کاربرد میکرودرم

Healthy-Skin

با میکرودرم  یا پاک سازی صورت و روش انجام آن توسط متخصص میتوان پوستی روشن و شفاف و زیبا داشت . در موضوعاتی که در این بخش تهیه شده در مورد مضرات میکرودرم ، تاریخچه پاکسازی پوست و دستگاه و چگونگی انجام و کاربرد میکرودرم اطلاعاتی داده میشود و میتوانید تشخیص دهید آیا این عمل میتواند به شما کمک نماید تا از پوستی سالم و زیبا برخوردار شوید یا خیر .

روش درمان

بعد از قرار گیری بیمار در یك وضعیت راحت، محل درمان را تمیز می كنیم، پزشك یا تكنسین دسته ابزار را روی محل مورد نظر حركت می دهد و در این حین، فشار ملایم و مداوم جهت برداشتن لایه شاخی پوست اعمال می كند، به طوری كه آسیبی به لایه های زیرین پوست وارد نشود. یك جلسه استاندارد درمان شامل یك تا سه پاس یا عبور دستگاه از یك ناحیه پوست می باشد. بطور كلی حركت آهسته هندپیس میکرودرم ابریشن روی پوست و تعداد دوره های بیشتر حركت روی پوست، می تواند موجب اثرات سایشی عمیق تر در پوست گردد.

افزایش فشار بر روی ناحیه درمان می تواند موجب نفوذ عمیق تر و رسیدن به مرحله خونریزی نقطه ای گردد كه با لایه برداری پوست در درمان اسكارهای آكنه مفید می باشد. عمق نفوذ درمان، بستگی به قدرت جریان كریستال ها و سرعت حركت دست تكنسین و تعداد پاس یا عبور دستگاه از روی پوست دارد.

چون پوست انسان، اصولا در طی فاصله 30 روز، نوسازی می گردد، بهبودی پوست با میکرودرم ابریشن موقتی بوده و لذا در فاصله هر 4-2 هفته، لازم است درمان تكرار شود تا بهبودی حاصل گردد. جلسات متعدد درمانی، در كنار استفاده از ضدآفتاب و سایر كرم های مراقبتی و اجتناب از آفتاب موجب نتایج عالی می گردد .

مزایای درمان

این روش درمانی نسبت به سایر روش های لایه برداری مزایایی دارد :

در این روش پاکسازی پوست صورت زمان انجام عمل ( تابستان یا زمستان و ...) اهمیت خاصی ندارد و یا اینکه روی چه نوع پوستی قرار است این روش انجام شود ، همچنین بعد از عمل هم به مراقبت های پیچیده نیازی ندارد و نهایتا ممکن است مقداری التهاب و قرمزی موقتی را در پی داشته باشد

در طرف دیگر مقایسه ی ما روش لیزر قرار دارد که روی تمام پوست ها قابل استفاده نیست و بهتر است در فصل زمستان یا پاییز انجام شود ، انجام روش لیزر در نواحی گردن ، پلک و سینه ممکن است خطرناک باشد . التهاب ، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیر قابل تحمل باشد .

مزایای روش میکرودرم به همین جا ختم نمی شود ، یکی دیگر از این مزایا قابلیت ترکیب با سایر درمانها است

هنگامی که روش لایه برداری  پوست انجام می شود قابلیت جذب مواد دارویی از سطح پوست تا چند برابر افزایش می یابد ، در این هنگام می توان درمان دیگری مانند هیپرپیگمانتاسیون پوستی ( لک های پوستی ) را نیز شروع نمود و بوسیله پمادهای پوستی نتایج بهتری بدست آورد .

نگهداری از پوست صورت

فراموش نکنید که اساس و پایه پوست بر تغذیه صحیح و دوری از استرس و رسیدگی مداوم و تامین رطوبت مورد نیاز و ماساژ گاه و بیگاه آن نهفته است .

البته این به آن معنا نیست که برای داشتن پوستی جوان و شاداب هزینه زیادی باید کرد. بلکه با دستورات ساده و بهداشتی میتوانید از پوست خود مراقبت نمایید .در ادامه به کاربرد و موارد استفاده لایه برداری میپردازیم  :

موارد کاربرد

رفع جای جوش

فرورفتگی های ناشی از جوشهای قبلی و جای آکنه و جوش با میکرودرم قابل رفع است.طی جلسات لازم دارای پوست صاف و کشیده میشوید.

جوان سازی پوست

از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد.چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود.فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد و از هفته ای یک بار تا دو هفته یک بار فواصل را اضافه کرد . چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی شوند ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

لک های پیری

این لکها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شود  این لک ها با میکرودرم ابریشن قابل درمان می باشد.

لک های حاملگی

مهمترین اثر درمان کمرنگ یا محو کردن لکهای حاملگی است مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر استفاده شود.بررسی های اخیری که روی میکرودرم ابریشن انجام شده نشاندهنده افزایش 20 برابری نفوذ ویتامین سی پس از یک جلسه درمان میباشد.این اثر درمان در لک هایی که قبلا با درمانهای ضد لک بهبود نیافته اند مشهود تر است.

درمان جوشگاه های آکنه و آبله مرغان

جوشگاه های زخم و اسکارها و سیاهی زیر بغل نباید زیاد عمیق باشد و معمولا" بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد .در ترمیم جوشگاه های سوختگی نیز از این روش می توان استفاده کرد.

رفع منافذ باز پوست

منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان می باشد.یکی از راههای درمان منافذ باز پوست استفاده ازابریشن(ابریژن) است.بعد از چند جلسه درمان منافذ باز پوست صورت با میکرودرم بعلت بافت سازی و محکم تر شدن پوست منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

تمیز کردن پوست

برای از بین بردن جوشهای سر سیاه که بسیار شایع می باشد نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد.کاهش جوشهای سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوشهای غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد .

درمان ترکهای پوستی

در درمان ترکهای پوست درزمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیر می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درما ن پاسخ نمی دهد.

چروک گردن

درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه با استفاده از روش درمانی مذکور

رفع تاتو یا خالکوبی

خالکوبی های سطحی پوست را نیز می توان با این روش درمان کرد و به پاک کردن تاتو پرداخت یا از همراهی میکرودرم ابریشن با لیزرهای خاص جهت رفع تاتو استفاده نمود.

درمان سیاهی زیر بغل

برخی افراد ممکن است حتی از بالا آوردن دست خود خجالت بکشند چون احساس می‌کنند پوست زیر بغل آنها هموار و لطیف نیست و رنگ آن بیش از حد تیره است. میکرودرم ابریژن یک روش درمانی ملایم و غیر شیمیایی برای درمان سیاهی زیر بغل است.

درمان خشکی پوست

میکرودرم‌ابریژن یک روش غیر تهاجمی برای درمان خشکی پوست صورت است که علاوه بر لایه‌برداری پوست، تولید سلول‌های جدید را افزایش داده و پوست را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند و در نهایت موجب بهبود سفتی و زیبایی پوست می‌شود.

عوارض احتمالی

عوارض جانبی درمان معمولا موقتی هستند و ممکن است شامل تورم و قرمزی برای چند ساعت باشد. گهگاه احتمال کبودی ناشی از مکش وجود دارد، که معمولا در طی چند روز مرتفع خواهد شد. پوست نسبت به تابش آفتاب حساس تر خواهد بود، بنابراین بیشتر پزشکان استفاده از ضد آفتاب را پس از انجام میکرودرم ابریژن microdermabrasion  توصیه می کنند.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

بیماران باید از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار( رتینول و AHA )  و ضد لک خودداری نمایند و پس از درمان از ضدآفتاب با دقت بیشتری و با فاصله هر 3 ساعت استفاده نمایند . استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . اقداماتی همچون دکلوره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … بعد از 3-4 روز از میکرودرم مجاز است . آقایان موظفند 3-4 ساعت قبل از درمان اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12 ساعت از درمان اصلاح صورت بلامانع است . در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که به طور خود به خود رفع می شود. گر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است اریتم (قرمزی) یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست  برای چند روز دیده شود ، این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند .

هزینه

هزینه میکرودرم متغیر است. این هزینه‌ها به مهارت و توانایی‌های درمانگر، نحوه انجام فرایند میکرودرم پوست، زمان انجام فرایند و محل جغرافیایی مطب پزشک بستگی دارد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است