درمان کک و مک

15598412420314989190169115792452014714273

اسم کک و مک که می‌ آید، چهره یک پسر بچه یا دختر بچه با موهای قرمز و صورتی پر از لکه‌های قرمز در ذهن خیلی ‌ها نقش می ‌بندد.

کسانی که به عارضه کک و مک مبتلا هستند، باید بیشتر مراقب خودشان باشند، چون تابش نور خورشید ممکن است تعداد این لکه‌ها ی پوست را بیشتر کند. بنابراین ممکن است اگر یک روز در زیر نور خورشید قرار بگیرند، به جای این که برنزه شوند، سر و کله ی آنها بیشتر روی سر و صورت ‌شان پیدا شود. روش های مختلفی برای از بین بردن کک و مک وجود دار. هزینه رفع کک مک بسته به روش انتخابی ، متفاوت خواهد بود.

لیزر درمانی

این روش که یکی از راه‌های درمان و رفع کک و مک است . هرچند درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد، اما استفاده از ضد‌آفتاب، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید و ایجاد پوشش مناسب پوست مثل از انواع حفاظ‌ها (کلاه و عینک) کرم ضد‌آفتاب می‌تواند در کاهش آن نقش داشته باشد.

در این راستا پزشکان و متخصص پوست و مو و زیبایی دلایل بوجود آمدن آن را اینگونه بیان می کنند : کک و مک‌ها از ملانین هستند و ملانین از موادی است که طیف‌های لیزر را جذب می‌کند و در نتیجه نور و اشعه لیزر می‌‌تواند این مشکل را تا حدی از بین ببرد، البته در بیشتر موارد درمان به ‌صورت موقتی است و اینکه به‌ طور دائمی از بین برود بستگی به نوع پوست و ژنتیک شخص مراجعه ‌‌کننده دارد و البته انجام مراقبت‌های دیگر نیز در دائمی شدن بی‌تأثیر نیست.

تا به حال لیزر‌های متعددی برای درمان کک و مک ساخته و به ‌کار گرفته شده که البته مکانیسم بسیاری از این لیزرها به نسبت شبیه به هم هستند و نکته مهمی که باید در مورد لیزر درمانی در نظر گرفته شود این است که جلسه اول تست درمانی انجام شود، بدین معنی که یک منطقه از صورت که دچار لک است با انرژی‌های متفاوت لیزر شود و درصورتی که بعد از یک ماه نتیجه لیزر خوب بود، سایر مناطق مبتلا هم لیزر شوند.

لایه بردارهای شیمیایی

یکی دیگر از راه‌های درمان این بیماری پوستی که باید توسط پزشک انجام شود، استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی است، البته این لایه‌بردارها می‌توانند سبب به ‌وجود آمدن عوارضی چون قرمزی، پوسته پوسته شدن و حتی تاول شوند، اما بعد از چند روز سطح روی پوست شما را لایه‌ای جوان و تازه می‌پوشاند که نه تنها صاف‌تر و نرم‌تر است؛ بلکه لک‌های روی آن نیز کمرنگ شده و گاهی نیز محو شده است.

لایه‌بردارهای ساده‌تری نیز وجود دارد که می‌توانید خودتان در خانه استفاده کنید و بسیار کمک ‌کننده‌ هستند؛ یکی از این لایه‌بردارها لیمو ترش است، لیمو ترش به علت دارا بودن اسید لایه‌برداری بسیار موثر است که سبب سفید شدن پوست و حتی سبب کم رنگ شدن و در بسیاری از موارد سبب حذف دایمی لک‌ها و کک و مک می‌شود.

درمان‌های خانگی

از درمان‌های طبی که بگذریم، می‌رسیم به برخی درمان‌های خانگی که ممکن است کم‌ وبیش مؤثر باشد:

• کمی خامه ترش روی قسمت‌هایی که کک‌ و‌مک دارید، بزنید. بعد از ۱۰دقیقه این ماسک را با دستمال مرطوب از روی صورتتان پاک کنید و از مرطوب‌ کننده در این نقاط استفاده کنید.

• آبلیمو یکی دیگر از پیشنهادها برای کمرنگ کردن جای جوش و رفع کک ومک صورت است. با انگشتتان آبلیمو را به قسمت‌های لک ‌دار صورتتان بزنید. نیازی نیست بعد از این کار پوست را بشویید چون آبلیمو جذب پوست می‌شود.

• ماسک‌هایی با پایه میوه مثل توت‌فرنگی، هلو و خیار برای کمرنگ کردن این لک‌ها موثر است.

• صورتتان را با شیر بشویید. اسیدلاکتیک موجود در شیر یک لایه‌بردار ملایم است و به مرور رنگ این لک‌ها را کم می‌کند.

• قبل از خوابیدن به نقاط کک ‌و‌مک ‌دار ویتامین E بزنید.

• یکی دیگر از پیشنهادهای خانگی، استفاده از عسل است. یادتان باشد بعد از زدن عسل، به آرامی و با آب گرم آن را از صورتتان بشویید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است