پیوند موی طبیعی

روش-FIT

در حال حاضر تنها راه بازگشت موهای از دست رفته استفاده از پیوند و کاشت موی طبیعی است.

امروزه با بهره گیری از تکنولوژی جدید می توان نقاط کم مو یا عاری از موی سر را به گونه ای در مان نمود که ظرف مدت کوتاهی پوشیده از مو شوند. این امر که تا چندی بیش حتی تصورش هم دشوار بود بر پایه انتقال ریشه های مو و کاشت آنها در نقاط مورد نظر است.

این روش برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ توسط پزشکی ژاپنی به نام دکتر اکودا (Dr OKUDA) توصیف و سپس در سال ۱۹۵۹ توسط پزشک آلمانی دکتر اورنتویخ (Dr orentreich) عملی گردید. در ابتدای این انتقال به صورت دسته ای انجام می شود که هر دسته شامل ۱۵ تا ۲۰ تار مو بود. گرچه نتیجه این عمل کاملاً مثبت و هیجان انگیز بود ورشد موهای منتقل شده پس از حدود سه ماه مشاهده می گردید ولی مشکل عمدۀ آن ، حالت دسته ای بودن موها بود که نمایی شبیه گندم زار و یا موی عروسکی را به سر می داد. در سال های اخیر استفاده از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت ( شامل یک یا دو تار مو) و مینی گرافت ( شامل سه تا شش تار مو) سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است.

واکنش موهای موجود در نقاط مختلف سر نسبت به عوامل آندوژنتیک (عوامل هورمونی–ارثی) یکسان نیست. بطوری که موهای موجود در نواحی پیشانی، شقیقه ها و ناحیه وسط سر نسبت به عوامل مذکور حساس بوده و دچار ریزش می شوند. در حالیکه مو های پشت سر و دور سر نسبت به این عوامل بسیار مقاوم و در نتیجه تقریباً فاقد ریزش هستند. در پیوند موی طبیعی از فولیکول هایی که از قسمت های مقاوم به ریزش (نواحی پشت سر ودور سر) انتخاب می گردند. برای جایگزین کردن موهای از بین رفته نواحی دیگر استفاده می شود. بنابر این فولیکول (پیاز مو) پیوند شده نه تنها یک موی طبیعی با تمام خصوصیات مربوطه است بلکه تقریباً تا پایان عمر خود باقی مانده و نسبت به ریزش بسیار مقاوم می باشد.

کاشت مو در نواحی ابرو، ریش، سبیل و مژه

با توجه به اینکه گرافت های مو در هر ناحیه از پوست بدن رشد می نمایند بنابراین پیوند موی طبیعی در هرناحیه که نیازمند آن باشد قابل انجام است که مهمترین موارد آن کاشت ابرو، ریش، سبیل ومژه می باشد.

کاشت مو در جوشگاه ها

در جوشگاه ها (اسکار) از کاشت موی طبیعی در ترمیم و درمان طاسی های حاصل از زخم های قدیمی و سوختگی (اسکار) نیز استفاده می گردد.

مراحل پیوند موی طبیعی

مرحله اول، برداشت مو می باشد كه با جدیدترین روش کاشت در دنیا که همان روش FIT می باشد صورت می پذیرد. بر خلاف روش قدیمی FUT که در آن باریكه ای از پوست و مو از پشت سر بریده و محل آن بخیه می شد و سپس این باریكه به قطعات كوچكی به نام گرافت (Graft) تقسیم می شد در روش جدید FIT با ابزاری ظریف تارهای مو (گرافت Graft) از پشت سر بیمار برداشته می شود. سوراخ های كوچكی باقی می ماند كه در مدت یک هفته بهبود می یابد. روش جدید و استاندارد در پیوند موی طبیعی، روش FIT بدون برش و بخیه است.

مرحله دوم، كاشت مو یا گرافت های برداشت شده می باشد. روش برداشت به هر كدام از دو روش FIT یا FUT انجام شده باشد كاشت آنها تفاوتی با هم ندارد . همانطور که در تصاویر زیر می بینید سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها كاشته می شوند. قبل از كاشت باید مناطق كاشت مو، شکل خط موی جلوی سر، تراكم کاشت، جهت و خواب موها توسط پزشک بررسی و تنظیم شود و سپس سوراخ های ظریف ایجاد شده و گرافت ها بر اساس تعداد تارها در مناطق تعیین شده كاشته شوند.

پس از اتمام یك جلسه درمان كه حدود 6-4 ساعت طول می كشد پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود كه روز بعد برداشته می شود.

در روش FIT فقط منطقه پشت سر یعنی محل برداشت پانسمان مختصری می شود و بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت ادامه کاشت مراجعه می کند.

مراقبت های قبل از عمل

۱) برای ۱۰روز قبل (و بعد از) پیوند از مصرف عوامل زیر خودداری شود. مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.

۲) در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید یا بیماری مهمی دارید حتما در جلسه مشورت ابتدایی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالج تان به کلینیک کاشت مو ارایه دهید. توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از عمل استفاده از آن دارو را قطع کنید. بنابراین اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به این معنی است که کاشت طبیعی مو برای شما امکان پذیر نیست تا زمانی که بیماری تان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر می کنید با کاشت موی فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنید تا با اطمینان خاطروآرامش کار را شروع کرده و بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۳) قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشویید. بهتر است وعده غذای قبل از عمل مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای، قبل از عمل خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و...) و ساعت خود را دربیاورید. به دلیل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از عمل به صلاح بیمار نیست.

مراقبت های بعد از عمل

۱) کمپرس یخ روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰دقیقه، بلافاصله پس از اتمام عمل تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و توصیه می شود.

۲) برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریع تر زخم ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

۳) در دو هفته اول پس از پیوند موی طبیعی بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند زیرا با این کار به پوست پشت سر کشش بیشتری وارد شده و بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می یابد.

۴) بهتر است که بعد از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد. برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیدا خودداری شود، مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

۵) روز بعد از پیوند موی طبیعی باید جهت برداشت پانسمان سرمراجعه شود. پس از شست وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل تحت عمل روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز تخفیف می دهد.

۶) اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۳تا ۴روز بعد از عمل منطقه کاشت کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی در صورت عدم شست وشوی کافی منطقه تحت عمل پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

۷) معمولا ۱تا ۲هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سربرطرف شود. برای پوشانیدن محل کاشت می توان از کلاه معمولی استفاده کرد. کلاه باید لبه دار، ازجنس پارچه ای قابل شست وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

۸) کَبَره (کِراست) هایی که در محل پیوند موی طبیعی وجود دارند با شست وشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و بنابراین از کندن و دستکاری آنها اکیدا خودداری کنید. کلاه گیس در هفته اول ممنوع است و در صورتی که بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده کند بهتر است که از ۱۲ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم استفاده از کلاه گیس آزاد است.

۹) فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جز شنا) با احتیاط از نظرضربه به سرآزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزشی مجاز است. قراردادن منطقه تحت عمل در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است. بعد از کاشت و پیوند مو مرخصی از محل کار لازم نیست، معمولا مشکل خاصی پیش نمی آید و فرد می تواند یک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

۱۰) به طور کلی دو هفته پس از انجام عمل به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد. به این معنی که شست وشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می شود.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است