کاشت مو و عوارض

0b243

به طور خلاصه كاشت و پیوند مو يعنی انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت.موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی كه علت اصلی ريزش موی سرهستند مقاوم هستند و به هرجايی هم منتقل شوند اين مقاومت را همراه خود می برند پس ما اين موها را به مناطقی كه كم مو است منتقل كرده و با شكلی كه مناسب تر است ترتيب و نظم می دهيم و اين موها دائمی هستند، ريزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرايش می باشند.درمرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم كاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.قابل ذكر است كه هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مكان مناسب با وسائل استريل (اتاق عمل جراحی) انجام شود اما قبل از انجام این عمل لازم است حتماً بیماران در مورد عوارض کاشت مو که ممکن است بعد از جراحی  برای آنها اتفاق بیفتد، آگاه شوند.پیوند موی زنده یک عمل جراحی می باشد که روی مو و پوست سر انجام می شود .چنانکه از نام و بطن موضوع ( عمل جراحی ) مشخص می باشد جنبه جراحی کاشت مو مهمترین قسمت کارمی باشد از این نظر مناسب ترین فرد برای انجام عمل جراحی پیوند موی زنده متخصص جراح آشنا و ماهر در زمینه پیوند مو می باشد .

روش FUT

روش کاشت موFUT نوع برداشت مو از پشت سر را بیان می کند گر چه FUT به معنی عام کلمه پیوند مو می باشد اما به صورت غلط عام کلمه FUT جهت روش برداشت مو با تکنیک جراحی و بخیه استفاده می شود.درروش FUT باریکه ای از پوست و مو به عرض حدود 2 سانتیمتر وطول 25 سانتیمتر از پشت سر بیمار برداشته می شود سپس پوست پشت سر با اندکی کشش به هم رسانده می شود و با نخ نایلون بخیه می شود و دوازده روز بعد بخیه های پشت سر برداشته می شود گر چه عرض نوار برداشته شده حدود 20 میلیمتر می باشد اما جای بخیه نباید از 4-3 میلیمتر پهن تر باشد و این اسکار بخیه کاملا زیر موها پنهان می شود و دیده نمی شود.باریکه برداشته شده از پشت سر توسط تکنسین های کاشت مو به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که هر گرافت شامل 1 تا 4 تار مو می باشد سپس این گرافت ها در جلوی سر کاشته می شوند .گرافت های یک تا چهار تار موئی آماده سازی گرافت ها توسط میکروسکوپ های تخصصی پیوند مو گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص.

روشFUT روش استاندارد برداشت مو در عمل جراحی می باشد بیشترین مقدار مو را در یک جلسه می توان برداشت و کاشت نمود .هدر رفتن موها اندک است و بالای 90% موهای برداشته شده می بایست در آینده رشد کند.نسبت به روش FIT زیبائی و بازدهی بالاتری دارد اما اندکی سنگین ترازروش کاشت مو به روش FIT می باشد . روش FUT یک عمل جراحی کلاسیک می باشد می بایست حتما توسط یک جراح یا پزشک کاملا آشنا به تکنیک های جراحی انجام شود تا بهترین نتیجه و کمترین صدمه به بیمار را داشته باشیم.

مزایای روش FUT

یکی از مزایای کاشت موی طبیعی دراین روش  این است که میزان آسیب به ریشه های موبه دلیل استفاده از میکروسکوپ کم وبیش از 90 درصد موهای برداشت شده به صورت سالم پیوند زده می شود وهمین نکته باعث برتری این روش درافرادی که میزان بانک محدودی دارند نسبت به روش FIT می گردد.موهای ناحیه پشت سر وکنارسرآسیب ندیده وبقیه پوست جهت برداشت در مراحل آتی سالم باقی می ماند.در این روش نیازبه کوتاه کردن موهای پشت سرقبل ازعمل نمی باشد وحتی امکان کاشت موهای بلند نیز وجود دارد.بالغ بر 95 درصد موهای برداشت شده به صورت سالم پیوند زده می شود.

معایب روش FUT

در صورت تسلط پزشک،امکان آسیب وباقی ماندن جوشگاه درناحیه پشت سروجود دارد.لازم به ذکر است که دراین روش پزشک مجرب،امکان ترمیم ناحیه برداشت پوست به صورتی که هیچ گونه آثاری از جوشگاه باقی نماند را دارد امکان کمی بی حسی در ناحیه بالای منطقه برداشت پوست تا 3 ماه پس ازعمل وجود دارد واغلب بیماران نیاز به 1 بارمراجعه جهت کشیدن بخیه ناحیه ترمیم را دارند.

پیشگیری از ریزش مو

۱- سعی کنید در برنامه غذایی خود ازسبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدارزیاد استفاده کنید. به این منظور خوردن سبزی‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می‌شود. گفتنی است اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت‌ کنندگی رنگدانه ‌های مو، یک منبع غنی از آهن است که باعث تقویت استخوان‌ها، ناخن‌ها و موها می‌شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثرگذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود.

۲- پس از حمام کردن اگر موهای شما خشک و پرحجم می‌شود به جای ژل که باعث خفه شدن مو می‌شود از روغن‌های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.

۳- حنا برای مو، گیاه مفیدی است اما تاثیر خود حنا با شامپوهای آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. اگر رنگ حنا به‌ نظرتان ناخوشایند است می ‌توانید از گیاهان بی‌ رنگ ‌کننده استفاده کنید.

۴- سبوس برنج نیز گیاه بسیار مفیدی است که می ‌توان از دم‌ کرده آن به جای چای برای تقویت موها استفاده کرد.

۵- از تماس گرد و خاک و دود زیاد به موها خودداری کنید که دشمن موهستند. در پایان نیز توصیه می‌شود در حد امکان به جای شانه پلاستیکی از شانه چوبی استفاده کنید. همچنین تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید و درصورت ضرورت، حرارت آن بسیار کم باشد.به علاوه از شانه‌ کردن موها در حمام بپرهیزید.

محدودیت های کاشت مو

1) تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو (پشت سر) در فرد کوچک تر و محدود تر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه پیوند مو هم ضعیف ترخواهدبود.

2) کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو: هرچقدر مو نازک تر و ضعیف تر باشد میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و قوی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد و فِر پوشش ظاهری بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.

3) تطابق رنگ پوست سر با رنگ مو: ملاحظه شده است که هرچقدر رنگ مو با رنگ پوست به همدیگر نزدیک تر باشند، آن ناحیه با پوشش موی بیشتری به نظر می آید. برای مثال موی بلوند و سفید با پوست روشن و یا موی مشکی با پوست تیره چنین حالتی را بوجود می آورند.

4) خصوصیات پوست سردر منطقه دهنده: در روش FUT هرچقدر پوست پشت سر شل تر بوده و قابلیت کِش سانی بیشتری داشته باشد نوار پهن تری می توان برداشت و بالطبع تعداد موهای برداشته شده هم بیشترمی گردد ولی درروش FIT این محدودیت وجود ندارد. از طرف دیگر وجود اسکار ضایعات و بیماری های پوستی و هر گونه اختلال در پوست پشت سر به عنوان مانعی برسر راه برداشت مو عمل کرده و تعداد موهای قابل برداشت را به شدت کاهش می دهد.

5) کاشت موهای قبلی در بیمار به هر روشی که انجام شده باشد: در صورت انجام پیوند موی قبلی نه تنها بانک موی فرد در پشت سر آسیب دیده و تعداد موهای قابل برداشت شخص در عمل فعلی بسیار کمتر می گردد بلکه قرار دادن گرافت ها به دلیل فرآیند ترمیم زخم و ایجاد اسکار در مناطق طاس مشکل تر و همچنین امکان زنده ماندن آنها و رویش موی جدید نیز کاهش پیدا می نماید.

6) وسعت منطقه طاس و شدت طاسی: واضح است که با افزایش سطح منطقه طاس و نیز شدت ریزش موی سر در فرد میزان تراکم موهای کاشته شده نیز کاهش می یابد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است