سلامت پوست و مو

596922

برای پیشگیری از عوارض پوستی و زیبایی پوست  توجه به رعایت اصول بهداشتی دارای اهمیت خاصی دارد . مانند استحمام روزانه، توجه به رژیم غذایی صحیح و مناسب سن ، اجتناب از پوشیدن لباسهائی با الیاف مصنوعی ، پیشگیری از خستگی جسمی و روحی ، پرداختن به ورزش و تفریح در هوای پاک و دور از آلودگی های شهر و اجتناب ازپوشیدن کفش های تنگ و نوک باریک .

پزشکان و دکتر پوست و مو می گوید برای آنکه بتوانید به بهترین وجه از پوست خود مراقبت کنید لازم است ابتدا نوع آن را تشخیص دهید. نوع پوست شما به میزان تولید چربی بستگی دارد. ژن، رژیم، عوامل استرس زا، دارو و حتی مراقبت های پوستی روی تولید چربی پوست موثر می باشند.برای اینکه نوع پوست خود را تشخیص دهید از خودتان تست پوست بگیرید. برای اینکار صورت را شسته و به آرامی خشک کنید سپس مقداری کاغذ نازک یا دستمال مخصوص پاک کردن شیشه عینک برداشته و روی نقاط مختلف صورت فشار دهید.

اگر پوست شما “چرب” باشد کاغذ خواهد چسبید نقاط چرب را برداشته و آن قسمت را پاک می کند. اگر کاغذ نچسبید یا هیچ نقطه چربی را جمع نکرد پوست شما “خشک” است. اگر کاغذ در نقطه T-Zone(پیشانی، بینی . چانه) چسبید پس شما پوست “مختلط” (نرمال) دارید. حدود ۷۰% خانم ها پوست مختلط دارند.

بهداشت پوست و مو

شستشوى مرتب بدن، گرد و خاک و چربى پوست و مواد زائدى را که در نتیجه عرق کردن روى پوست‌‌ بدن جمع مى‌شود و ایجاد بو مى‌کند، از بین مى‌برد و کمک فراوانى به تنظیم اعمال پوست مى‌نماید. حمام‌ کردن موجب سرور و نشاط و رفع خستگى و باعث تسکین و آرامش اعصاب مى‌شود. نظافت لباس و آنچه که با پوست سر وکار دارد، در حفظ سلامت پوست و مو لازم است. هم‌چنین باید توجه داشت که ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین‌هاى A و B و هم‌چنین استراحت کافى در سلامتى و شادابى پوست نقش مؤثرى دارد. شستن مرتب موى سر باعث تسریع جریان خون و نیز مانع از جمع شدن مواد‌‌ چربى و گرد و غبار در سطح سر مى‌شود و در نتیجه هوا بهتر به ریشه مو مى‌رسد که در سلامت آن و روند کاشت مو مؤثر است. از آن گذشته عدم نظافت موى سر باعث تجمع میکروب‌ها و عوامل بیمارى‌زا مى‌شود که از جمله مى‌توان از رشد عوامل بیمارى‌زاى قارچ ‌کچلى سر نام برد که در بسیارى اوقات نیز محیط مناسبى براى رشد و نمو شپش سر که ناقل بیمارى خطرناک تیفوس است، خواهد بود. توجه به نکات زیر در بهداشت موى سر مؤثر است:

- شستن موى سر، حداقل دوبار در هفته.

- استفاده از وسایل شخصى استحمام جهت شستشو و خشک نمودن مو. ضمناً نباید موهاى خیس را در جریان وزش باد قرار داد.

- برس‌کشیدن روزانه موها و ماساژ مرتب آن به‌مدت چند دقیقه که باعث تشدید سرعت جریان خود و رسیدن هوا به ریشه موها مى‌شود. شانه و برس پیوسته باید تمیز باشد و از شانه و برس دیگران استفاده نشود.

- نوع شامپو و صابون باید با توجه به خصوصیات مو (چرب، خشک، معمولی) انتخاب شود.

- براى استراحت باید از بالش و ملافه شخصى استفاده کرد تا از ابتلا به بیمارى‌هائى نظیر بیمارى قارچى سر در امان بود.

- پس از اصلاح موى سر در آرایشگا‌ە‌هاى عمومى حتماً باید سر را با آب‌ گرم و صابون شست و پس از هر بار شستشو، موها را با دقت خشک کرد.

- ناراحتى‌هاى عصبی، بى‌خوابی، بدى تغذیه و بیمارى‌هاى مزمن در وضع موها اثر نامطلوبى دارد.

- براى بهداشت و سلامت موها باید به برنامه ‌غذائى نیز توجه گردد. وجود ویتامین‌ها و کلسیم در رژیم غذاى براى سلامت مو مؤثر است.

- در صورت مشاهده هر گونه عارضه پوستى نظیر کورک، کفگیرک، زردزخم، پوسته و شوره سر و ... لازم است به پزشک مراجعه شود.

کچلی پا (یا قارچ پا یا پای ورزشکاران) نوعی عفونت پوستی است که بر اثر قارچ ایجاد می‌شود. استفاده از کرم‌های ضد قارچ برای درمان این مشکل، معمولا موثر است. نکاتی که در ادامه ذکر می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند کچلی پا را درمان، و از بازگشت دوباره‌ی آن پیشگیری کنید.

شادابی موها

در ظرفی نصف لیوان روغن زیتون، نصف قاشق کوچک لانولین و به ترتیب یک قاشق چایخوری برگ نمدار، برگ گزنه و برگ بابونه ریخته به آن زرده تخم مرغ و کمی آبلیموی تازه اضافه کنید. ابتدا روغن لانولین را با روغن زیتون مخلوط و مذاب کرده و گیاهان را اضافه کنید محتوا را روی بخار آبجوش گذاشته به مدت نیم ساعت بهم بزنید پس از سرد شدن محتوا را در پارچه ریخته کاملاً فشار دهید، به عصاره به دست آماده زرده تخم مرغ و آبلیمو اضافه کنید و روی موها بمالید پس از آغشته شدن از کلاه پلاستیکی استفاده کنید و به مدت یک ساعت به همین صورت نگه دارید با این پک مو پوست سر تغذیه شده و موهای سالم و شاداب به نظر می رسند. بعد از این عمل از فرمول های تافت زیر استفاده کنید.

تقویت پوست

حدود دو مشت برگ گزنه، 1 قاشق چای خوری الکل 96% و 20 قطره تنتور آرنیکا و 500 گرم آب مقطر را با هم مخلوط کنید، گزنه را همراه با الکل در آب مقطر خیسانده و به مدت 2 روز به حال خود گذاشته بعداً صاف کنید. محلول بدست آمده را در ظرفی ریخته به آن تنتور آرنیکا اضافه کنید و سپس به خودبی تکان داده و در شیشه نگهداری کنید. پوست سر را با این محلول به خوبی ماساژ دهید این عمل را هر هفته دو مرتبه به مدت یک ماه انجام دهید. با این کار پوست سر تقویت شده و التهابات از بین می رود.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است