عمل لوزه

گلو مثل چهار راهی است که عقب دهان و بینی را به حنجره و مری وصل می‌کند. لوزه‌ها در بالای گلو قرار داشته و به دفاع در مقابل حمله عفونتها کمک می‌کند. تورم و التهاب لوزه‌ها (تانسیلیت) در کودکان بسیار شایع‌می‌باشد. زیرا لوزه‌های آنها بزرگتر می‌باشد. لوزه‌ها با افزایش سن کودک به تدریج کوچکتر می‌گردند. التهاب گلو (فارنژیت) بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود. با اینحال هم التهاب گلو و هم التهاب لوزه‌ها می‌توانند با یکدیگر در کودکان و بزرگسالان دیده شوند. لوزه ها قسمتی از سیستم لنفاوی بدن هستند كه در همكاری با بقیه اعضا در سیستم دفاعی بدن نقش ایفا میكنند. فارغ از اینكه نقش آنها در سیستم دفاعی چه اندازه است، آنچه مهم است این واقعیت است كه برداشتن آنها باعث نقص در سیستم ایمنی نخواهد شد و بقیه اجزای این سیستم به طور جبرانی نبود لوزه ها را پوشش می دهند.
لوزه سوم یا لوزه حلقی در قسمت عقب بینی قرار داشته، در معاینه ی معمولی دهان و حلق قابل رویت نیست. برای تشخیص بزرگی لوزه سوم در صورت لزوم عکس رادیولوژی کمک گرفته می شود. بزرگ بودن لوزه سوم می تواند منجرب به گرفتگی بینی، تنفس دهانی، عفونت گوش و یا سینوزیت گردد.

چه کسانی به جراحی لوزه احتیاج دارند؟

هرچند عمل جراحی لوزه ، شایع‌ترین عمل جراحی کودکان است و والدین، معمولا، خیلی راحت‌تر از دیگر جراحی‌ها، با این عمل کنار می‌آیند و حتی گاهی خودشان، پیشنهاد این کار را به پزشک معالج کودک می‌دهند، ولی فقط تعدادی از بچه‌ها هستند که به‌خاطر بروز علایم خاص نظیر عفونت مکرر لوزه‌ها بیش‌تر از پنج یا شش بار در سال، خرخر، تنفس دهانی و بوی بد دهان، افت شنوایی، وزن نگرفتن به مقدار کافی، تغییرات فک و...، به این عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنند.

علایم تونسیلیت:

1-گلو درد و سرفه
2-سردرد.
3-احساس ناخوشی و خستگی.
4-تغییر درتن صدا.
5-احساس تهوع.
6-بوی بد دهان و تنفس.
7-بلع دردناک و دشوار.
8-تورم گره های لنفاوی گردن.
9-نقاط سفید و یا زرد رنگ چرکین روی لوزه ها.
نکته:علایم پس از 3-2 روز تشدید شده و در عرض یک هفته بتدریج محو میشوند.

 a5f194fb0a2c8133c67363c2dd627b30

روش‌های عمل

در عملجراحی لوزه استفاده از اسکاپل یا چاقوی جراحی بیشترین کاربرد را دارد. با این حال از روش‌های دیگری در انجام این جراحی استفاده می‌شود:
قطع بوسیله اسنار (Dissection and snare method): برداشتن لوزه‌ها با استفاده از فورسپس و قیچی با یک حلقه سیم به نام اسنار. در این روش لازم است بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و لوزه‌ها به طور کامل حذف می‌شود و بافت باقی‌مانده کوتر می‌گردد. بیمار بعد از جراحی کمترین میزان خونریزی را دارد.
الکتروکوتر (Electrocautery): در این روش با استفاده از انرژی الکتریکی بافت لوزه‌ها جدا می‌شوند. و جهت کاهش خونریزی؛ زخم سوزانده (cauterization) می‌شود. تحقیقات نشان داده است؛ گرمای الکتروکوتر (۴۰۰ درجه سانتی گراد) ممکن است به بافت اطراف آسیب برساند و سبب ایجاد درد پس از جراحی برای بیمار شود.
سوزاندن با امواج رادیویی (Radiofrequency Ablation):این روش بوسیله یک لایه سالین بدون و استفاده از گرما پیوندهای مولکولی را قطع می‌کند. همانطور که انرژی به بافت منتقل می‌شود تفکیک یونی رخ می‌دهد. این مکانیسم می‌تواند باعث حذف بخش یا تمام بافت لوزه می‌شود. این نتیجه در دمایی برابر با ۴۵ تا ۸۵ درجه سانتی گراد انجام می‌شود. و چنین ادعا شده است که درد کمتر، بهبودی سریعتر و مراقبتهای بعد از عمل لوزه در آن به نسبت کمتر است. این عمل در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.
چاقوی جراحی موزون (Harmonic scalpel): یک وسیله جراحی با استفاده از امواج فراصوت کار می‌کند.
تخریب با امواج رادیویی (Radiofrequency ablation)
جوش حرارتی (Thermal Welding)
لیزر دی اکسید کربن (Carbon dioxide laser)

عواقب برداشتن لوزه ها و آدنوئید:

اهمیت وجود لوزه ها و آدنوئید در جلوگیری از عفونت تنها تا 6 ماه پس از تولد میباشد. چراکه پس از آن سیستم ایمنی بدن چنان گسترش می یابد که دیگر فقدان لوزه ها و آدنوئید خللی در عملکرد دفاعی بدن ایجاد نمیکند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است