رفع و درمان سیاهی (تیرگی) زیر بغل

g

تیرگی زیر بغل می‌تواند اجازه ندهد لباس‌های مورد علاقه‌تان را بپوشید و حتی در تفریحاتی مانند استخر یا کنار ساحل رفتن شرکت کنید. این مشکل در افراد متفاوت به دلایل گوناگون و در شدت‌های مختلف بروز می‌یابد؛ البته خوشبختانه اکثر دلایل تیرگی زیر بغل را می‌توان به راحتی درمان نمود. تیرگی رنگ پوست معمولاً فوریت پزشکی محسوب نمی‌شود، اما در بعضی موارد ممکن است نشانه ابتلا به عارضه‌های خاصی باشد که باید به سرعت درمان شود.

علل


تیرگی زیر بغل پنج دلیل اصلی دارد. وجود ریشه‌های مو زیر سطح پوست پس از تراشیدن موهای زیر بغل باعث تیره رنگ به نظر رسیدن زیر بغل می‌شود. تجمع سلول‌های پوستی مرده دلیل دیگر تغییر رنگ زیر بغل است. عارضه‌های پوستی نظیر اگزما یا هایپرپیگمنتیشن (تجمع بیش از حد رنگدانه‌ها) نیز دلیل سوم محسوب می‌شود. واکنش به مواد موجود در ضد تعریق‌ها و خوشبوکننده‌ها و ابتلا به عارضه‌هایی چون آکانتوزیس نیگریکانس نیز در تیرگی زیر بغل نقش دارد.

علت تیرگی زیر بغل شما هر چه که باشد، ما با بهترین روشهای درمانی از جمله لیزر آن را با کمترین عوراض و بهترین نتایج رفع میکنیم.

دلایل دیگر تیرگی زیر بغل

• خارش زیر بغل: خارش پوست زیر بغل پس از استفاده از تیغ، موم، وکس یا بند انداختن باعث می‌شود تا خاراندن زیر بغل لذت‌بخش شود، هر چند که نتیجه این خاراندن تغییر رنگ زیر بغل خواهد بود.

•    اضافه وزن: افراد دارای اضافه وزن معمولاً به دلیل ابتلا به آکانتوزیس نیگریکانس، عفونت باکتریایی یا حتی سایش زیر بغل با تیرگی زیر بغل مواجه می‌شوند.

•    عفونت‌های قارچ پوستی: تیرگی زیر بغل به ویژه اگر همراه با خارش ملایم باشد، به احتمال زیاد ناشی از عفونت قارچی خواهد بود.

•    داروهای خاص مانند داروهای ضد بارداری

•    قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور UV (اشعه ماورا بنفش): این عامل تولید ملانین توسط سلول‌های ملانوسیت را تحریک می‌کند و در نتیجه رنگ پوست تغییر می‌کند.

•    تروما (ضربه دیدن)، زخم شدن و آسیب دیدگی زیر بغل

•    عامل‌های ژنتیکی یا ارثی

مستعد بودن :همه ما در در معرض بروز این مشکل قرار داریم، هر چند این تیرگی در افراد با تن پوستی تیره‌تر آشکارتر است. به علاوه احتمال تغییر رنگ پوست زیر بغل با بالا رفتن سن و افزایش تعداد دفعات تراشیدن موی زیر بغل و استفاده از ضد تعریق‌ها و خوشبو کننده‌ها بیشتر می‌شود. 

روش‌های درمان


اگر تیرگی زیر بغل ناشی از استفاده از تیغ و تراشیدن مو باشد، با تغییر روش اصلاح مو برای مثال وکس یا بند انداختن می‌توان مشکل را حل کرد. اگر علت بروز مشکل وجود سلول‌های مرده پوستی باشد، تغییر رنگ را می‌توان با لایه‌برداری دوره‌ای با فراورده‌های حاوی اسید لاکتیک برطرف نمود. عارضه‌های اصلی پوستی دامن زننده به این مشکل را باید با روش‌های مناسب درمان نمود. توصیه می‌شود برای حذف تجمع رنگدانه‌ها بدون به جا گذاشتن اثر زخم از لیزر کیوسوئیچ یاقوتی و برای درمان عارضه‌هایی مانند آکانتوزیس نیگریکانس از لیزر یا میکرودرم استفاده کرد و به این ترتیب تیرگی زیر بغل ناشی از این عوامل را از بین برد.

بازسازی پوست با لیزر

لیزر علاوه بر درمان چروک، جای زخم آکنه، از بین بردن خالکوبی، لک‌های ناشی از نور خورشید و افزایش سن، خال، ماه گرفتگی مادرزادی، موهای زائد و زخم‌های پوستی برای سفید کردن پوست، از جمله پوست زیر بغل، نیز به کار برده می‌شود. لیزر یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین درمان‌های روشن کردن پوست است. در عمل روشن کردن پوست با لیزر با متمرکز کردن پرتوهای انرژی نور بر لکه‌های تیره رنگ می‌توان لایه‌برداری لایه به لایه پوست انجام می‌شود.

گونه‌های مختلف درمان با لیزر

پزشک به تناسب مشکل خاص هر بیمار از یکی از انواع لیزر استفاده می‌کند. تکنیک‌های نوین‌تر برای افزایش تولید کلاژن در لایه‌های زیرین نفوذ می‌کند و به این ترتیب شادابی و جوانی بیشتر پوست را به ارمغان می‌آورد. لیزر اربیوم، لیزر PD، لیزر Nd:Yag و نور پالسی شدید یا IP گونه‌های متداول لیزر هستند که هر یک با توجه به شیوه تاثیرگذاری متفاوت برای درمان عارضه‌های پوستی معین به کار برده می‌شود.

لیزر بازسازی کننده تهاجمی (ابلیتیو) و غیرتهاجمی (نان ابلیتیو یا درمان مبتنی بر نور) تا همین چندی پیش تنها گونه‌های درمان با لیزر بودند. لیزر فرکشنال یکی از پیشرفت‌های اخیر است. هر یک از سه گونه نام برده مزایا و معایب هاص خود را دارد:

•    لیزر تهاجمی آسیب‌دیدگی‌های پوستی ناشی از نور خورشید و افزایش سن را درمان و پوست را بازسازی می‌کند، اما اثرهای جانبی و عوارض قابل توجهی دارد و با قرمزی و دوران بهبود طولانی مدت همراه است. استاندارد طلایی لیزرهای عمیق یا تهاجمی دی اکسید کربن است که امروزه به دلیل دوران التیام طولانی‌تر چندان محبوب نیست.

•    اگرچه تکنیک‌های غیرتهاجمی سبک‌تر معمولاً با عوارض کمتری همراه است، اما باید دوره درمان ظرف چند ماه کامل شود و نتایج آن گاهی چندان چشمگیر نیست.

•    لیزر فرکشنال به لطف تحولی نوین در فن‌آوری لیزر جایی در حد فاصل این دو قرار می‌گیرد. چون در این روش تنها بخشی از سطح پوست با لیزر درمان می‌شود، ناحیه‌های کوچکی از پوست بین بخش‌های درمان شده باقی می‌ماند. فرایند التیام در این تکنیک بسیار سریع‌تر است و ازسرگیری هر چه سریع‌تر فعالیت‌های روزانه را ممکن می‌سازد.

مزایای درمان با لیزر

•    لیزر پرتو نوری با انرژی بالا است که به صورت گزینشی و مستقیم انرژی آن تحت نظارت پزشک داخل بافت می‌شود. پزشک با بهره‌گیری از این روش در مقایسه با دیگر درمان‌های بازسازی کننده نظیر لایه‌برداری با مواد شیمیایی در بسیاری از موارد می‌تواند کنترل بیشتری بر میزان نفوذ در پوست داشته باشد.

•    نتایج حاصل از این روش، برای مثال روشن شدن زیر بغل و بهبود شرایط پوست، سریع‌تر به دست می‌‌آید.

•    این پرتوها را می‌توان در زمان انتشار پالس‌ها بر روی نقطه خاص با شدت متغیر و دلخواه متمرکز کرد.

نقاط ضعف درمان با لیزر

درمان با لیزر اثرهای جانبی مانند ورم، خارش، سفتی پوست، به جا ماندن اثر زخم، کبودی، تغییر در بافت پوست و احساس سوزش همراه است. پوست‌های تیره‌تر را می‌توان درمان کرد، اما خطر برهم خوردن نحوه توزیع و تجمع رنگدانه‌ها پس از درمان با لیزر بیشتر است.

لایه‌بردارهای شیمیایی

دیگر روش رفع تیرگی زیر بغل استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی، یعنی محلول‌های اسیدی، برای برداشتن لایه‌های خارجی آسیب دیده پوست است. اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA)، فنول، اسید رتینوئیک، اسید بتا هیدروکسی (BHA) یا اسید تری کلرو استیک (TCA) معمولاً برای لایه‌برداری سلول‌های مرده و لایه‌های خارجی پوست به کار برده می‌شود و در نتیجه پوست جدید با بافت و تن بهتر آشکار می‌شود. لایه‌بردارهای شیمیایی پوست زیر بغل را هموارتر می‌سازد و توزیع و انباشت رنگدانه‌ها را یکنواخت می‌کند. می‌توان از لایه‌برداری شیمیایی عمیق نیز استفاده کرد که البته مدت زمان بهبود آن طولانی‌تر (حدود چند ماه) است و در طول عمل باید از آرام بخش استفاده شود.

میکرودرم ابریژن

روش سایشی غیرشیمیایی برای رفع تیرگی زیر بغل و از بین بردن هر گونه نقص پوستی وجود دارد. میکرودرم با برداشتن پوست مرده بخش‌های تیره رنگ را روشن‌تر، پوست را جوان‌تر می‌سازد و بافت پوست را بهبود می‌بخشد.

دیگر روش‌ها

•    بوتاکس
•    خوشبو کننده‌های خاص
•    فراوردهای‌های روشن کننده زیر بغل و درمان‌های خانگی

هشدارها


تغییر در ظاهر پوست، به ویژه در صورت ناگهانی بودن، می‌تواند نشانه ابتلا به عارضه‌های زیربنایی معینی باشد که باید هر چه سریع‌تر درمان شود. ابتلا به آکانتوزیس نیگریکانس می‌تواند بیانگر بیش از حد بالا بودن میزان انسولین باشد، حال آن که تغییر در بافت یا رنگ پوست را می‌توان به عنوان یکی از علائم سرطان پوست در نظر گرفت. تشخیص زود هنگام سرطان پوست احتمال موفقیت آمیز بودن درمان را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، بنابراین در صورت مواجهه با تغییر مشکوک در ظاهر پوست باید بی‌درنگ به پزشک مراجعه کرد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است