عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

jelochane

شکل و اندازه چانه بسیاری از ما از آنچه فکر می‌کنیم تأثیر بیشتری بر ظاهر کلی ما دارد. چانه‌ای که به اندازه کافی برجسته نیست، چهره ما را به اندازه چانه‌ای که بیش از حد کوتاه یا بلند است، نامتناسب و ناموزون نشان می‌دهد. خوشبختانه، این مسائل را می‌توان از طریق عمل تغییر شکل چانه حل کرد. یک جراح ماهر می‌تواند با استفاده از دو روش ژنیوپلاستی یا منتوپلاستی به طرز قابل توجهی ظاهر بیماران خود را بهبود بخشد. ژنیوپلاستی اسلایدینگ یک روش آزاد اصلاح خط چانه و فک از طریق جابجایی استخوان فک پایین به صورت عمودی یا افقی است، و می‌تواند جهت بازسازی و یا کم حجم کردن چانه مورد استفاده قرار گیرد.

هدف شما چه افزایش ویژگی‌های طبیعی و یا تنها برقراری تعادل صورت خود باشد، مشاوره با یک متخصص، می‌تواند اقدامی مفید باشد. پزشک جراح با جابجایی چانه و فک برای رسیدن به این اهداف و ایجاد بهترین احساس از یک عمل جراحی زیبایی به شما کمک می‌کند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی در طول مشاوره احتمال اینکه شما متقاضی خوبی برای جراحی زیبایی فک و چانه هستید را به دقت بررسی می‌نمایند. برای اخذ اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن 02188334029  تماس بگیرید. همکاران ما در کلینیک رازی برای رزرو وقت ملاقات و یا مشاوره‌های لازم شما را راهنمایی خواهند کرد.

تفاوت بین ژنیوپلاستی (جلو کشیدن چانه) یا منتوپلاستی (عقب کشیدن چانه) 


jelochane1

معمولاً واژه‌های ژنیوپلاستی و منتوپلاستی اشتباهاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما آن چه به بیمار جهت درک بهتر کمک می‌کند شرح واژه‌ها بدین صورت است: منتوپلاستی به معنی عمل جراحی فک و چانه  یا روش‌های کم حجم کردن بوده، و ژنیوپلاستی به معنی انجام تغییرات و جابجایی خط فک است؛ آن چه که در علم پزشکی به عنوان جابجایی استخوانی شناخته شده است. بسیاری از جراحان زیبایی از واژه "ژنیوپلاستی" برای توصیف بازسازی با ایمپلنت استفاده می‌کنند، اصطلاحی که در بین برخی از بیماران شایع است. هرچند ممکن است این جراحان مهارت‌های لازم یا علاقه کافی برای انجام عمل ژنیوپلاستی را نداشته باشند.

مزایای جراحی زیبایی چانه


jelochane6

جراحی فک و عمل جراحی کوچک کردن چانه دارای مزایایی متمایز از استفاده ایمپلنت‌ها به تنهایی بوده و می‌تواند سطوح بالاتری از تغییرات را در فرد ایجاد کند. در بیمارانی که چانه به شدت به عقب کشیده شده است، جراحی جلو و عقب کشیدن چانه ممکن است در واقع تنها راه برای رسیدن به نتایج رضایت بخش باشد. چنانچه این عمل به درستی انجام شود، بازسازی فک و عمل جراحی کوچک کردن چانه این مزیت را دارد که بیمار نگرانی در مورد تغییرات آینده یا عفونت نخواهد داشت.

متقاضیان مناسب عمل جراحی فک و چانه


jelochane7

چنان چه شما احساس نارضایتی از اندازه چانه خود را دارید، ممکن است بتوانید از مزایای برخی از انواع عمل جراحی فک و چانه بهره مند شوید. هرچند، پیش از عجله برای انجام این نوع عمل جراحی، ضروری است که شما گزینه‌های خود را مورد بررسی قرار دهید. کوچک کردن چانه  بدون استفاده از چنین روش‌های شدیدی امکان پذیر است، اگر چه هیچ راه ساده‌ای برای کاهش حجم چانه وجود ندارد. گام اول مشاوره با یک متخصص در این زمینه است. در واقع جلو و عقب کشسدن چانه زمانی یک روش مناسب محسوب می‌شود که چانه به صورت غیر طبیعی قرار گرفته باشد. اگر اندازه یا شکل چانه شما را آزار می‌دهد، می‌توان در این صورت چانه را کم حجم یا بازسازی کرد، بدون آن که نیازی به جابجایی چانه به گونه‌ای که طی عمل ژنیوپلاستی انجام می‌شود، باشد.

مهم‌تر از همه، در زمان ارزیابی شما به عنوان یک بیمار، متخصص جراحی زیبایی باید بداند که وضعیت سلامت عمومی بدن شما خوب است و در صورت تمایل به انجام این نوع عمل جراحی زیبایی چانه، شما باید او را در جریان هر گونه مشکل دندان یا فک خود قرار دهید. اگر چه وجود این نوع از مشکلات لزوماً موجب بازداری شما از عمل جراحی زیبایی چانه نشده، اما اطلاع یافتن متخصص جراح از این گونه مشکلات باعث می‌شود که او بتواند آن‌ها را در روند درمانی خود لحاظ کند.

پیش از عمل جراحی


jelochane2

مشاوره با متخصص جراح پیش از عمل فک انجام خواهد شد. در طول مشاوره از بیمار سؤالات زیادی در مورد سوابق پزشکی خود، شیوه زندگی و نتیجه مورد نظر پرسیده می‌شود. مشاوره همچنین شامل یک بررسی دقیق برای ارزیابی سلامت عمومی بیمار است. جراح با بیمار در خصوص چگونگی وضعیت چانه در مقایسه با سایر ویژگی‌های صورت صحبت خواهد کرد. ممکن است عکس‌هایی نیز برای ثبت پیشینه‌ی پزشکی گرفته شود. سپس جراح دستورالعمل‌های پیش از عمل را به بیمار خواهد داد که ممکن است شامل مواردی از قبیل کاهش مصرف برخی داروهای مشخص حاوی آسپیرین به منظور به حداقل رساندن خونریزی احتمالی و بیش از حد و تجویز آنتی بیوتیک پیش از عمل جراحی زیبایی فک و چانه برای جلوگیری از عفونت باشند.

مراحل جراحی فک وچانه


روش بازسازی فک و چانه

jelochane3

قبل از عمل جراحی فک، پزشک جراح با استفاده از آرام بخش‌های داخل وریدی و یا بیهوشی عمومی سعی در آسان نمودن این عمل تا حد امکان خواهد داشت. سپس جراح یک برش در داخل دهان و محل تلاقی لب پایین با خط لثه انجام می‌دهد. برش جایگزین نیز می‌تواند در زیر چانه انجام شود. سپس جراح نوک چانه را از فک پایین برش داده و به صورت فیزیکی چانه را به جلو حرکت می‌دهد. نوک چانه و فک پایین با استفاده از پیچ و صفحات کوچک مجدداً به یکدیگر متصل می‌شوند. هنگامی که صفحات و پیچ در محل مناسب قرار گرفتند، پزشک جراح محل برش را بخیه می‌زند. این روش حدود 1-2 ساعت طول می‌کشد و بیماران یک روز پس از عمل جراحی فک به خانه باز می‌گردند.

روش کوچک کردن چانه

Capturelll

کوچک کردن چانه و فک می‌تواند در ایجاد تعادل بین چانه و بخش پایینی صورت و به طور کلی قسمت‌های دیگر صورت مفید باشد. جدا کردن بخش استخوانی چانه از بقیه قسمت‌های فک پایین و جابجایی نقطه چانه به عقب در واقع عمل کم حجم کردن چانه است. محل برش برای انجام عمل کم حجم کردن چانه بستگی به میزان کاهش حجم چانه دارد. در بسیاری از موارد، برش در داخل دهان و نزدیک لب پایین و یا زیر چانه انجام می‌شود. استخوان بالای نوک چانه برداشته می‌شود و شکل استخوان باقی مانده بازسازی و دارای انحناء می‌گردد. نوک استخوان جایگزین شده و در محل با سیم و یا صفحات ثابت می‌گردد. محل برش نیز بخیه زده می‌شود. پس از عمل جراحی فک پزشک معالج چانه شما را پانسمان کرده و این پانسمان به مدت سه روز روی محل جراحی باقی می‌ماند.

بهبودی پس از عمل جراحی


jelochane5

زمان بهبودی بعد از انجام عمل جراحی فک با توجه به فرد متفاوت خواهد بود. استخوان برای درمان نیاز به زمان داشته و شما قطعاً باید انتظار یک زمان بهبود طولانی پس از عمل را داشته باشید. در طول دوران بهبودی، احتمال درد و ناراحتی وجود داشته که باید آن را با استفاده از ضد دردها کنترل نمایید. همچنین ممکن است شما تا چند روز بعد از عمل جراحی فک نیاز به نگهدارنده‌های چانه و یا باند چانه داشته باشید. احساس بی‌حسی در ناحیه عمل از علائم رایج بوده همچنین از بین رفتن حس در دندان‌ها نیز معمولاً برای مدتی کوتاه به وجود می‌آید. پس از چهار هفته شما تا حدی به سطوح نسبتاً معمول از فعالیت‌های خود باز خواهید گشت و پس از شش هفته بهبودی کامل انتظار می‌رود.

خطرات


به طور طبیعی، تمام اعمال جراحی دارای مخاطراتی هستند، عمل بزرگ و کوچک کردن چانه نیز خطراتی دارد.  چون نتایج این نوع عمل جراحی دائمی است، متقاضیان بیشتری نسبت به بازسازی چانه با ایمپلنت‌ها  براین این درمان وجود دارد.

علاوه بر خطرات معمول عمل جراحی فک، مانند واکنش‌های نامناسب به بیهوشی، عفونت، هماتوم، آسیب‌های عصبی و یا آسیب‌های عضلانی، دستکاری فک با استفاده از این روش گاهی اوقات می‌تواند مشکلات عملکردی جدی در فک را ایجاد کند. این توضیحات نشان می‌دهند که در صورت بروز هر گونه اشتباه در عمل جراحی فک، اصلاح آن امری دشوار است. به همین دلیل، پیدا کردن یک جراح آماده و به اندازه کافی ماهر برای انجام این نوع از عمل بسیار مهم می‌باشد. هرچند، چنان چه این عمل توسط یک جراح با تجربه انجام گیرد، نتایج آن می‌تواند بسیار عالی بوده و خطر عوارض آن برای چنین روش تهاجمی نسبتاً پایین می‌آید.

راه‌های جایگزین 


استفاده از مواد پرکننده تزریقی از جمله روش‌های کمتر تهاجمی و ایمن‌تر برای اصلاح چانه به شمار می‌آید؛ اما این روش کاملاً موقتی است و تأثیری که آنها در تغییر ظاهر شما دارند بسیار کمتر است.
تزریق ژل و چربی دارای دو مزیت هستند اول این که احتمال بروز عوارض با استفاده از این روش کمتر بوده و دوم این که تزریق چربی بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. علاوه بر این که این روش ساده‌تر است، شما نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی مانند بیهوشی، هزینه‌های تسهیلات و غیره ندارید. با این حال توجه کنید که مواد مورد استفاده ارزان نیست، بنابراین بهتر است انتظارات واقع بینانه‌ای را از لحاظ هزینه داشته باشید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است