کاشت مو در آقایان

fef-345x230

علت ریزش موی مردانه

معمولا بیشتر متخصصان هرچه درباره موها، بهداشت و سلامت آنها گفته‌اند، خانم‌ها را مخاطب خود قرار داده‌اند و توصیه‌هایی برای آنها داشته‌اند. در این مطلب سعی کرده‌ایم مهم‌ترین مسایل مربوط به بهداشت و سلامت موهای آقایان را به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم تا کمکی در این زمینه به آقایان کرده باشیم.

اولین نکته‌ای که آقایان باید به آن توجه داشته باشند، بهداشت و شستشوی موهاست. موها به ۲گروه خشک و چرب، تقسیم‌ می‌شوند اما از آنجا که میزان هورمون‌های مردانه در بدن آقایان، بسیار بیشتر از خانم‌هاست، تقریبا بیشتر مردها موهای چربی دارند یا موهای آنها خیلی زودتر از موهای خانم‌ها پس از استحمام، دوباره چرب می‌شوند.

ریزش مو هم به دلیل مسایل هورمونی و ژنتیکی در آقایان بیشتر از خانم‌هاست. با این حساب، از یک طرف توصیه می‌شود آقایان موهای خود را مرتب شستشو دهند تا ظاهری چرب و کثیف پیدا نکنند و از طرف دیگر برای پیشگیری از تشدید ریزش موها توصیه می‌شود آقایان هنگام شامپو زدن، موهای خود را به شدت و با ضربه‌های شدید انگشتان، ماساژ ندهند و نمالند. موهای کوتاه مردانه باید با مقدار کمی شامپو و ماساژ ملایم موها شسته شود.

معمولا موهای آقایان بیشتر از خانم‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارد. نور آفتاب می‌تواند به مرور زمان باعث تغییر رنگ و خشک شدن موها شود. به همین دلیل اگر آقایان مجبورند ساعت‌های زیادی از روز را زیر نور آفتاب بگذرانند، حتما باید از کلاه‌های راحت، سبک و لبه‌دار استفاده کنند.

در طاسی موی مردانه در مردان و زنان، و در افرادی كه دارای اسكارهای (جوشگاه) فاقد مو در سر هستند، و در مواردی برای ایجاد پوشش مناسب در برخی نواحی ابرو یا ریش از این روش پیوند مو می‌توان استفاده كرد.

کاشت مو در آقایان

به تکنیک جراحی گفته می‌ شود که در آن ریشه‌ های مو، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌ شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌ هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌ شوند. بعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف و یا جراحی مانند کشیدن پوست و پیوند موهای قبلی استفاده می‌شود. کاشت مو در آقایان با پیوند پوست متفاوت است.

در هر پیاز مو ۱تا ۴رشته مو رشد می‌کند. امروزه در پیشرفته ترین روشها، پیاز مو را دست نخورده انتقال می‌دهند. نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده‌است. این روش کاشت Follicular Unit Transplantation و یا بصورت کوتاه شده FUT نامیده می‌شود. موهای اهدایی به دو روش کاملاً متفاوت جمع آوری می‌شوند.

متقاضیان کاشت مو

کاشت موی طبیعی برای تمامی افرادی که متقاضی انجام آن باشد امکان پذیر نیست و تنها پزشک متخصص می تواند مشخص کند که آیا فرد کاندید مناسبی برای پیوند مو هست یا خیر. همین طور نتایج عمل نیز در افراد مختلف متفاوت است بهتر بودن نتایج آن بستگی ، بانک مو فرد، نوع موها و میزان ضخامت و رنگ موها، میزان طاسی و وسعت منطقه طاسی و ... دارد .

افراد با مشخصات زیر کاندید مناسبی برای پیوند مو هستند:

مردان مبتلا به ریزش موی هورمونی- ژنتیکی ( Androgenetic alopecia ) که دچار درجات مختلفی از طاسی سر هستند.

 خانم هایی که مبتلا به ریزش موی هورمونی – ژنتیکی بوده ودارای موهای کم پشت ویا نازک در مناطق جلوی سر و نواحی مرکزی سر هستند ولی از تراکم موی خوبی در قسمت پشت سر ( ناحیه دهنده ) برخوردار می باشند.

افرادی که دچار ریزش ناحیه ای ابرو و نه کم پشتی آن هستند .

افرادی که به دنبال بعضی بیماری های پوستی ویا صدمات وارده به پوست سر، ابرو یا سبیل و یا عمل جراحی ویا سوختگی در آن نواحی دچار کم پشتی یا طاسی شده اند.

افرادی که به دنبال خالکوبی ابرو و چند سال بعداز آن دچار کم پشتی شدید ویا طاسی ابرو می شوند

افرادی که قبلاً برای باز سازی طاسی وکم پشتی از روش های Flap ویا FUT استفاده کرده واز نمای غیر طبیعی آن نارضایتی دارند.

موارد منع مصرف

اما افرادی با مشخصات زیر کاندید خوبی نیستند:

افرادی که همزمان بانک موی ضعیف و کم، موی نازک و کم پشت و طاسی وسیع دارند،  نمی توانند کاندید مناسبی محسوب شوند.

آقایان 18 تا 25 ساله که در دچار ریزش فعال مو هستند بجز موارد خاص با نظر پزشک زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد.

افرادی که مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستند قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد. بیماریهای عفونی ومشکلات پوستی قبل ازعمل باید درمان شوند.

موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و اساسی با یکدیگرند؛ بنابراین نمی توان از موی هر ناحیه از بدن به جای موی سر استفاده کرد و بهترین مو برای کاشت در مناطق طاس سر، موی ناحیه مشخصی از پشت و اطراف سر است.

سوالات متداول

عمل پیوند مو درد دارد؟

معمولا بیمار طی عمل، دردی احساس نمی‌كند و یا دردش خیلی کم است. پس از عمل، یك بانداژ توری‌شكل روی سرش قرار داده می‌شود تا مانع جابجایی گرافت شود. روز پس از عمل نیز پانسمان تعویض و بانداژ برداشته می‌شود.

ناحیه پشت سر كه موها از آنجا برداشته می‌شوند، بخیه زده می‌شود و بین 7 تا 12 روز پس از عمل، بخیه ها كشیده می‌شوند و بهبودی، كامل می شود.

عوارض

عوارض پس از عمل کاشت مو بسیار نادر است. ممكن است احساس كرختی خفیفی در ناحیه دهنده یا گیرنده مو وجود داشته باشد كه طی 2 تا 8 ماه پس از عمل كاملا بر طرف می‌شود. عفونت خفیفی ممكن است در ناحیه گیرنده مو ایجاد شود كه به راحتی با تجویز آنتی بیوتیك قابل درمان است. محل برداشتن مو در پشت سر كوچك است و به راحتی با موهای اطراف پوشانده می‌شود. موهای گرافت شده در جلوی سر، هیچ گونه اسكار یا زخمی بر جای نمی‌گذارند و پس از رویش موهای پیوند شده، كاملا پوشانده می‌شوند.

تا چند روز پس از عمل ممكن است ناحیه پیشانی و اطراف چشم ورم کند كه ظرف مدت چند روز از بین می رود.

در بعضی بیماران، 4 تا 6 ماه پس از عمل بر اثر پدیده تلوژن افلوویوم، موهای قبلی بیمار ریزش موقت پیدا می‌كنند. در تعداد زیادی از بیماران، 6 تا 8 ماه پس از عمل ، ریزش مو قطع شده و حتی بعضی موهای نازك قبلی بیمار، ضخیم‌تر می‌شوند.‌ لذا بسیاری از جراحان كاشت مو معتقدند كه در صورت داشتن شرایط ،‌ عمل كاشت مو هر چه زودتر انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل

بیمار پس از عمل، یك داوری مسكن ملایم دریافت می‌كند. طی 2 تا 3 روز پس از عمل، بیمار باید در وضعیت 45 درجه بخوابد تا احتمال تورم پس از عمل كمتر شود. روی هر كدام از گرافت‌ها، دلمه‌ای بسته می‌شود كه حداكثر طی 10 تا 14 روز پس از عمل می‌افتد.

ممكن است تعدادی از موهای پیوند شده در ابتدا ریزش داشته باشند، ولی چون پیاز مو زنده و سالم است پس از طی یك دوره سكون 3 تا 4 ماهه، شروع به رشد می‌كنند و تا ماه هشتم رویش موها كامل می‌شود و چون موهای پیوند شده تحت تاثیر آنزیم 5 آلفا ردوكتاز نیستند، به هیچ وجه تا آخر عمر ریزش ندارند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است