عمل جراحی درمان انحراف و کجی بینی (صاف کردن تیغه بینی)

man

به منظور درک اینکه انحراف بینی چیست، ابتدا باید بفهمیم که یک تیغه‌ی بینی طبیعی به چه شکل است. حفره‌های سمت چپ و راست بینی با تیغه‌ای که یک ساختار عمودی متشکل از غضروف است از هم جدا شده‌اند.در حالت ایده‌آل، تیغه‌ی بینی صاف است و حفره‌های چپ و راست را بطور یکسان جدا کرده تا جریان هوا در حالت مطلوب باشد. انحراف تیغه بینی به این معنی است که تیغه‌ی بینی بیمار کج می‌باشد. این امر باعث عدم تقارن غضروفی که حفره‌ی بینی را نگه می‌دارد، می‌شود بطوری که یک حفره در مقایسه با دیگری تنگ‌تر است. این وضعیت می‌تواند باعث اختلال متوسط تا شدید در جریان هوا شود. انحراف بینی هنگامی که باعث اختلال جدی در تنفس شود، همراه با سردردهای مکرر باشد، موجب مشکل در خوابیدن و عفونت‌های سینوسی عودکننده شود، جای نگرانی دارد. این مشکل با روش‌های مختلف مانند سپتوپلاستی و رینوپلاستی قابل برطرف شدن می‌باشد.

بینی کج می‌تواند باعث شود که احساس بدی نسبت به ظاهر خود داشته باشید. هرچند رینوپلاستی یک روش موثر برای صاف کردن بینی کج و کمک به بازیابی اعتماد بنفس است. بعد از اتمام دوره‌ی بهبودی، نسبت به ظاهر خود احساس رضایت خواهید داشت و هر بار که در آینه خود را نگاه می‌کنید خشنود می‌شوید. اگر بیشتر از میزان عادی دچار علائم انحراف بینی هستید، می‌توانید با متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی مشورت کنید تا یک ارزیابی حرفه‌ای از شرایط شما انجام شود. طی مشاوره متخصصین ما بهترین روش جراحی را برای رفع انحراف و کجی بینی به شما پیشنهاد می‌دهند. برای دریافت خدمات مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02188334029 تماس حال فرمایید. 

pesar

zan

zan2

علل


انحراف بینی می‌تواند از زمان تولد وجود داشته باشد یا در اثر ضربه به بینی رخ دهد. در هر دو صورت، بیمار باید به دنبال توجه پزشکی باشد زیرا انحراف بینی می‌تواند هم از نظر سلامتی باعث مشکل شود و هم ناراحت کننده باشد. همچنین از آنجایی که علائم ناشی از انحراف بینی می‌توانند در طول زمان بدتر شوند، پزشکان همیشه به بیماران توصیه می‌کنند که عمل ترمیم انحراف بینی در صورت امکان در مراحل اولیه انجام شود.

علائم 


آشکارترین و مضرترین نشانه‌ی انحراف بینی مشکل در تنفس است. محدود شدن تنفس می‌تواند باعث نیاز به تلاش بیشتر جهت استنشاق هوا و خروپف با صدای بلند در شب شود. بیمارانی که دچار انحراف بینی هستند بطور معمول احساس گرفتگی دائم بینی می‌کنند و اغلب مبتلا به عفونت‌های سینوسی، خونریزی بینی و سردرد می‌گردند. درد متمرکز در اطراف بینی،‌ آبریزش از انتهای بینی، وقفه تنفسی در خواب و گرفتگی که در یک حفره غالب‌تر است، سایر علائم شایع انحراف بینی می‌باشند.

قبل از جراحی


اگر تمایل به رینوپلاستی یا سپتوپلاستی دارید، بهتر است که در حد امکان اطلاعات لازم را قبل از عمل کسب کنید. از آنجایی که هر بینی منحصر بفرد بوده و هر شخصی دارای خواسته‌های متفاوتی است، تجربه‌ی رینوپلاستی برای هر فردی متفاوت خواهد بود. برای کمک به بیماران جهت دستیابی به بهترین نتایج با توجه به شرایط خاص بینی ، هر عمل رینوپلاستی یا سپتوپلاستی با توجه به نیازهای وی برنامه‌ریزی خواهد شد. هنگامی که برای مشاوره به کلینیک مراجعه می‌کنید، جراح می‌تواند بطور دقیق در مورد چگونگی انجام عمل رینوپلاستی توضیح دهد. شما و پزشک در مورد نحوه‌ی صاف کردن بینی کج و بهبود ظاهر کلی بینی خود صحبت خواهید کرد. علاوه بر این وی سابقه‌ی پزشکی شما و هر چیزی که باید قبل از جراحی در نظر گرفت را بررسی می‌کند.

جراحی انحراف بینی


سپتوپلاستی

 

سیتوپلاستی

انحراف تیغه بینی می‌تواند مانع جریان مناسب هوا شود و نفس کشیدن را سخت کند. با اینکه برخی درمان‌های غیر جراحی وجود دارند که می‌توانند شدت علائم را کاهش دهند، اما هیچ چیزی به اندازه‌ی عمل جراحی نتایج موثر و بلند مدت نخواهد داشد. سپتوپلاستی که اساساً جراحی است که منظور ترمیم بینی کج انجام می‌شود، دارای پیامدهایی برای وضعیت کلی سلامتی بیمار می‌باشد.در حین سپتوپلاستی، پزشک برش کوچکی را در داخل بینی ایجاد می‌کند که از طریق آنها می‌تواند غضروف یا استخوان اضافه‌ای که مانع جریان هوا شده است را جدا کند. این عمل بطور معمول در کمتر از دو ساعت به اتمام می‌رسد و بسته به گستردگی عمل، بیمار تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت.گاهی اوقات جراح اسپلینت‌هایی را در داخل بینی قرار می‌دهد تا تیغه بینی در حین دوره‌ی بهبودی ثابت بماند. همچنین استفاده‌ی همزمان از رینوپلاستی یا عمل بینی همراه با جراحی انحراف بینی نیز در بیماران متداول است. به این ترتیب، بیماران می توانند همزمان دو کار انجام دهند و هم مشکلات سلامتی و هم هرگونه نقائص موجود در ظاهر بینی خود را برطرف کنند.

رینوپلاستی

rino

بیماران اغلب اصلاحات زیبایی را همزمان با جراحی سپتوپلاستی تقاضا می‌کنند. انسداد بینی یک مشکل شایع است که می‌تواند بطور چشمگیری بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد. هدف از جراحی برای گرفتگی بینی بازتر کردن حفره‌ی بینی است. از آنجایی که رینوپلاستی اغلب شامل کوچک‌تر کردن بینی است، باید توازنی بین این اهداف بدست آید.اهداف جراحی عملکردی بینی ایجاد راه‌های هوایی یکنواخت و کافی در هر دو طرف بینی است. اگر قسمت خارجی بینی کج باشد، در این صورت احتمال صاف کردن بینی با راه‌های هوایی متوازن کم است. جراحان اعتقاد دارند که ایجاد یک بینی یکنواخت و صاف از نظر داخلی و خارجی بهترین راه برای برآورده کردن اهداف عملکردی و زیبایی در هنگام انجام عمل سپتوپلاستی و رینوپلاستی می‌باشد.اصلاح بینی کج با عمل جراحی با روش رینوپلاستی باز آغاز می‌شود. باز کردن بینی و جدا کردن آن به بخش‌های جدا از هم می‌تواند دلیل دقیق انحراف را مشخص کند. گاهی اوقات انحراف ناشی از جابه‌جایی استخوان‌های بینی است. در بیشتر موارد انحراف ناشی از ناهنجاری در تیغه‌ی بینی بیمار است. در صورتی که استخوان‌های بینی جابه‌جا شده باشند، معمولاً نیاز به شکستن آنها و حرکت به طرف موقعیت مناسب است. اگر تیغه بینی بدشکل باشد، نیاز به عمل ترمیمی پیچیده‌تری خواهد بود.

بهبودی


zann

دوره بهبودی بعد از جراحی  برای بهبودی مناسب و پیشگیری از برگشت انحراف بینی بسیار مهم است. تورم و کبودی کاملاً طبیعی بوده و حتی قابل انتظار هستند، اما با پیشرفت بهبودی برطرف می‌شوند. یک هفته بعد از جراحی به پزشک مراجعه خواهید کرد که در طی آن پزشک بینی شما را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که روند بهبودی طبق انتظار پیش می‌رود، خون‌های خشک شده را تمیز کند و هرگونه پانسمان داخل بینی یا بخیه را جدا نماید.برای دستیابی به بهترین نتایج تمام دستورالعمل‌های بعد از عمل که توسط پزشک تجویز شده است را رعایت کنید. در هنگام خوابیدن باید چند بالش زیر سر خود قرار دهید، بینی خود را به آرامی خالی کنید و از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید به مدت حداقل دو هفته اجتناب کنید. در هفته‌ها و ماه‌های بعد از عمل جراحی انحراف بینی متوجه بهبود قابل ملاحظه در تنفس خود خواهید شد.

خطرات و عوارض


حتی هنگامی که تمام اقدامات مراقبتی و احتیاطی را رعایت کنید، عمل‌های سپتوپلاستی و رینوپلاستی همراه با خطراتی هستند. خونریزی بیش از حد، ایجاد جای زخم، عفونت یا سوراخ شدن بینی و از بین رفتن حس بویایی با اینکه نادر هستند اما عوارض جدی می‌باشند. با این حال باید تاکید کرد که مزایای جراحی انحراف بینی بیشتر از عوارض احتمالی آن هستند. جراح تلاش می‌کند تا احتمال بروز عوارض را تا حد ممکن به حداقل برساند، تا در هر مرحله از درمان مطمئن باشید که در دستان توانایی قرار دارید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است