روش تزریق بوتاکس

12

بوتاكس چیست ؟

بوتاكس یا همان تزریق سم بوتولینوم از سال 1978برای درمان حركات غیر طبیعی صورت و پس از آن برای درمان لوچی چشم كودكان ( استرابیسم ) و نیز بلفارواسپاسم ( پرش پلك ) آغاز شده است واز سال 1992 نیز برای مقاصد زیبایی بكار گرفته شده است و امروزیكی از بهترین و موثرترین درمانها در زمینه زیبایی پوست بوده و می توان به عنوان كمك درمانی به همراه اعمالی مانند جراحی پلك ( بلفاروپلاستی ) ، كشیدن پوست صورت ( لیفتینگ ) ویا تزریق ژل های پركننده یا چربی و یا انجام لیزر درمانی از آن با موفقیت استفاده كرد.

کاربردهای زیبایی

بوتاکس و زیبایی صورت - بوتاکس از طریق بلوک ایمپالس عصبی عمل می کند و باعث کاهش حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می نمایند.

پروسه تزریق بوتاکس پروسه چندان پیچیده ای نیست ، در گام بعدی می بایست به ماهیچه های ایجاد چین و چروك و یا اخم ها بوتاكس تزریق گردد . درمان خیلی سریع صورت می پذیرد اما در مقایسه با استفاده از ژل بوتاكس كه فقط می بایست برای صورت استفاده شود هنوز درد ناشی از تزریق را تحت پوشش قرار نمی دهد . در پروسه تزریق به منظور سر كردن درد نیازی به بیهوشی نیست مگر اینكه خود بیمار درخواست كند . پس از تزریق پروسه انسداد فرستنده های عصبی بین 2 تا 10 روز طول می كشد . اما با استفاده از بولوتونیوم بوتاكس نوع A این مشكل بی حسی بوجود نخواهد آمد.

یك هفته قبل از درمان استفاده از هر گونه مشروبات الكلی قدغن می باشد . بوتاكس معمولا برای رفع یا كاهش چروكها پیشنهاد می گردد از اثرات جانبی تزریق كبودی اندک می باشد پس از تزریق از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خوداری نمایید چرا كه به رفع كبودیتان كمكی نمی كند.

کاربردهای غیر زیبایی

موقعیت های مختلفی وجود دارند كه در آن از تزریق بوتاکس استفاده می شود و این عمل منحصر به زیباسازی نیست كه از آن میان می توان به درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهیچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شدید چشم ها اشاره كرد .

روش تزریق بوتاکس

تزریق معمولا در مطب پزشکان یا درمانگاه ها به‌ صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد. از آنجا که این تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد.

برای این کار پزشک پس از ضد‌عفونی کردن پوست صورت ، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را در بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم و یا محل مورد نظر تزریق می‌کند. البته ممکن است در محل تزریق، سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود.

سوالات متداول

آیا بوتاكس فقط كاربرد زیبایی دارد؟

خیر ، برای درمان تعریق بیش از حد كف دست و پا و زیر بغل بكار می رود و البته در درمان برخی بیماریهای پوستی مانند بیماری هیلی _هیلی نیز تاثیر مثبت دارد. از دیسپورت یا بوتاكس در رشته های پزشكی دیگر شامل نورولوژی ( درمانن سردردهای میگرنی وتنشی ، دیستونی های گردن و... ) ، چشم پزشكی ( بلفاراسپاسم و... ) وگوارش ( فیشر آنال و... ) نیز استفاده می شود .

در چه نقاطی ازصورت و بدن می توان بوتاكس ودیسپورت تزریق كرد؟

در رشته پوست و زیبایی ، تزریق دیسپورت به منظوره از بین بردن یا بهبود خطوط اخم بین دو ابرو ، خطوط افقی پیشانی ، خطوط پنچه كلاغی دور چشم ، ‌بالا بردن وشكل دادن ابرو ها ، خطوط دور لب ، بالا بردن گوشه های لب ، بالا بردن نوك بینی ، كم كردن عمق چاله چانه ، ‌بهبود پوست پرتقالی شدن پوست چانه ، ‌ایجاد تعادل غیر قرینگی های صورت ، ‌خطوط عرضی وعمودی گردن .

برای كدام چروك ها ژل وبرای كدام آمپول بوتاكس یا دیسپورت باید استفاده كرد ؟

اگر چین و چروك صورت را به دسته ظریف ، ‌متوسط تو عمیق تقسیم كنیم ، ‌باید گفت كه تزریق ژل كه عبارتست از تزریق ماده ای كاملا مجاز شامل اسید هیالورونیك به زیر پوست ، دردرمان چین وچروك عمیق ، ‌متوسط ونسبتا ظریف كابرد داشته وبیشتر مناسب چین های غیر حركتی ، ‌یعنی چین هایی كه به حركات عضلات صورت فرد ارتباط ندارد .

مثلا خط خنده ( چین بین بینی وگوشه های دهان ) می باشد .برای چین های عمیق وبرای برخی گودی های صورت می توان از تزریق چربی فرد نیز استفاده نمود .در مورد چین های دینامیك ( حركتی ) یعنی چین وچروك كه ارتباط مستقیم با حركات عضلات صورت دارند ، ‌به عنوان مثال چین های افقی پیشانی ، ‌چین اخم بین ابروها و چین های دور چشم و روی كناره های بینی ونیز چین های ظریف روی لب فوقانی ، ‌میتوان ازدارویی به نام دیسپورت یا بوتاكس استفاده كرد بسیار موثر و بی خطر می باشد ( در صورت تزریق مناسب توسط متخصصین )

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

تنها موردی از انواع بوتاکس است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.

اگر شما از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان برمی گردد.

نتایج درمان

شما می توانید نتایج درمانی خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر خواهد شد. نتایج قابل مشاهده برای مدت 4-6 ماه باقی خواهد ماند. نتایج خود شما می تواند متغییر باشد.

مراقبت های بعد از عمل

1- بعد از تزریق تا 72 ساعت از دستکاری و ماساژ لب پرهیز کنید.

2- بعد از تزریق بوتاکس و چربی تا 5 روز از دستکاری و ماساژ لب پرهیز کنید.

3- در صورت بروز قرمزی و حساسیت بعد از تزریق با پزشک خود تماس بگیرید .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است