پاکسازی پوست صورت: راه‌ها و روش‌ها

tt

آفتاب، اختلالات پوستی، پیری و حتی وراثت، همگی می‌توانند در به وجود آمدن ناهمواری‌های پوست صورت و سایر نقاط بدن نقش داشته باشند. این مشکل شامل ناهمواری‌های جلدی مثل چروک‌ها و اسکارهای آکنه، مشکلات تغییر رنگدانه‌ها، مثل به وجود آمدن لکه‌های ناشی از آفتاب و کک‌مک، یا مشخص شدن رگ‌های خونی میشود. آکنه یکی از زوائد پوستی بسیار رایج است که معمولاً در میان نوجوانان بروز می‌یابد و در زیبایی پوست نقش به سزایی دارد و ویژگی اصلی آن جوش‌های سر سیاه، سر سفید و چرکی و پوست چرب است.

ما پوست شما را به‌دقت معاینه کرده و مشخص می‌کنیم که کدام تکنیک پاکسازی، یا چه ترکیبی از تکنیک‌های درمانی، بهترین نتیجه‌ را برایتان به همراه خواهد داشت. در کلینیک ما، نوع پوستتان، شدت هرگونه آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب، میزان غیریکنواخت شدن رنگدانه‌ها و عمق عیوب پوست ارزیابی خواهند شد.

عارضه‌هایی که از طریق جوانسازی و پاکسازی پوست صورت قابل درمان هستند عبارتند از:

•    چروک‌های استاتیک

•    چروک‌های دینامیک: این‌ها خطوطی هستند که هنگامی که پوست حرکت نمی‌کند به شکل چین دیده می‌شوند، و موقعی که صورت حرکت می‌کند یا حالتی به خود می‌گیرد عمیق‌تر می‌شوند.

•    رنگی شدن پوست: کک‌مک، لکه‌های آفتابی یا سایر لکه‌های تیره پوستی که اکثراً ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب هستند.

•    اسکارها: آکنه یا آسیب‌دیدگی پوست می‌تواند اسکارهای در‌ه‌ای شکل  (ایجاد نواحی موج‌دار در سطح پوست)، اسکارهای چاله چاله‌ و اسکار‌هایی که باعث تغییر رنگ پوست شده یا لبه‌های برجسته دارند را ایجاد کنند.

•    عارضه‌های عروقی: آشکار شدن رگ‌های خونی روی سطح پوست، ضایعات عروقی که به شکل تاول‌های پر از خون دیده می‌شوند یا حتی قرمزی دائمی پوست صورت.

•    از دست رفتن قابلیت انعطاف پوست: ضعیف شدن ساختارهای پشتیبان پوست (کلاژن و فیبرهای الاستین) که منجر به از دست رفتن استحکام پوست یا ایجاد سلولیت می‌شود.

پاکسازی پوست با لیزر

oo


اگر پیری، یا ایستادن بیش از اندازه زیر آفتاب باعث شده در صورتتان لکه‌های رنگ‌پریده، آکنه، چروک یا خطوطی ایجاد شود، می‌توان با کمک روش پاکسازی پوست با لیزر پوستتان را جوانتر و شاداب‌تر کرد. در روش پاکسازی پوست با لیزر، پوست لایه به لایه با دقت برداشته می‌شود. سلول‌های پوستی جدیدی که در دوره بهبود رشد می‌کنند سطح پوست را محکم‌تر کرده و ظاهر جوان‌تری به آن می‌دهند. پاکسازی با لیزر دو نوع دارد. در نوع اول، با استفاده از لیزر یک جراحت یکپارچه و یکنواخت به پوست وارد می‌شود، مثل لایه‌برداری شیمایی یا درم‌ابریژن. در نوع دوم، لیزر سوراخ‌ها ریزی را در لایه‌های عمیق‌تر پوست ایجاد می‌کند، که به آن «بازسازی فرکشنال» گفته می‌شود.

افراد مناسب برای استفاده از  این روش

این روش برای اشخاصی مناسب است که پوست ارتجاعی و غیرچربی دارند که بعد از آسیب‌دیدگی‌های جزیی اسکار تشکیل نمی‌دهد. معمولاً این روش برای افرادی که پوست بسیار تاریکی دارند مناسب نیست. در طول عمل، رنگدانه‌های موجود در سلول‌های پوست منطقه تحت تابش لیزر، پرتوهای پرانرژی آن را جذب کرده و گرمای شدیدی ایجاد می‌شود، که این سلول‌ها را تخریب می‌کند. هرگونه تابش اضافی نور لیزر، یا بدون ایجاد هیچ‌گونه آسیبی پراکنده می‌شود یا توسط سلول‌های پوست نواحی اطراف، که هدف قرار نگرفته‌اند، جذب می‌شود. در اشخاصی که پوست تیره‌تری دارند، رنگدانه‌های بیشتری وجود دارد که برای همین خطر جذب انرژی اضافی لیزر توسط پوست این اشخاص، در مقایسه با افرادی با پوست روشن‌تر، بیشتر است. این جذب شدن ناخواسته می‌تواند منجر به عوارضی مثل تغییر رنگ پوست یا حتی تاول زدن آن شود.

پاکسازی پوست با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

پس از عمل با لیزر، ناحیه‌های درمان شده باندپیچی می‌شود. بروز تورم بعد از انجام این عمل طبیعی است. پزشک برای کنترل تورم ایجاد شده اطراف چشم‌ها، داروهای استروئیدی تجویز می‌کند. گذاشتن یک بالش اضافی زیر سر در هنگام خواب هم به کاهش تورم کمک می‌کند.

لایه‌برداری شیمیایی

pp


در لایه‌بردارها از مواد شیمیایی با فرمول‌های مختلفی برای درمان استفاده می‌شود. تغییرات ایجاد شده توسط مواد شیمیایی ملایم (مثل گلیکولیک اسید) بسیار سطحی هستند، اما مواد شیمایی قوی‌تر (مثل فنول) می‌توانند تغییرات عمیق‌تری در پوست ایجاد کنند. هرچه پتانسیل ایجاد تغییرات چشمگیرتر بیشتر باشد، احتمال بروز تغییرات نامطلوب، مثل ایجاد اسکار یا لکه‌های روشن دائمی در پوست هم بیشتر می‌شود. از آنجایی‌که دستان ما بیشتر در معرض دید قرار دارند، جزء اولین نقاط نمایان کننده آثار پیری هستند. افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث ایجاد این ظاهر می‌شود.افرادی که به دنبال بهبود ظاهر دست خود هستند، یک داوطلب ایدهال برای درمان جوان سازی پوست دست هستند. انواع مختلفی از روش‌های جوان‌سازی وجود دارد. همه این روش‌ها مجموعه خطرات، مزایا، هزینه‌ها و روش‌های خود رادارند. یکی از متداول‌ترین روش های جوان سازی دست لایه‌برداری شیمیایی می باشد ، هنگامی‌که این مواد شیمیایی به پوست زده می‌شوند، باعث می‌شود که لکه‌های ناشی از سن ناپدید شوند درحالی‌که شفافیت بافت پوست کمتر می‌شود.

لایه‌برداری شیمیایی چگونه انجام می‌شود؟

محلول لایه‌بردار شیمیایی، یا روی تمامی صورت و یا روی بخش‌های به خصوصی از آن، مثل چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم یا چروک‌های عمودی اطراف دهان اعمال می‌شود. جراح با مشاهده دقیق هرگونه تغییر ایجاد شده در ظاهر پوست بیمار، تصمیم می‌گیرد که محلول چه مدتی روی پوستتان بماند. در بعضی از انواع لایه‌بردارهای شیمیایی، محلول بعد از گذشت مدت زمان مناسب «خنثی» می‌شود.

انواع لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی بر اساس اجزا تشکیل دهنده و قدرتشان طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین عمق لایه‌برداری این مواد را عواملی مثل طول مدت باقی ماندنشان روی پوست و اینکه آیا به آرامی اعمال شده یا با شدت روی پوست مالیده می‌شوند تعیین می‌کند.

درم‌ ابریژن


 در این روش از یک چرخ کوچک استفاده می‌شود که با دور سریع در حال چرخش بوده و سطح زبری مثل یک سمباده نرم دارد که با آن لایه بالایی پوست برداشته می‌شود. بهبود جراحت ایجاد شده در این روش هم مثل بهبود کنده شدن پوست زانو است.

درم‌ابریژن یا میکرودرم ابریشن هم مثل لایه‌بردارهای شیمیایی عمیق، برای کاهش چروک‌های دور دهان بسیار مؤثر است طوری که اغلب باعث می‌شود رژه لب شره کند. می‌توان از این روش برای بخش کوچک از پوست و همچنین بیمارانی که پوستشان کمی تاریک‌تر است استفاده کرد. در درمان با میکرودرم صورت معمولاً رنگ ناحیه درمان شده چنان با پوست اطرافش یکی می‌شود که اگر تفاوتی هم از نظر رنگدانه‌ها وجود داشته باشد بسیار ناچیز خواهد بود.

درم‌ابریژن چگونه انجام می‌شود؟

درم‌ابریژن به نوعی بی‌حسی نیاز دارد. برای نواحی کوچک معمولاً از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود، اما برای نواحی بزرگتر تزریق مسکن هم می‌تواند مفید باشد. مراقبت‌های بعد از درم‌ابریژن مشابه درمان سوختگی است.

اقدامات قبل از پاکسازی پوست


شما باید با آگاهی کامل از تاریخچه پزشکی‌تان در جلسه مشاوره حاضر شوید تا بتوانید به پرسش‌هایی که پزشک مطرح می‌کند پاسخ دهید. این آگاهی، اطلاعات مربوط به هرگونه عارضه پزشکی یا آلرژی دارویی که دارید، درمان‌هایی که پیشتر دریافت کرده‌اید، جراحی‌های که داشته‌اید، و داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید را شامل می‌شود. اگر قبلاً هرگونه درمان رادیوگرافی روی پوست صورتتان انجام شده، مثل آن‌هایی که برای درمان آکنه استفاده می‌شوند، یا اگر قبلاً تحت عمل لایه‌برداری شیمیایی قرار گرفته‌اید می‌بایست موضوع را به جراح پلاستیک اطلاع دهید.

همچنین اگر در گذشته یا در حال حاضر از آکوتان، رتین آ و سایر مواد آماده‌سازی موضعی پوست استفاده می‌کنید باید به جراح اطلاع بدهید. برای حفظ سلامتتان، حتماً باید اطلاعات کاملی ارائه دهید. اگر دور دهانتان دچار تب‌خال می‌شوید پزشک را در جریان بگذارید. پاکسازی پوست با لیزر می‌تواند در اشخاصی که مستعد برخی عارضه‌ها هستند، محرک بروز آن عارضه‌ها شود.

اگر تصمیم به انجام پاکسازی پوست با لیزر گرفتید، پزشک از شما خواهد خواست که 10 روز قبل از عمل هیچگونه دارو یا مکملی (مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E) که در لخته شدن خون تأثیر دارد را مصرف نکنید. اگر دخانیات مصرف می‌کنید، می‌بایست دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل، مصرف آن را متوقف کنید. استعمال دخانیات می‌تواند دوره بهبود را طولانی‌تر کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است