ریزش ارثی موی سر و کاشت مو به عنوان تنها راه درمان

download (1)

تنها درمان قطعی و اصلی ریزش موی ارثی در مردان کاشت مو است و با درمان‌های غیر از این موارد احتمال ریزش مو کم خواهد شد اما ترمیم مو انجام نمی‌شود.
درمان‌هایی به جز کاشت مو تنها تا زمانی که فرد دارو مصرف می‌کند، برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو موثر است اما نقش ترمیمی ندارد.
ترشح هورمون‌های مردانه و تاثیر آن بر بخش جلوی سر باعث ریزش مو می‌شود که بر ریشه‌ موهای پشت سر بی‌اثر است واین هورمون‌ها در فرآیند کاشت چندان تاثیرگذار نیست به همین دلیل به عنوان درمان قطعی ریزش مو از آن یاد می‌شود.
اختلاف ژنتیکی بین هورمون‌های مسلط بر دو قسمت‌ پشت و جلوی موی سر وجود دارد، عنوان کرد: کاشت مو معمولا درمان موثر و بدون بازگشتی‌ است و موهای کاشته شده به دلیل اینکه از پشت سر برداشته و در بخش‌های جلو کاشته شده است دچار ریزش نمی‌شود.
انواعی از داروها تاثیر مقطعی دارند اما برخی از شرکت‌های دارویی محصول خود را با تاثیر دائمی معرفی می‌کنند،  در حالی که این دیدگاه کاملا اشتباه است و دوام درمان به عامل بیماری و نوع ریزش مو بستگی دارد.
اگر عامل بیماری فرد ژنتیکی باشد و دارو به هر علت قطع شود، ریزش مو ادامه خواهد داشت اما اگر عامل ریزش مو، کم خونی و یا سایر بیماری‌های پایه باشد با درمان آن بیماری، مشکل ریزش مو نیز حل خواهد شد.
این متخصص با اشاره به فقر غذایی و نقشی که در ریزش مو دارد، گفت: کمبود مواد معدنی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی، آهن، زینک و روی می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

ریزش موی ارثی

ریزش موهای ارثی یکی از دلایل رایج ریزش موی سر است. این مشکلی است که ممکن است فرد، ژن آن را از پدر یا مادر خود دریافت کند.
نشانه ها: نشانه های ریزش موی ارثی از اوایل 20 سالگی آغاز می شود. اگر هر دو پدر و مادر این مشکل را داشته اشند، فرزند هم دچار آن خواهد شد. ریزش موها در برخی از افراد پراکنده است یعنی بخش های مختلفی از سر دچار ریزش مو می شود. برخی هم فقط بخش مشخصی ار سرشان می ریزد.
روش های درمان: با کمک ماینوکسیدیل می توانید تاحدی جلوی ریزش موها را بگیرید. برای این منظور باید روزی دومرتبه از این محلول استفاده کنید. داروهایی نیز برای جلوگیری از ریزش موها برای مردان و زنان وجود دارد. البته خانم ها باید مراقب عوارض جانبی این داروها باشید. مصرف ماینوکسیدیل برای زنان باردار یا شیرده ممنوع است. برای مردان نیز از داروهای خوراکی و فاینستراید استفاده می شود.

پیوند مو این روز‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده است و طاسی سر به یک معضل به خصوص برای آقایان تبدیل شده است. این روز‌ها بیشتر اشخاص برای رسیدن به زیبایی دست به اقدامات بسیاری می‌زنند که کاشت مو یکی از این موارد است.
در حال حاضر چه روش‌هایی برای پیوند مو وجود دارد؟
در کل ۳ روش برای پیوند مو وجود دارد که یکی از این روش‌ها (FUT) است، یعنی یک باریکه از پشت سر به ضخامت یک سانتی متر و به طول ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر برداشته شده و فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود و در ‌‌نهایت آن ناحیه بخیه زده شده و در ‌‌نهایت قسمت جلوی سر کاشته می‌شود.

روش دوم به نحوی است که در آن فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر برداشته می‌شود این روش نیازی به جراحی ندارد و تعداد بسیاری می‌توان از واحد‌های فولیکول مو به جلوی سر انتقال داد. این روش FIT نامیده می‌شود.

روش سوم نیز ترکیبی از روش اول و دوم است. از آنجایی که این روش جراحی بسیار بزرگی محسوب می‌شود و از نظر عملی پاسخگویی خوبی ندارد.

تنش و فشار بالای کار دلیل اصلی ریزش مو به ویژه در آقایان است. کاشت مو به روش SUT تکنیکی غیرجراحی برای جبران ریزش مو است. ا استفاده از دستگاه‌های تمام اتوماتیک و تحت نظر بهترین متخصصین با تجربه،پیوند مو را تا 14000 هزار تار موی واقعی که نسبت به روش های قدیمی دیگر 3 برابر افزایش یافته انجام می‌دهیم.در روش کاشت مو sut بیماران گرامی خط رویش طبیعی و همچنین تراکم بالای مو را مشاهده خواهند کرد و کسانیکه که موهای این افراد را مشاهده می‌کنند نمی‌توانند تشخیص دهند که موها پیوند زده شده است.

معمولا در یک جلسه چند تار مو می‌توان کاشت؟
هر چه تراکم میزان موهای پشت سر بیشتر باشد تعداد واحدهای فولیکول مو نیز بیشتر می‌شود. ممکن است مویی که از پشت سر برداشته می‌شود تک دانه و یا چند دانه‌ای باشد. به عنوان مثال اگر از یک فرد زار مو برداریم هزار تار مو می‌توان کاشت ولی اگر موهای فرد چهارتایی باشد به ۴ هزار تار مو ارتقا می‌یابد که این حالت به نوع مو اشخاص بستگی دارد. به طور کلی در ۳ روز پشت سرهم بیشتر از ۶ تا ۷ هزار تارمو نمی‌توان برای اشخاص کاشت.

چه نوع دستگاه کاشت مویی برای اشخاص مناسب است؟
در حال حاضر ۹۹ درصد گروه‌های پیوند مو از دستگاه استفاده نمی‌کنند بلکه تنها از هولدر (بردارنده فولیکول مو) استفاده می‌کنند و یک درصد گروه‌ها از دستگاهی استفاده می‌کنند که به سبب نبود استانداردهای لازم مرسوم نیست.

علت اینکه در بعضی اشخاص عمل پیوند مو با موفقیت انجام نمی‌شود چیست؟
پیوند مو در یک درصد موارد ممکن است رشد نکند که به این پدیده X می‌گویند و بسیار نادر است ولی اصولا موهای کاشته شده که از پشت سر به جلو سر انتقال داده می‌شود رشد می‌کنند.

چه مراقبت‌هایی قبل و بعد ازعمل پیوند مو لازم است؟
قبل از کاشت بهتر است از مصرف مسکن‌هایی مثل آسپرین، بروفن و ویتامین E به سبب اینکه ایجاد خونریزی می‌کنند اجتناب کنند و اگر بیمار داروی خاصی استفاده می‌کند حتما باید به پزشک خود اطلاع دهد.بعد از انجام پیوند مو فقط در دو تا سه هفته اول از ورزش سنگین اجتناب کنند و شستشوی ناحیه باید بسیار آرام باشد. بعد از این مدت به طور کامل دیگر مو نیازی به مراقب خاصی ندارد و مو‌ها رشد پیدا می‌کند. به طوری که حتی بعد از رشد قابل اصلاح نیز می باشند.

عمل پیوند سن خاصی را می‌طلبد؟
پیوند وابسته به سن نیست ولی در سنین زیر ۲۵ سال به سبب اینکه شکل ریزش مو کامل نشده است پیشنهاد نمی‌شود.

در پایان برای متقضاضیان این عمل چه پیشنهاد ی دارید؟
متقضایان پیوند مو حتما باید تحت نظر متخصص مربوطه این عمل را انجام دهند تا از هر گونه عوارض جلوگیری به عمل آید و باید به مراکزی مراجعه کنند که سابقه پیوند موفقیت‌آمیزی داشته‌اند.
با کاشت موی طبيعی می توان تراکمی شبيه تراکم موهای کاملاً طبيعی (خدادادی) ايجاد کرد.
در کاشت موی طبيعی شکاف های بسيار ظريفی برای قراردادن گرافت ها در پوست منطقه طاس ايجاد می گردد. اگر اين شکاف ها خيلی به همديگر نزديک باشند پوست بين آنها پاره شده و دو شکاف کوچک تبديل به يک شکاف بزرگ می شود که چيز مطلوبی نيست. لذا مجبوريم يک فاصله حداقلی را رعايت کنيم. فاصله فوق حدود 3-2 برابر فاصله بين موهای با تراکم عادی بوده و به همين نسبت هميشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است. در جلسات بعدی می توان اين فاصله را کمتر و کمترنمود (البته با توجه به محدوديت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هيچگاه از نظر فاصله بين موها مانند موهای طبيعی نخواهدشد و بالطبع تراکم کاملاً شبيه موهای طبيعی هم بوجود نخواهدآمد. تراکمی که می توان بطور معمول در جلسه اول کاشت مو ايجادکرد 35 – 30 گرافت در هر سانتيمتر مربع است که آن را می توان در جلسات بعدی به 50 – 45 افزايش داد. تبليغات رسانه ها بخصوص مطبوعات و کانال های ماهواره ای مبنی بر ایجاد تراکمی شبيه تراکم موی عادی (و گاهی بيشتر از تراکم موی طبيعی !) شيادی محض بوده و صحت ندارد.

انتخاب روش پیوند زدن مو برای انجام عمل کاشت مو به منظور بازیابی موهای از دست رفته‌ی شما، تصمیم بزرگی است. زمانی که هریک از روش‌های کاشت مو را انتخاب می‌کنید، طبیعی است که بخواهید بدانید این تکنیک برای شما چه قدر هزینه خواهد داشت. اغلب افرادی که می‌خواهند عمل کاشت مو را انجام دهند، در مورد هزینه‌های آن نگران هستند. هزینه کاشت مو برای هر فرد متفاوت است و عوامل بسیاری هستند که در تعیین هزینه‌ی نهایی عمل کاشت مو دخیل هستند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است