پف زیر چشم: درمان و علت

27-219

ایجاد ورم یا پف زیر چشم، با افزایش سن امری رایج است. با افزایش سن، بافت های اطراف چشم ها، شامل برخی عضلات محافظت کننده ی پلک ها، ضعیف می شوند. سپس چربی طبیعی که به حفاظت چشم ها کمک می کند، می تواند  به سمت پلک پایینی حرکت کرده و باعث شود پلک ها پف کرده به نظر برسند. ممکن است مایعی نیز در فضای زیر چشم ها تجمع یابد و به ورم آن ها بیفزاید. پف چشم اغلب از لحاظ زیبایی موجب نگرانی می شود و به ندرت علامت زمینه ای بیماری خاصی است. روش های خانگی مثل استفاده از کمپرس سرد می تواند به بهبود پف زیر چشم کمک کند. روش های درمانی مختلفی برای برطرف کردن پف کردگی آزار دهنده و ماندگار زیر چشم وجود دارد.

پف زیر چشم می تواند شامل موارد زیر باشد:
•    ورم جزئی
•    افتادگی یا شل شدن پوست
•    حلقه ی تیره ی دور چشم

علت ها


با افزایش سن، ساختارهای بافتی و عضلات محافظ پلک ها تضعیف می شوند. پوست ممکن است شروع به شل شدن کند، و چربی که به طور طبیعی در ناحیه ی اطراف چشم ها وجود دارد، می تواند به سمت ناحیه ی زیر چشم ها حرکت کند. همچنین، در فضای زیر چشم ها می تواند مایعی تجمع یابد و در نتیجه باعث شود ناحیه ی زیر چشم متورم و یا پف کرده به نظر برسد. عوامل زیادی می تواند موجب این وضعیت شود. این موارد در زیر عنوان شده است:

•    تجمع مایع به دلیل تغییرات در آب و هوا (برای مثال در روزهای گرم و شرجی)، تغییرات در سطح برخی هورمون ها و یا مصرف غذاهای شور
•    خواب ناکافی
•     آلرژی یا درماتیت، به خصوص اگر با قرمزی و خارش پوست همراه باشد.
•    وراثت. پف زیر چشم ممکن است در خانوانده موروثی باشد.

چنانچه ظاهر پف کردگی زیر چشم شما را نگران کرده است، می توانید از روش های درمانی دارویی و نیز جراحی استفاده کنید.

روش های درمان


انواع روش های درمانی رفع چین و چروک، به منظور بهبود ظاهر پف زیر چشم ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنان که امروزه موثرترین روش درمان برای کاهش این مشکل تزریق پرکنند ها می باشد. تزریق پر کننده ها موجب افزایش حجم زیر چشم می شوند تا از ظاهر پف کردگی زیر چشم بکاهند. این روش درمانی به طور معمول 9 ماه تا یک سال طول می کشدتکنیک های استفاده از لیزر نیز وجود دارد که پوست پلک پایینی و بالایی را کشیده و تنگ می کند و از ظاهر حلقه های تیره ی دور چشم ها می کاهد.

گزینه های تهاجمی تر برای رفع پف زیر چشم شامل انتقال چربی و جراحی پلک (بلفاروبلاستی)می باشد. در بلفاروبلاستی از طریق عمل جراحی پف زیر چشم برداشته می شود و پوست دو قسمت توسط بخیه های خیلی ریز و قابل جذب در امتداد چین پلک به هم متصل می شود.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی گزینه ای درمانی برای از بین بردن پف زیر چشم می باشد. طی این روش، جراح برشی دقیقا زیر مژه ها در چین طبیعی چشم و یا دخل پلک چشم ایجاد می کند. سپس جراح چربی اضافه، پوست و عضله ی شل شده را جدا می کند. این روش معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. افرادی که تحت عمل بلفاروپلاستی برای از بین بردن پف زیر چشم قرار می گیرند، ممکن است به مدت 10 روز پس از جراحی دچار تاری دید، چسبندگی چشم، ورم و کبودی شوند. این عوارض، تا 6 هفته به طور کامل برطرف خواهند شد.

بلفاروبلاستی علاوه بر اصلاح پف زیر چشم می تواند برای ترمیم موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:
•    پف بالای پلک ها
•    وجود پوست اضافه در پلک بالایی که موجب اختلال دید می شود.
•    افتادگی پلک پایین که باعث می شود عنبیه (قسمت رنگی چشم) دیده شود.
•    وجود پوست اضافه در پلک پایینی

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با جراحی افتادگی پلک(بلفاروپلاستی) بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید.

تزریق چربی

با استفاده از تزریق چربی می توان تیرگی و پف زیر چشم ناشی از تورفتگی و چین و چروک زیر چشم ها را بهبود بخشید. به طور کلی  CRF (چربی غنی غلیظ شده) برای تزریق چربی مورد استفاده قرار می گیرد.  CRF از چربی بدن خود فرد جمع آوری و فرآوری می شود و ناخالصی های آن از طریق سانترفیوژ گرفته می شود. حدود 50cc چربی از باسن یا شکم بیمار مورد نیاز است.

ممکن است به مدت 2 تا 3 روز دچار درد شوید، و به مدت 3 تا 5 روز احساس ناراحتی داشته باشید. به مدت یک هفته، ممکن است در اطراف ناحیه که از آن جا چربی برداشته شده است، احساس درد داشته باشید. به مدت 2 تا 3 روز ممکن است به مقدار جزئی دچار ورم شوید، خونریزی داخلی به ندرت اتفاق می افتد.

نع

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید هم به زیر و هم به داخل پوست تزریق می شود تا پوست فرو رفته را بالا بیاورد و پوست شل شده و افتاده را سفت کند. هیالورونیک اسید از موادی ساخته شده که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. (پوست، مفاصل و...)، به همین دلیل به ندرت ایجاد حساسیت می کند و ایمن بودن آن تایید شده است. با این حال درمان به وسیله ی هیالورونیک اسید، به مهارت بالایی نیاز دارد.

.    ما هرگز از هیالورونیک اسید مجددا استفاده نمی کنیم.

.    ما انواع مختلفی از هیالورونیک اسید را ارائه می کنیم. هر سال محصولات جدید هیالورونیک اسید معرفی می شوند.  ما تمامی این محصولات را آزمایش می کنیم تا از ویژگی های آن ها مطلع شویم و مواردی را که برای درمان مناسب تر هستند، انتخاب کنیم.

  جنبه های منفی

   ممکن است به مدت 3 تا 5 روز احساس ناراحتی داشته باشید، شدت ورم برای هر فرد متفاوت خواهد بود. خونریزی داخلی به ندرت اتفاق می افتد و بین افراد مختلف، متغیر خواهد بود. این عارضه معمولا بین یک تا دو هفته برطرف خواهد شد. نیازی به مراجعات پس از عمل به پزشک وجود ندارد.

 هشدار


اگر به طور دائم زیر چشم شما پف کرده است، بلافاصله با پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد این مشکل با او صحبت کنید. ممکن است یک بیماری زمینه ای مثل آلرژی، عامل پف زیر چشم شما باشد. درمان این عارضه می تواند مشکل پف زیر چشم را برطرف کند. در اغلب موارد، درمان زیبایی پف زیر چشم، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد، با این حال درمان بیماری عامل این مشکل، ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است