میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست صورت: روش،مزایا وعوارض

a1

میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست صورت درمانی سریع و بدون درد است که سرعت پوسته‌ریزی سلول‌های مرده پوست را افزایش می‌دهد و باعث تکثیر سلول‌های جدید پوست می‌شود.

در کلینیک ما مجموعه درمان‌های کارآمد میکرودرم ابریژن را برای رفع مشکل تجمع رنگدانه‌ها در یک نقطه از پوست (هایپرپیگمنتیشن)، لکه‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خشکی پوست، چروک و خطوط ظریف و حتی جای جوش‌های جزیی را ارائه می‌دهیم.

میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست صورت  را می‌توان همزمان با دیگر درمان‌های پوست انجام داد و معمولاً توصیه می‌شود میکرودرم صورت هر چند هفته یا دست‌کم هر دو یا سه ماه یک بار انجام شود. پوسته‌ریزی و لایه برداری مزایای بسیاری دارد که شاخص‌ترین آن حذف پوست مرده است که باعث می‌شود فراورده‌های درمانی نفوذ بیشتری در پوست داشته باشند. برداشتن سطحی‌ترین لایه (استراتوم کورنیوم) به معنای حذف رنگدانه‌های غیرطبیعی است. به علاوه میکرودرم ظاهر و بافت کلی پوست را بهبود می‌بخشد. میکرودرم نسبت به دیگر روش‌های لایه‌برداری نفوذ عمیق‌تری دارد و با تحریک رشد مجدد سلول‌ها به بازسازی پوست کمک می‌کند.

میکرودرم روشی مناسب برای هر نوع پوست، به جز پوست‌های حساس است. در این روش از نیروی مکش و کریستال‌های ساینده بسیار ریز برای زدودن سطحی‌ترین لایه پوست، ناهمواری و چروک‌ها و خطوط ظریف پوست استفاده می‌شود. در این عمل سریع و کاملاً بدون درد کریستال‌های بسیار ریز زبر برای پوسته‌ریزی لایه فوقانی پوست و برداشتن سلول‌های مرده پوست به کار برده می‌شود.

افراد مناسب برای استفاده از این روش


میکرودرم بهترین انتخاب برای افرادی است که می‌خواهند پوست را از نو جوان کنند. مزایای میکرودرم عبارت است از:
•    بهبود لکه‌های ناشی از نور خورشید یا تجمع رنگدانه‌ها
•    رفع مشکل خشکی پوست
•    از بین بردن لکه‌های پیری و جوش‌های سرسیاه
•    از بین بردن لکه‌های تیره رنگ (هایپرپیگمنتیشن) پوست
•    شاداب شدن پوست به سبب لایه‌برداری انجام شده
•    کاهش ترک‌های پوست
•    کاهش خطوط و چروک پوست
•    کاهش یا حذف منافذ باز پوست
•    درمان آکنه و جای جوش

آکنه یکی از زوائد پوستی بسیار رایج است که معمولاً در میان نوجوانان بروز می‌یابد و در زیبایی پوست نقش به سزایی دارد و ویژگی اصلی آن جوش‌های سر سیاه، سر سفید و چرکی و پوست چرب است.

میکرودرم درمان مناسبی برای افراد دارای پوست‌هاس حساس نیست و در موارد وجود جای زخم‌های عمیق، گوشت اضافه (کلوئید) فعال، ضایعه‌های تشخیص داده نشده، به تازگی تبخال زدن، زگیل روی صورت، آکنه فعال (مراحل سوم و چهارم)، اختلال سیستم خودایمنی یا دیابت ناپایدار نیز توصیه نمی‌شود؛ بانوان باردار نیز نباید این عمل را انجام دهند. همچنین بیمارانی که به تازگی لایه‌برداری شیمیایی یا دیگر عمل‌های پوست مانند تزریق کلاژن انجام داده‌اند نیز بهتر است پس از گذشت دو تا سه هفته از عمل برای میکرودرم مراجعه کنند. به علاوه وکس یا برنزه کردن پوست نیز از چند هفته قبل از درمان مجاز نیست. به علاوه برای درمان چین‌ها یا جای زخم‌های عمیق یا دیگر نقص‌ها و ضایعات متوسط تا شدید پوستی باید از درمان‌های قویتری مانند لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن یا لیزر بهره گرفته شود.

درمان آکنه و جوش با میکرودرم ابریژن


میکرودرم  و پاکسازی پوست را می‌توان برای درمان تبخال، آکنه و از بین بردن یا کاهش قابل ملاحظه جای جوش انجام داد، در واقع علت تبخال ویروس هرپس سیمپلکس است. این ویروس پس از یک بار عفونی کردن بدن برای همیشه با ما باقی می‌ماند، البته ممکن است هیچ‌گاه عود نکند. درمان میکرودرم هم نتایج دلخواهی را در مورد جای جوش‌های عمیق به دست نمی‌دهد و برای درمان آنها معمولاً از درم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی استفاده می‌شود. میکرودرم برای بیماران دارای آکنه فعال نیز مفید است، چون لایه‌برداری پوست انجام می‌شود و منافذ مسدود شده با چربی و گرد وغبار پاک می‌شود.

درمان روزاسه با میکرودرم ابریژن


التهاب مزمن پوست صورت را که با قرمزی، برجسته شدن عروق خونی و یا جوش‌های پوستی شبیه به آکنه همراه است، روزاسه گویند. میکرودرم به کاهش قرمزی ناشی از روزاسه کمک می‌کند.

روش انجام میکرودرم ابریژن


میکرودرم درمانی بدون درد و غیرتهاجمی است که کمتر از یک ساعت زمان می‌برد و می‌توان آن را در کنار دیگر درمان‌های پوستی صورت نیز انجام داد. درم ابریژن در مطب پزشک انجام می‌شود. بیمار قبل از شروع عمل داروی آرام بخش دریافت می‌کند، پوست کاملاً تمیز می‌شود و داروی بی‌حسی در محل مورد نظر تزریق می‌شود. پوست بلافاصله پس از اتمام عمل برافروخته و حتی صورتی رنگ می‌شود و بیمار تا چند روز پس از عمل با خشکی پوست و پوسته‌ریزی ملایم مواجه می‌شود. اما پس از زدوده شدن پوست تغییر رنگ داده، پوستی شاداب و دارای رنگ مناسب نمایان خواهد شد.

مکانیسم عملکرد میکرودرم ابریژن


پوست از دو لایه اصلی، اپیدرم و درم، تشکیل می‌شود. اپیدرم سطحی‌ترین لایه و مجموعه‌ای از سلول‌های مرده پوست روی لایه دیگری از سلول‌ها است که در حال بالندگی هستند. لایه فوقانی استراتوم کورنیوم نام دارد که عموماً به منزله مانعی بین جهان خارج و لایه‌های زیرین پوست عمل می‌کند و به جز مولکول‌های بسیار کوچک هیچ مولکول دیگری نمی‌تواند از این سد عبور کند. هنگام استفاده از لوسیون یا کرم، تنها مقداری رطوبت، ته تمام آن، از استراتوم کورنیوم رد می‌شود. این لایه جایگاه بسیاری از نقص‌های جزیی پوستی مانند لکه‌ها و چروک یا خطوط ظریف است. عملکرد میکرودرم به همین لایه محدود می‌شود و چون تنها اپیدرم، و نه درم، را هدف قرار می‌دهد، دقیق‌تر آن است که این روش را میکرو اپیدرم ابریژن بنامیم. تأثیرگذاری بر لایه‌های عمیق‌تر پوست دردناک و خطرآفرین است و با خطر احتمالی به جا گذاشتن همیشگی دانه‌های بسیار ریز درون پوست همراه است.در این روش برای از بین بردن لایه فوقانی پوست کریستال‌های بسیار ریز روی پوست پاشیده می‌شود. چون این روش نسبت به درم ابریژن تهاجم کمتری دارد؛ نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست.

مراقبت‌های پس از میکرودرم


به بیمار توصیه می‌شود تا چند هفته پس از عمل و تا زمان محو نشدن رنگ صورتی پوست در معرض نور خورشید قرار نگیرد و در فضای باز حتماً از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کند و کلاه‌هایی با لبه پهن بر سر بگذارد.پس از میکرودرم پوست صورتی رنگ می‌شود و بیمار، مانند زمان آفتاب سوختگی یا بادزدگی، به مدت 24 ساعت احساس می‌کند پوستش خشک یا کشیده شده است، بنابراین بهتر است از کرم مرطوب کننده استفاده شود. از بیمار خواسته می‌شود تا چند روز پس از عمل در معرض نور خورشید قرار نگیرد.

مزایا و عوارض


میکرودرم ابریژن عملی ایمن، غیرجراحی و بسیار کوتاه با مزایای متعدد است. با تقبل قیمت میکرودرم پوست ، میکرودرم چروک، خطوط ظریف و دیگر نشانه‌های پا به سن گذاشتن را کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند، جای جوش و دیگر اثرهای زخم جزیی را از بین می‌برد و شادابی، درخشندگی و سلامت پوست را به ارمغان می‌آورد. خبر خوش این است که می‌توان با آسودگی خاطر و بدون هراس از بروز خطرهای جانبی به استقبال میکرودرم رفت. به علاوه چون در میکرودرم از کریستال‌هایی استفاده می‌شود که حساسیت ایجاد نمی‌کنند، این روش انتخابی فوق العاده برای پوست‌های حساس به مواد شیمیایی محسوب می‌شود. اگر میکرودرم توسط متخصص مجرب انجام شود، هیچ گونه خطر جدی را به دنبال نخواهد داشت. بعضی بیماران پس از عمل با تحریک ملایم پوست مواجه می‌شوند.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است