عمل جراحی بینی(رینوپلاستی): روش، عوارض و هزینه

rinopelastiii

از آن‌جایی‌که بینی یکی از اجزای مهم صورت می‌باشد، باید به آن توجه خاصی کرد. بینی برای بسیاری از افراد عامل مهم تعیین کننده جذابیت در چهره است. اصطلاح رینوپلاستی در کل به جراحی بینی به‌منظور تغییر ساختار درونی و بیرونی بینی اتلاق می‌شود. گاهی جراحی زیبایی بینی صرفا به‌دلایل زیبایی و اصلاح ظاهر انجام می‌گیرد اما اغلب هدف اصلی جراحی رینوپلاستی علاوه‌ بر زیبایی، بهبود عملکرد تنفسی بینی می‌باشد. در چنین مواردی به جراحی بینی، فانکشنال رینوپلاستی گفته می‌شود.

رینوپلاستی یک روش عالی در بهبود جذابیت چهره است. جراحی بینی راه حل نهایی اصلاح عیوبی است که موجب ناراحتی و خجالت فرد می‌شوند. مطالب ارائه شده در این مقاله کمک می‌کند تا شما اطلاعات اساسی در خصوص جراحی زیبایی بینی کسب کنید.

اگر به فکر جراحی تغییر شکل بینی یا همان رینوپلاستی هستید داشتن درک کلی و انتظارات منطقی و معقول قبل از جراحی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در کل اگر از قوز بینی، شکل نوک بینی و اندازه سوراخ‌های بینی خود ناراضی هستید، می‌توانید جراحی رینوپلاستی بینی را انتخاب و از تغییر چهره خود لذت ببرید.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با معاینه بینی بیمار و در نظر گرفتن عوامل مهمی مانند ضخامت و خاصیت کشسانی پوست، جراحی زیبایی بینی را انجام می‌دهند. متخصصین ما در ابتدا سوالاتی در خصوص علت نارضایتی از بینی و هدف از جراحی بینی را از بیمار پرسیده و سپس بهترین روش را برای اصلاح عیوب بینی توصیه می‌کنند.

کلینیک رازی با انجام جراحی رینوپلاستی بیشتر مشکلات بینی را برطرف و نتیجه آن زیبایی بینی همراه با عمکلرد بهتر و بهبود یافته می‌باشد. برای دریافت مشاوره می‌توانید با همکاران ما در کلینیک با شماره‌ 02188334029  تماس حاصل فرمایید. در صورت نیاز به رزرو نوبت براساس زمان مناسب برای شما و ساعات کار کلینیک وقت ملاقات با پزشک را برایتان مشخص می کنند.

کدام مشکلات بینی با رینوپلاستی قابل درمان است؟


بسیاری از مشکلات زیبایی و عملکردی بینی با جراحی بینی قابل اصلاح هستند. مشکلات بینی از جمله:

 •  بزرگی بینی، انحراف بینی و بینی‌های گوشتی
 • مشکل نیم‌رخ بینی ناشی از قوز بینی و تورفتگی در پل‌ بینی
 • نوک بینی توپی و گرد، افتادگی نوک بینی و یا قوس رو به بالای نوک بینی
 •  ناهمواری یا سایز بزرگ سوراخ‌های بینی
 • اختلالات تشریحی (مانند اختلال سپتوم) که عملکرد طبیعی تنفس بینی را مختل می‌کند.

متقاضی درمان


اگراز ظاهر بینی خود راضی نیستید و یا به ‌دلیل ساختار نامنظم بینی دچار مشکلات عملکردی چون تنفس بینی هستید کاندید مناسبی برای رینوپلاستی هستید. شرایط جسمی و روحی سالم و عدم کشیدن سیگار (یا ترک سیگار قبل از عمل بینی) از شرایط مهم جراحی بینی است. آن‌چه در عمل بینی حائز اهمیت است این است که باید از جراحی بینی انتظارات معقول داشته و به‌جای این‌که فقط به ‌دنبال رفع عیب در ظاهر بینی باشیم باید بهبود عملکرد بینی را نیز مدنظر داشته باشیم.

افرادی که اطلاعات کافی و انتظارات منطقی دارند معمولا از نتایج حاصل از عمل زیبایی بینی خود راضی هستند. پزشکان معمولا در طی جلسات مشاوره، عیوب قابل اصلاح و غیرقابل اصلاح از طریق عمل رینوپلاستی را به بیماران کاملا توضیح می‌دهند و کمک می‌کنند بیماران اهداف واقعی جراحی زیبایی بینی را تعیین کنند. برجسته کردن چانه از دیگر مواردی است که پزشکان برای رسیدن به اهداف زیبایی بیمار در طول جلسات مشاوره توضیح داده و توصیه می‌کنند.

تشخیص و آماده سازی


rinopelasti5

کیفیت و نوع پوست نقش مهمی در نتیجه حاصل از عمل جراحی بینی دارد. افرادی که پوست بینی آن‌ها ضخیم است معمولا بعد از رینوپلاستی، تغییر قابل ‌توجهی در ساختار زیرین استخوان خود مشاهده نمی‌کنند. از طرفی پنهان کردن عیوب جراحی مانند بی‌نظمی جزئی در استخوان بینی و یا سایر نواقص بینی در افرادی که پوست بینی آن‌ها نازک‌تر است امکان‌پذیر نیست.

عمل جراحی زیبایی بینی در دختران و پسران باید بعد ازرشد کامل بلوغی ( دختران 14-15 سالگی و پسران کمی بزرگ‌تر) انجام شود. در طول مشاوره اولیه، پزشک متخصص و بیمار در خصوص تغییراتی که قرار است در بینی صورت بگیرد، گفتگو می‌کنند.

بیشتر پزشکان معمولا در جلسات مشاوره از بینی بیمار عکس می‌گیرند و اطلاعات لازم درباره روش‌های عمل بینی و گزینه‌های بیهوشی را در اختیار بیمار قرار می‌دهند. دستورالعمل‌های ضروری در خصوص خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن، مصرف و یا ترک برخی داروها و شستن صورت که باید به‌مدت چندهفته بعد از جراحی بینی رعایت شود، توسط پزشک متخصص در جلسه مشاوره به بیمار ارائه می‌شود.

دو روش جراحی بینی


rinopelasti6

رینوپلاستی معمولا با توجه به عیب بینی بیمار به دو صورت، جراحی باز و بسته انجام می‌شود. تفاوت عمده جراحی باز و بسته به برش‌های ایجاد شده در بینی مرتبط می‌باشد. نحوه جراحی رینوپلاستی باز به‌ این صورت است که پزشک در امتداد کولوملا یا نوارپوستی بین حفره‌های بینی یک برش ایجاد می‌کند. این کار کمک می‌کند تا جراح پلاستیک، پوست بینی را کاملا باز کرده و بتواند قوزبینی و مشکلات نوک بینی بیمار را برطرف کند.

در رینوپلاستی باز جراح می‌تواند عیوب مختلف نوک بینی از جمله: تیزی، گردی،توپی و یا جعبه‌ای را برطرف کند. لازم ذکر است که تمام این عیوب در نوک بینی می‌توانند زیبایی را تحت تاثیر گذاشته و جذابیت چهره را کمتر کنند. کولوملا به نوار پوستی بین سوراخ‌های بینی گفته می‌شود. برشی که توسط جراح در کولوملا ایجاد می‌شود موجب می‌شود جراحی زیبایی بینی به‌صورت باز اجرا شود.

اما در جراحی بسته بینی، برش‌ها داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود. جراحی بسته با برش‌های داخل بینی معمولا برای افرادی که فقط مشکل قوز بینی دارند انتخاب مناسبی است. با وجود این‌که معمولا همه بیماران جراحی بسته را ترجیح می‌دهند و دوست دارند برش‌های جراحی داخل بینی و دور از دید باشد اما باید گفت که این روش عمل بینی برای همه افراد خصوصا افرادی که به‌جزء قوزبینی دارای مشکلات دیگری هم هستند، مناسب نیست.

فرایند درمان


rinopelasti7

رینوپلاستی، با توجه به روش انتخابی و اولویت بیمار معمولا تحت بیهوشی موضعی یا عمومی و در مطب جراح، بیمارستان و یا مراکز جراحی سرپایی صورت می‌گیرد. جراحی‌های پیچیده معمولا نیاز به بستری کوتاه‌مدت در بیمارستان دارند. جراحی رینوپلاستی معمولا 1 تا 2 ساعت و گاهی کمی بیشتر طول می‌کشد.

درطی بی‌حسی موضعی، بینی و ناحیه اطراف آن بی‌حس می‌شود. بیمار در طول جراحی به هوش بوده ولی هیچ‌گونه دردی احساس نمی‌کند. در بیهوشی عمومی بیمار در طی فرایند عمل بینی کاملا بیهوش و خواب است. عمل بینی با ایجاد برش‌هایی در داخل و گاهی خارج بینی و اطراف پایه بینی انجام می‌شود. این برش‌ها جراح را قادرمی‌سازد تا بتواند تغییرات لازم در نوک بینی ایجاد کرده و یا پیوند غضروف را انجام دهد.

بعد ازعمل زیبایی بینی، جراح ممکن است به‌ منظور حفظ شکل جدید استخوان بینی، قسمت بیرونی بینی بیمار را با اسپلینت یا آتل (پلاستیکی یا فلزی) بپوشاند. گاهی ممکن است برای کمک به حفظ  مقاومت دیوار بین مسیرهای عبوری هوا (سپتوم)، اسپلینت‌های پلاستیکی نرم و یا پک‌های بینی داخل بینی بیمار کارگذاشته شود.

مراقبت بعد از عمل


rinopelasti8

بیماران معمولا بلافاصله بعد از جراحی بینی احساس خوبی دارند اما بیشتر جراحان به‌عنوان اقدام احتیاطی، بلافاصله بعد از عمل به آ‌ن‌ها اجازه رانندگی نمی‌دهند. بعد از عمل ممکن است صورت بیمار کمی متورم شود، در چنین شرایطی بهتر است به‌مدت حداقل یک روز بعد از جراحی هنگام خواب کمی سر خود را بالاتر از سطح قلب نگه ‌دارد. درد در ناحیه بینی و سردرد از علائم رایج بعد از جراحی بینی است. جراح ممکن است برای تسکین دردهای بعد ازعمل داروی مسکن به بیمار تجویز ‌کند.

افزایش کبودی و تورم اطراف چشم‌ها به‌مدت چند روز بعد از جراحی کاملا طبیعی است اما این مشکلات معمولا بعد از روز سوم به‌تدریج کم می‌شوند. بعد از عمل ممکن است بینی دچار خونریزی و یا گرفتگی شود. این مورد معمولا با توجه به میزان جراحی در افراد متغییر است. بیشتر بیماران بعد از 2 روز استراحت معمولا از رختخواب بلند شده و بعد از یک هفته به فعالیت‌های روزانه، کار و تحصیل خود ادامه می‌دهند. به‌مدت 2 تا 3 هفته بعد از جراحی بیمار باید ازانجام فعالیت‌های شدید خودداری کند.

دستورالعمل‌های بعد از جراحی که شامل: رعایت بهداشت، تغذیه، ورزش و ویزیت مکرر است در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از اختلال در روند بهبود بهتر است بیماران در هفته اول از فین کردن  خودداری کنند.خشک نگه داشتن پانسمان جراحی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. پانسمان جراحی، اسپلینت و بخیه‌ها معمولا 1 یا 2 هفته بعد از عمل، باز و از بینی خارج می‌شوند. اجتناب از نورخورشید و یا آفتاب‌سوختگی برای مدتی ضروری است.

عوارض جانبی


بیشتر جراحی‌های بینی بدون مشکلات و عوارض جانبی حاد بهبود می‌یابند. مشکلات تنفسی اکثر بیماران بعد از عمل بهتر شده و با مشاهده تغییر شکل در بینی خود از زندگی لذت بیشتری می‌برند. اما نکته مهم این است که بیماران باید قبل از اقدام به جراحی بدانند که عمل بینی بدون عوارض جانبی نیست. عوارض جانبی جراحی بینی شامل:

 • عوارض جانبی بیهوشی
 •  خون‌دماغ (خونریزی بینی)
 • سوراخ دیواره‌ای (سوراخ در دیواره بینی)
 • عدم رضایت از ظاهر بینی
 •  نیاز به جراحی مجدد
 • عفونت
 • بدتر شدن (به‌جای بهبود) عملکرد تنفسی بینی

هزینه


بر اساس اینکه شما چه نوع چراحی زیبایی بینی می‌خواهید انجام دهید و اینکه عمل شما چقدر پیچیده باشد، هزینه جراحی بینی متغییر خواهد بود. هزینه این عمل شامل دستمزد پزشک، هزینه بیهوشی و بیمارستان می‌باشد. اینکه شما در کدام شهر و گاهی اینکه در کدام محدوده شهر این جراحی را انجام دهید بر قیمت رینوپلاستی تاثیر گذار خواهد بو د.


به این پست امتیاز دهید.
عمل جراحی بینی(رینوپلاستی): روش، عوارض و هزینه
5 از 1 رای