پروتز لب، حجیم، بزرگ و برجسته کردن لب ها با تزریق ژل و چربی

لب‌های اغواگر برجسته از دیرباز یکی از شاخص‌های زیبایی چهره به شمار می‌رفته است. بزرگ کردن لب با پروتز یا ژل (فیلر یا پر کننده) و تزریق لب ها را برجسته می‌کند و بر جذابیت چهره می‌افزاید. این عمل بیش از همه برای افراد با لب‌های نازک مفید است. عمل حجیم کردن لب به واسطه کوتاه بودن دوران بهبود یکی از ساده‌ترین روش‌های برجسته کردن لب و زیباتر کردن چهره محسوب می‌شود. روش‌های تزریقی حجیم کردن لب یا همان عمل پروتز لب را می‌توان به سرعت در کلینیک انجام داد و بیمار اندکی پس از عمل برجسته سازی یا بلافاصله پس از آن می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را ازسربگیرد. ژل‌ها (پر کننده یا فیلرهای) متعددی برای تزریق در لب یا اطراف دهان وجود دارد.

روش های حجیم کردن لب


 تزریق چربی

راه‌حل پیشنهادی ما برای آن گروه از افرادی که می‌خواهند لب‌هایی پرتر و برجسته‌تر داشته باشند، اما تمایل ندارند مواد خارجی در بدن‌شان تزریق شود، تزریق (انتقال و پیوند) چربی است. در حالی که دیگر فیلرهای لب، مانند کلاژن و رستیلان، از بافت‌های اهدایی حیوانی یا انسانی گرفته می‌شود، چربی مورد استفاده در این روش برجسته سازی لب از بافت بدن خود بیمار گرفته می‌شود، در نتیجه لب‌هایی نرم با ظاهری طبیعی در چهره جلوه‌گری خواهد کرد.

 حجیم کردن لب با تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا چربی بخشی از بدن تخلیه و سپس داخل لب‌ها تزریق می‌شود. از آن رو که در این عمل بزرگ کردن لب تنها بافت طبیعی بدن خود بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پس زدن یا واکنش آلرژیک به ندرت رخ می‌دهد. ارمغان این عمل لب‌هایی نرم و طبیعی با ماندگاری اثر 6 تا 12 ماه است.

عمل تزریق چربی

چربی برای عمل حجیم کردن لب ابتدا به کمک لیپوساکشن از ناحیه‌ای از بدن خود بیمار، معمولاً شکم یا ران، برداشته می‌شود که اثر قابل توجهی را بر آن ناحیه به جا نمی‌گذارد، مگر آن که این عمل برجسته سازی لب در کنار لیپوساکشن بدن انجام شود. سپس چربی با سرنگ و سوزنی نوک پهن داخل لب تزریق می‌شود. این تزریق‌ها صرفاً خراش بسیار کوچکی با قطر تقریبی 0.2 میلی‌متر را به جا می‌گذارد.

تزریق چربی معمولاً، بسته به ترجیح جراح و بیمار، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی سبک انجام می‌شود. این عمل بزرگ کردن لب برای بیمارانی ایده‌آل است که می‌خواهند علاوه بر کاهش مقدار چربی موجود در یک یا دو ناحیه از بدن، لب‌هایی برجسته‌تر داشته باشند.

فیلرهای لب بر پایه کلاژن

کلاژن، پرکاربردترین فیلر تزریقی در سراسر جهان، در دو نوع گاوی و انسانی وجود دارد.

فیلر کلاژن گاوی

کلاژن گاوی از بافت بدن گاوهایی گرفته می‌شود که تحت نظارت مداوم در گله‌های بسته سالم پروش می‌یابند. از آنجایی که 3 درصد احتمال بروز حساسیت به کلاژن گاوی وجود دارد، تست حساسیت پیش از درمان و فرایند حجیم کردن لب انجام می‌شود. زیدرم و زیپلاست دو کلاژن گاوی هستند که بیش از 1.5 میلیون بیمار در سراسر جهان از آنها استفاده کرده‌اند. ارتکول فراورده کلاژنی گاوی حاوی میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات است که پس از جذب کلاژن در بدن باقی می‌ماند. نتایج حاصل از تزریق کلاژن بر اساس گزارش‌های بیماران ماندگاری بالا دارد و حتی می‌تواند همیشگی باشد.

فیلر کلاژن انسانی

کلاژن انسانی از پوست اضافی یا بدن بیمار طی عمل جراحی بزرگ کردن لب برداشته می‌شود. درمالوژن، سیمترا، اتولوژن، فاسیان، کازمودرم و کازموپلاست نمونه‌هایی از فیلرهای تزریقی تهیه شده از کلاژن انسانی هستند. سازگاری زیستی کلاژن انسانی ضرورت انجام تست حساسیت پیش از عمل برجسته سازی لب را از بین می‌برد و راه‌حلی ایده‌آل برای افرادی به شمار می‌رود که نمی‌توانند کلاژن گاوی را تحمل کنند.

 ژل (فیلر) هیالورونیک اسید

ژل‌ها (فیلرها یا پر کننده‌های) هیالورونیک اسید با حجیم کردن و افزودن به ساختار و شکل لب و حتی چانه چهره را جذاب‌تر می‌سازند.
ماندگاری اثر ژل ممولاً حدود 6 ماه است، پس از این مدت باید تزریق‌های دیگری انجام شود تا برجستگی لب حفظ شود. چند نوع ژل هیالورونیک اسید در دسترس است که همه آنها به روشی یکسان تزریق می‌شود و نتایج مشابهی را نیز در برجسته سازی لب و پروتز چانه به دست می‌دهد. بعضی از این ژل‌ها حاوی لیدوکائین، نوعی داروی بی‌حسی موضعی، است.

مزایای ژل‌های هیالورنیک اسید

•    تحت کنترل بودن حجم لب. چون پزشک می‌تواند بر مقدار ماده تزریق شده را نظارت داشته باشد، بهتر می‌تواند میزان افزایش حجم را کنترل کند.
•    تدریجی بودن درمان و فرایند حجیم کردن لب. تزریق‌ها را می‌توان به مرور زمان در جلسات متعدد انجام داد تا در نهایت نتیجه دلخواه به دست آید.
•    برآمدگی‌ها به راحتی از بین می‌رود. هرگونه برآمدگی یا برجستگی ناخوشایند ناشی از حرکت لب‌ها به راحتی حل می‌شود.
•    کبودی کمتر. ژل هیالورونیک اسید نسبت به دیگر پر کننده‌ها ورم و کبودی کمتری ایجاد می‌کند.
•    ماندگاری قابل قبول نتایج. اگرچه نتایج ماندگاری قابل توجهی دارد، اما همیشگی نیست.
•    نادر بودن واکنش‌های آلرژیک. چون ژل هیالورنیک اسید از موادی مشابه مواد موجود در بدن تهیه می‌شود، بعید است بیمار با حساسیت مواجه شود. البته در صورت حساسیت داشتن به لیدوکائین باید پزشک را پیش از درمان برجسته سازی لب در جریان گذاشت.

توصیه‌های پس از درمان


•    خودداری از مصرف داروهای خاص، داروهای گیاهی و ویتامین‌ها تا چند هفته پس از جراحی حجیم کردن لب.
•    خودداری از خوردن یا آشامیدن پس از نیمه شب در روز جراحی.
•    آرایش نکردن و استفاده نکردن از زینت آلات و لنزهای تماسی در روز جراحی
•    هماهنگی با یکی از نزدیکان برای رساندن وی به منزل

عمل بزرگ کردن لب با تزریق ژل نسبت به انتقال و تزریق چربی از طریق لیپوساکشن و پروتز لب کمتر تهاجم‌آمیز است. بیماران می‌توانند به تنهایی به مطب پزشک مراجعه کنند و نیازی به همراه ندارند، البته به شرطی که مسکنی مصرف نشود که توانایی رانندگی وی را مختل سازد.
البته تزریق چربی استثناء است، چون در این عمل برجسته سازی لب پیش از تزریق، مقداری چربی از بخش کوچکی از بدن طی عمل لیپوساکشن تخلیه می‌شود.
پس از تزریق با قرار دادن یخ بر روی لب می‌توان ناراحتی را تسکین داد و ورم را کاهش داد. البته نباید کمپرس را محکم بر روی ناحیه درمان شده فشار داد. توصیه می‌شود بلافاصله پس از عمل از رژ لب یا دیگر فراورده‌های آرایشی لب استفاده نشود.

اثرهای جانبی و خطرهای احتمالی


اثرهای جانبی تزریق ژل موقتی‌اند و پس از تنها چند روز برطرف می‌شوند. شماری از این عوارض عبارت‌اند از:
•    خونریزی محل تزریق
•    ورم و کبودی
•    قرمزی و حساسیت محل تزریق

در صورت ورم کردن شدید لب یا بروز تب باید بی‌درنگ با پزشک تماس گرفت.

متقاضی مناسب حجیم کردن لب


 

شرایط جسمی مناسب و عدم استعمال دخانیات دو شرط اصلی متقاضی مناسب این عمل برجسته سازی لب محسوب می‌شود. در صورت ابتلا به بیماری‌های زیر بهتر است از انجام این عمل بزرگ کردن لب خودداری کنید:

•    عفونت‌هایی مانند تبخال لب
•    دیابت
•    لوپوس
•    مشکل در لخته شدن خون

چنانچه در گذشته دور یا نزدیک دچار تبخال لب (زخم سرد) شده‌اید یا از حساسیت‌های مشخص یا واکنش آلرژیک به لیدوکائین رنج می‌برید، حتماً پزشک را پیش از شروع درمان برجسته سازی لب در جریان بگذارید. همچنین باید پزشک را از مصرف هر گونه دارو، تجویزی یا غیرتجویزی و مکمل‌های گیاهی، آگاه کنید


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است