لیپوساکشن چیست؟ مزایا، عوارض و هزینه

lipo1

لیپوساکشن، که جراحی برداشتن چربی نیز نامیده می‌شود، یک فرآیند پزشکی است که می‌تواند با حذف چربی‌های سرسخت که از طریق روش‌های معمول قابل انجام نیستند، موجب تغییر فرم بدن شود. لیپوساکشن را نباید جایگزینی برای رژیم غذایی متعادل و ورزش جسمانی دانست، بلکه باید به‌عنوان مکمل رژیم غذایی و ورزشی در نظر گرفته شود. مناطقی از بدن که به‌طورمعمول تحت درمان لیپوساکشن قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

لیپوساکشن را می‌توان در ترکیب با روش‌های جراحی پلاستیک دیگر مانند کوچک کردن شکم، کوچک کردن سینه یا کوچک کردن سینه در مردان انجام داد.

اگر نواحی موضعی چربی شما را رنج می‌دهند، امكان از بین بردن آن‌ها با روشی به نام لیپوساكشن وجود دارد. گمان می‌رود كه سلول‌های چربی در بزرگ‌سالان مجدداً تولید نمی‌شود. بنابراین حذف آن‌ها از طریق لیپوساکشن تغییری دائمی در فرم بدنی ایجاد می‌نماید و مستقل از هرگونه تغییر در وزن بدن شما خواهد بود. متخصصین کلینیک رازی با مشاوره تخصصی خود در خصوص لیپوساکشن به شما کمک می‌کنند تا با اعتمادبه‌نفس کامل برای انجام این عمل پیش‌قدم شوید. برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره‌ 02188334029 تماس حاصل نمایید. همکاران ما آماده ارائه خدمات مشاوره و یا رزرو ملاقات از متخصصین کلینیک رازی می‌باشند.

lipo2

lipo4

مزایا


از مزایای لیپوساكشن می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

  • افزایش عزت‌نفس
  • دستیابی به تناسب بدنی دلخواه
  • انگیزه برای حفظ فرم جدید بدن
  • امكان انتخاب تنوعی از لباس‌ها

متقاضیان لیپوساکشن


lipo5

متقاضی ایده آل برای لیپوساکشن، فردی است که دارای وزن متوسط یا كمی بالاتر از متوسط بوده، و از آمادگی روحی و روانی لازم برای انجام این جراحی و نیز انتظارات واقع‌بینانه از نتایج جراحی لیپوساكشن برخوردار باشد. لیپوساکشن شکم و پهلو نباید به‌عنوان روشی برای كاهش وزن به کار گرفته شود. میزان چربی استخراج‌شده از بدن در طی لیپوساکشن به کاهش قابل‌توجه وزن منجر نمی‌شود. بااین‌حال، لیپوساکشن موجب فرم دهی به بدن در مناطقی می‌شود كه از طریق تمرین ورزشی منظم و رژیم غذایی متعادل قابل‌تغییر نیستند. درنهایت لیپوساكشن به شما كمك می‌کند تا به فرم بدنی دلخواه خود دست‌یابید و شمارا قادر می‌سازد تا لباس‌های موردعلاقه خود را بپوشید و عزت‌نفس خود را افزایش داده و احساسات بهتری را تجربه كنید.

قبل از لیپوساکشن


قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام هرگونه عمل جراحی زیبایی، باید دلایل خود را بررسی کنید، انتظارات واقع‌بینانه از نتایج حاصل داشته باشید و دیگر عوامل دخیل در جراحی انتخاب‌شده را مدنظر قرار دهید. هر عمل جراحی خطرات خاص خود را به همراه خواهد داشت كه پیش از جراحی به شما توضیح داده می‌شود و شما می‌توانید تمام دغدغه‌های خود را با ما و جراح خود در میان بگذارید. برخی از فاکتورهایی که باید موردتوجه قرار گیرند عبارت‌اند از:

  • نگهداری از کودكتان در هنگام بستری شما در بیمارستان
  • میزان فضای خواب موردنیاز برای استراحت صحیح
  • زمان بهبودی پس از جراحی

فرآیند


لیپوساکشن یا لیپوپلاستی را بسته به ناحیه تحت درمان و میزان چربی موردنیاز برای برداشته شدن می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام داد. بعلاوه، این دو عامل طول زمان لیپوساکشن که معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد، را نیز تعیین می‌کنند. جراحی لیپوساکشن شکم و پهلو با ایجاد یك برش كوچك در ناحیه تحت درمان توسط جراح آغاز می‌شود، سپس یک کانولا (لوله پلاستیکی کوچک) از طریق برش وارد محل شده و فرآیند شکستن سلول‌های چربی و برداشتن آن‌ها آغاز می‌گردد. استخراج چربی توسط یک دستگاه وكیوم انجام می‌شود. بسته به اولویت جراح یا ناحیه تحت درمان، می‌توان به‌جای كانولا از یك سرنگ بزرگ استفاده كرد. هرگونه مایع خارج‌شده از بدن طی جراحی لیپوساكشن، بلافاصله پس از جراحی به‌صورت داخل وریدی به بدن بازگردانده می‌شود.

بعد از لیپوساکشن


احتمال دارد که پس از جراحی لیپوساکشن شکم و پهلو اندكی ناراحتی مانند کبودی، تورم، سوزش، بی‌حسی و درد در ناحیه درمان را تجربه کنید. این علائم باید تنها 1 تا 2 هفته طول بکشد. امکان ترشح مایعات از نواحی برش‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است یک کانولای کوچک به‌منظور کمک به تخلیه ترشحات در زیر پوست شما كار گذاشته شود. برای محافظت از ناحیه درمان به پوشیدن یك لباس مخصوص الاستیک نیاز خواهید داشت که ضمن کمک به کنترل تورم، امکان سازگاری پوست با فرم جدید بدنی را نیز فراهم خواهد کرد. احساس اضطراب و افسردگی تا چند روز یا چند هفته پس از لیپوساكشن كاملاً طبیعی است. این احساس با شروع بهبودی و مواجهه با فرم جدید بدنی فروكش خواهد كرد.

بازگشت به زندگی طبیعی


تعدادی اسکار در محل برش‌ها وجود خواهد داشت، اما بسیار كوچك بوده و باگذشت زمان كمرنگ شده و كاملاً محو می‌گردند. بخیه‌ها، بسته به نوع مورداستفاده، یک هفته پس از جراحی كشیده شده و یا جذب می‌شوند. پرسنل پزشکی پس از جراحی راه رفتن را به شما توصیه می‌کنند، تا از لخته شدن خون پیشگیری کرده و جریان خون در اطراف محل درمان افزایش یابد. همچنین در طی دوره بهبودی به شما توصیه می‌شود که از لباس الاستیک محافظ استفاده کنید. به شما توصیه می‌شود که برای حداقل 2 هفته از فعالیت‌های کاری و به مدت حداقل 4 هفته از انجام تمرینات شدید ورزشی اجتناب کنید. کارکنان پزشکی توصیه‌های لازم را در مورد مراقبت‌های پس از عمل پیرامون ناحیه درمان شده در اختیار شما قرار می‌دهند.

نتیجه


شما بلافاصله پس از جراحی شاهد تغییر قابل‌توجهی در فرم بدنی خود خواهید دید. تغییرات قابل‌ملاحظه باید پس از حدود 6 هفته یعنی زمانی که تورم اولیه فروکش کرده و درنهایت پس از 3 ماه زمانی که بخش عمده‌ای از تورم از بین رفته، اتفاق بیفتد و در این زمان ظاهر جدید برای شما و اطرافیانتان آشکار خواهد شد. ما اطمینان داریم که پس از به واقعیت پیوستن انتظارات شما، از نتایج حاصل بسیار راضی خواهید بود. شما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و زمانی که قادر به پوشیدن لباس‌های موردنظرتان باشید، اعتمادبه‌نفس بیشتری را تجربه خواهید کرد. با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم، دیگر هیچ دلیلی برای عدم توانایی شما در حفظ ظاهر جدیدتان وجود نخواهد داشت.

خطرات


اکثر بیمارانی که این عمل را تحت نظر یک جراح باتجربه انجام داده‌اند، با هیچ مشکلی مواجه نشده‌اند. بااین‌وجود، باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید: هر جراحی مهمی که تحت بیهوشی عمومی انجام شود، خطر ابتلا به عفونت و ترمبوزیس وریدی را به دنبال خواهد داشت. کبودی شدید می‌تواند به‌ویژه در بیماران مستعد خونریزی یا افرادی که از داروهای آسپرین یا داروهای ضدالتهاب استفاده کرده‌اند، رخ دهد. عفونت شدید بسیار نادر است، اما گاهی اوقات التهابی در نواحی تحت درمان به همراه ترشحاتی از ناحیه برش‌ها به چشم می‌خورد. گاهی ممکن است ناهمواری‌هایی در سطح ناحیه تحت درمان دیده شود، به‌ویژه اگر میزان چربی حذف‌شده زیاد باشد، اما چنانچه جراحی با تکنیک صحیح انجام‌شده باشد، ناهمواری‌ها جزئی هستند.

هزینه


هزینه لیپوساکشن شکم و پهلو به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه چه قسمت‌هایی از بدن تحت درمان قرار بگیرد و چه حجم از چربی نیاز است از بدن خارج شود از عوامل تأثیرگذار در قیمت و هزینه لیپوساکشن است.


به این پست امتیاز دهید.
لیپوساکشن چیست؟ مزایا، عوارض و هزینه
5 از 2 رای