

نتایج

در طی ماه اول بعد از عمل موهای کاشته می ریزند در حالیکه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد کرد.رشد تمام موهای کاشته شده 9 تا 12 ماه بعد کامل می شود.موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت، زاویه، جهت رشد حفظ کرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیکولهای کاشته شده می شود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است