لیپوماتیک: لیپوساکشن بدون درد

کاهش-وزن

لیپوماتیک (لیپوتیکل) و یا لیپو ساکشن نوسانی اینفراسونیک یک روش جراحی است که شامل تخلیه رسوبات چربی از نواحی مختلف بدن، از طریق حرکت نوسانی کانول لیپوساکشن (در جهات مختلف) توسط یک کامپیوتر است که باعث کاهش تروما در بافت و التهاب (ادم) پوست می‌شود. لیپوماتیک، فرمی از لیپوساکشن با کمک نیرو (PAL) است که در آن به‌منظور کاهش میزان دست‌کاری جراح در طول عمل لیپوساکشن از یک کانول تخصصی استفاده می‌شود.

رعایت بهداشت، مسئولیت‌پذیری شخصی و مراقبتی پزشکان و بسیاری از عوامل دیگر، در آسایش و راحتی بیماران در کلینیک ما نقش مهمی ایفا کرده است. تضمین امنیت و کیفیت از سوی کلینیک، از دیگر مزایای این مرکز است. عمل لیپوماتیک تحت بی‌حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می‌گیرد. بنابراین، بیمار می‌تواند در همان روز درمان مرکز را ترک کند. در این کلینیک، برنامه فشرده و دقیق مراقبت‌های پس از عمل به‌دقت طراحی‌شده است.

نواحی تحت درمان


 

تکنولوژی به‌کاررفته در لیپوماتیک پزشک را قادر می‌سازد تا عمل تخلیه چربی را با دقت و با خیال آسوده انجام دهد. نواحی بدن که به‌طورمعمول تحت درمان لیپوماتیک قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

 • ناحیه شکم ( بطور مخصوص جهت كوچك كردن شكم بعد از سزارين )
 • باسن
 • لگن
 • بازوها
 • لاغر کردن ران

لیپوماتیک در کلینیک ما


مشاوره

در جلسه اول مشاوره، دکتر زیبایی با شما در مورد بهبود بالقوه‌ای که می‌توانید پس از عمل لیپو ماتیک انتظار داشته باید، صحبت می‌کند. سپس به بررسی نواحی موردنظر و خاصیت ارتجاعی پوست شما می‌پردازد. او در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال می‌کند و در مورد تخلیه چربی و لاغری شکم تصمیم‌گیری می‌کند. سایز و نوع فشردگی پوشش شما و هزینه لیپوماتیک نیز تعیین می‌شود.
یک دوره درمانی 15 روزه همواره پیشنهاد می‌شود. هنگامی‌که شما در مورد دوره درمان 15 روزه تصمیم گرفتید، جلسه دوم ملاقات پیش از عمل ترتیب داده می‌شود تا پزشک نکات قبل و پس از عمل، نوع رفتار شما، و خطرات بالقوه و عوارض عمل و قیمت لیپوماتیک را به‌روشنی برای شما توضیح دهد.
لازم است که پزشک شمارا از خطرات استثنایی آگاه سازد. این اطلاعات دقیق در رضایت‌نامه‌ای که از شما خواسته می‌شود پیش از عمل با دقت بخوانید و امضا کنید، آمده است.

جراحی زیبایی برای لاغری شکم برای مردان و زنانی که در وضعیت سلامتی خوبی به سر می‌برند، مناسب است. ممکن است ابدومینوپلاستی برای زنانی که چندین بار حاملگی داشته و پوست شکمشان شُل شده است مناسب باشد و عضلات شکم آنها را سفت کند و پوست اضافی آن را کاهش دهد. جراحی زیبایی شکم برای مردان و زنانی که قبلاً چاق بوده‌اند و هنوز هم ذخیره‌هایی از چربی یا پوست شُل و اضافی در اطراف شکم خود دارند، نیز گزینه مناسبی است.

آمادگی پیش از عمل

شما یک دستورالعمل گسترده به‌منظور آمادگی صحیح برای عمل دریافت خواهید کرد. در صورت استفاده از دارو، توصیه‌هایی در مورد قطع یا ادامه مصرف دارو پیش از عمل به شما داده خواهد شد. همچنین به شما توصیه می‌شود که در روزهای قبل و بعد از عمل جراحی سیگار نکشید. در صورت داشتن سرماخوردگی، درمان به تأخیر خواهد افتاد. ازآنجایی‌که ممکن است پس از جراحی احساس ضعف داشته باشید، از یک نفر بخواهید که شمارا از بیمارستان تا خانه همراهی کند. در صورت داشتن لیپوساکشن گسترده در نواحی مختلف بدن، توصیه می‌شود به مدت چند روز، شخصی از شما در خانه مراقبت کند.

بیهوشی

بسته به میزان نواحی درمان، جراحی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌گیرند. لیپوماتیک (لیپوساکشن بدون درد) ترجیحاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، زیرا بیمار می‌تواند آزادانه حرکت کند و امکان دسترسی راحت‌تر به برخی از نواحی بدن فراهم‌شده و نتایج به‌طور واضح مطلوب‌تر خواهد بود.

جراحی

پیش از شروع روش لیپوماتیک، جراح محل تخلیه رسوبات چربی را با علامت مشخص می‌کند. سپس برش‌های کوچک نامرئی در پوست ایجاد می‌شود. چربی زیر جلدی با یک مایع تزریق می‌شود. سپس، لوله‌های ساکشن نازک چربی زیر جلدی را می‌مکند. این لوله‌ها به یک دستگاه متصل شده‌اند. فشار خلاء بالا ایجاد می‌شود و چربی ساکشن می‌شود. طول مدت عمل بستگی به میزان چربی و نواحی تخلیه چربی دارد.

بعد از عمل

 • پوست ممکن است کرخت و تا حدودی دردناک باشد. این عارضه خودبه‌خود از بین می‌رود.
 • شما اندکی احساس خشکی و سستی را در نواحی تحت درمان در طول دو هفته اول بعد از عمل جراحی تجربه خواهید کرد.
 • بعد از عمل فوراً به شما کمک می‌شود تا یک لباس لیپوی مخصوص برای محافظت از پوست و کاهش تورم بپوشید. شما باید این لباس را به‌مدت چهارتا شش هفته بپوشید.
 • برش‌هایی که از طریق آن لیپوساکشن انجام‌گرفته است، بخیه نمی‌شوند؛ بنابراین ممکن است مایع باقی‌مانده از تزریق تخلیه شود. ازآنجایی‌که امکان تخلیه مایع فراهم است، تورم به‌طورآشکاری کمتر می‌شود. این ترشح رطوبت ممکن است تا 24 ساعت بعد از عمل ادامه یابد، اما کاملاً بی‌ضرر است.
 • زخم‌ها بسیار کوچک خواهد بود و در نواحی غیرقابل رؤیت بدن واقع‌شده است. در ابتدا، زخم‌ها قرمز خواهد بود، اما در بلندمدت کاملاً کم‌رنگ خواهند شد.
 • پس از دو هفته شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود از سر بگیرید. شما همچنین می‌توانید با دقت بسیار تمرینات ورزشی خود را آغاز کنید.

برنامه چکاب

سه چکاب بعد از عمل جراحی انجام خواهد شد. اولین چکاب یک روز پس از عمل جراحی صورت می‌گیرد (پانسمان عوض می‌شود). چکاب دوم یک هفته پس از عمل انجام می‌شود (پانسمان برداشته می‌شود). زخم‌ها معاینه می‌شوند و اگر مشکلی وجود داشته باشد، در این زمان حل خواهد شد. ارزیابی نتایج در چکاب سوم یعنی چهارتا شش هفته بعد از عمل جراحی انجام می‌شود.

نتیجه

برای مشاهده نتیجه نهایی لیپوساکشن باید برای یک مدت‌زمان طولانی منتظر بمانید. یک تغییر واضح تنها پس از چند روز تا چند هفته قابل‌مشاهده است، اما باید آگاه باشید که نتیجه مطلوب تنها باگذشت زمان آشکار می‌شود. نتیجه نهایی پس از چند ماه قابل‌مشاهده است.

سلول‌های چربی پس از تخلیه بازنمی‌گردند

بااین‌حال، سلول‌های چربی باقی‌مانده می‌توانند به دلیل افزایش وزن گسترش پیدا کنند؛ بنابراین حفظ رژیم غذایی و سبک زندگی سالم پس از لیپوساکشن ضروری است. همچنین روش دیگری از لیپوساکشن، استفاده بادی‌جت با کمک آب است بنابراین از یک اسپری آب برای سست کردن سلول‌های چربی و برداشتن آنها استفاده می‌شود که روش لاغری با بادی جت نامیده می شود.

مزایای لیپوماتیک


 

در این روش نیازی به بیهوشی عمومی نیست که این خود موجب امن‌تر ساختن این روش می‌گردد، زیرا خطرات بیهوشی عمومی به‌مراتب از بی‌حسی موضعی بیشتر است.
عدم تولید حرارت توسط دستگاه در این روش (برخلاف روش‌های دیگر)، یکی دیگر از ویژگی‌های ایمنی این روش است، زیرا گرمای بیش‌ازحد ممکن است به بافت آسیب بزند یا باعث لخته شدن خون شود که به‌خودی‌خود به نکروز پوستی منجر می‌شود.
آسیب حداقل، نه‌تنها به معنای خونریزی و ترومای کمتر است بلکه موجب جمع شدن بهتر پوست نیز می‌گردد.
علاوه بر این، سلول‌های چربی به‌طور دائم برداشته می‌شوند و در عین حال زمان بهبودی به دلیل ملایم‌تر بودن این روش نسبت به لیپوساکشن سنتیکوتاه‌تر است.
نتایج بلافاصله آشکار می‌شود و فرآیند کلی جراحی 2-1 ساعت طول می‌کشد و تنها برش‌های کوچک موردنیاز است.

مزایای این روش برای بیمار

 • ترومای کمتر (کاهش عمده کبودی و ورم)
 • درد کمتر
 • ظاهر بهتر پوست (انقباض پوست عالی)
 • دوره بهبودی کوتاه‌تر بعد از عمل

سؤالات رایج


روند لیپوماتیک چگونه است؟

لیپوماتیک با استفاده از ارتعاش اینفراسونیک نوسانی با فرکانس پایین انجام می‌گیرد. کانول دستگاه یک لوله نازک توخالی است که در حین عمل جراحی در بدن قرار داده می‌شود تا لایه چربی را شکسته و سپس بافت چربی را از بدن خارج کند. کانول هیچ‌گونه گرمایی در ناحیه درمان ایجاد نمی‌کند، اما شامل یک حرکت چرخشی نوسانی است. کانول همچنین ایجاد ارتعاش می‌کند و این ترکیب چرخش و ارتعاش موجب شکستن چربی به‌طور مؤثر می‌شود. فرکانس ارتعاشی اینفراسونیک 10 هرتزی کانول مانع از انتقال درد از اعصاب موضعی می‌شود و درنتیجه احساس ناخوشایند درد را کاهش داده و نیاز به بیهوشی عمومی را برطرف می‌سازد.

 نوسان

این حرکت خاص برای نفوذ به بافت چربی و آسپیره آن استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که نکته کلیدی در لیپوساکشن نفوذ به بافت چربی است، هرچه نفوذ بهتر صورت گیرد، چربی آمادگی بیشتری برای مکش بدون عوارض پیدا می‌کند. نوسان یک امولسیون چربی ایجاد می‌کند که در عین ملاحظه بافت چربی (بدون ایجاد درد) سلول‌های چربی را می‌شکند. پس‌ازاین مرحله، چربی امولسیون در عین کاهش قابل‌توجه در خونریزی ، خطرات ورم و کبودی می‌تواند به‌آرامی آسپیره شود.

جمع شدن پوست

حرکت نوسانی هم‌چنین سنتز کلاژن را تحریک خواهد کرد که خود موجب سفت شدن پوست بعد از جراحی می‌شود.

عوارض جانبی لیپوماتیک چیست؟

تأییدیه  FDA، تضمینی بر حداقل عوارض لیپوماتیک  است. عوارض لیپوماتیک ممکن است شامل نابرابری کانتور بدن، شل شدن پوست، عفونت و یا برخی از واکنش‌های جزئی به بیهوشی باشد. همچنین، ارتعاش کانول می‌تواند بر رشته‌های عصبی تأثیر گذاشته از عوارض لیپوماتیک میتواند  یک احساس قلقلک خفیف باشد .






به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است