رینوپلاستی

rhinoplasty_nose

جراحی زیبایی بينی (رینوپلاستی)
عمل رینوپلاستی شامل عمل داخل بينی برای رفع انسداد ٬ رفع مشکل تنفس و رفع عيوب بينی را شامل می شود .
در عمل زیبائی بينی دو تکنيک وجود دارد(Open , Close). که هرکدام دارای مزایا ومعایبی ميباشند. اینجانب معمولآعمل جراحی Close انجام ميدهم چون هيچ گونه برش و بخيه ای از بيرون زده
نمی شود و فقط از داخل سوراخ بينی عمل جراحی انجام ميشود. (فقط در افرادی که دارای سوراخهای بينی بزرگ یا غير قرینه ميباشند برش در کنار بينی بسيار ظریف زده شده و در نهایت هيچ
گونه اثری باقی نميماند.)

چه افرادی به جراحی بینی نیاز دارند؟

معمولاً بهترین کاندیدا ها برای جراحی بینی افرادی هستند که بینی نامتقارن دارند و یا بخشی از بینی آن‌ ها شکل کلی بینی را خراب کرده است. افرادی که بینی بزرگ و بسیار پهن و یا حتی بسیار کوچک دارند معمولاً کاندیدای مناسبی برای بهبود شکل ظاهری بینی از طریق جراحی بینی هستند.
دیگر افرادی که به جراحی بینی نیاز دارند بیمارانی هستند که دچار مشکلات ساختاری در بینی هستند. مشکلاتی که باعث می‌شود کیفیت زندگی کاهش پیدا کند.
معمولاً تصادف و یا وارد شدن ضربه به بینی از مهم‌ترین عوامل تغییر فرم بینی هستند. در اینگونه موارد نیز فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی می‌باشد.

تاثیر جراحی بینی ، رینوپلاستی در روحیه افراد

بسياري از جوانان اظهار مي كنند كه در زندگيشان از شكل بيني خودشان رضايت نداشته اند ودر نهايت براي جراحی بینی یا رينوپلاستي مراجعه كرده اند . چنانچه وضعيت عمومي و سلامتي فرد خوب باشد هيچ وقت براي جراحی بینی دير نيست . دراين موارد معمولا رینوپلاستی (جراحی بینی) همراه با ساير اعمال زيبايي صورت مثل كشيدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام مي گيرد.

یك بيني عمل شده چه ويژگيهايي بايد داشته باشد ؟

1- كار كرد آن طبيعي باشد و اگر از اول اختلالي در كار كرد بيني وجود دارد بايد در عمل جراحي برطرف شود.

2- ساختمان آن تضعيف و آسيب پذير نشود. بخصوص با گذشت زمان تغيير شكل بد پيدا نكند.

3- زيبايي بيني طبيعي باشد و با ساير اجزا صورت متناسب باشد

.دو ويژگي اول براي ما اصل است : نبايد براي زيبا كردن بيني كار كرد آن مختل شود . نبايد براي زيبا كردن بيني ساختما ن آن تضعيف شود.

مزایای جراحی بینی چیست؟

فردی که غالب اوقات دچار گرفتگی بینی است، و یا فردی که بواسطه نازیبایی شکل ظاهری بینی اعتماد به نفس کافی ندارد با جراحی بینی می‌تواند زندگی خود را تغییر دهد.
بسیاری از افراد پس از جراحی بینی و رفع مشکلات ساختاری با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه به فعالیت‌ های روزمره خود می‌پردازند. فعالیت‌ هایی نظیر دویدن، شنا و یا حتی خوانندگی.

علت گرفتگی بینی پس از جراحی بینی چیست؟

گرفتگی و انسداد بینی پس از جراحی بینی (جراحی زیبایی بینی) در چند هفته اول پس از جراحی امری طبیعی است و ناشی از تورم مخاط بینی و تجمع Crust در حفرات بینی است. در روزهای اول پس از جراحی، گرفتگی بینی در بیمار با شستشوی بینی با نرمال سالین مرتفع می گردد. شستشو با نرمال سالین منجر به خروج ترشحات و بهبود التهاب و تورم مخاط بینی می گردد. از طرفی میتوان با نرمال سالین سرد در مواقع خونریزی اقدام به شستشوی بینی و کنترل خونریزی نمود. برخی اوقات نیز میتوان با کورتیکواستروییدهای موضعی روند کاهش التهاب و تورم مخاطی را تسریع نمود.

۴۸ تا ۷۲ ساعت نیز می توان از قطره فنیل افرین یا نفازولین استفاده نمود، البته نه به کرات. استفاده مکرر از فنیل افرین یا نفازولین موضعی منجر به آسیب مخاط بینی می گردد.

اما برخی اوقات علی رغم بهبود التهاب و تورم مخاط بینی، گرفتگی بینی در بیمار مرتفع نمی گردد. علل انسداد بینی پس از جراحی زیبایی بینی مشتمل است بر:

انحراف سپتوم بینی

تنگی و ناکارآمدی والو داخلی بینی

ناکارآمدی والو خارجی بینی

هیپرتروفی (بزرگ شدگی) شاخک

چسبندگی های مخاطی.

بعد از عمل
پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.
به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:
از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.
شنا نکنید.
فین نکنید.
از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.
از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.
به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.
لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.
علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.
تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟
هزينه عمل جراحي بيني بر حسب اينكه بيني چه ميزان نياز به تغيير دارد و چه اقداماتى حين عمل بايد انجام پذيرد متفاوت است. اين رقم بين سه تا شش ميليون تومان متغير است. لازم به ذكر است كه هزينه مركز جراحي نيز در مبالغ فوق پيش بيني شده است. هزینه جراحی مجدد بینی نیز بر حسب ایرادات بینی و دفورمیتی های به جا مانده از جراحی اول متفاوت است.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است