درمان و اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس

 اگر موقع خندیدن لب بالایی‌تان بیش از حد بالا می‌رود و لثه‌تان دیده می‌شود، در این صورت چاره مشکلتان اصلاح لبخند لثه‌ ای است. همیشه کوچک بودن دندان‌ها دلیل دیده شدن لثه‌ها نیست. گاهی اوقات دندان‌هایتان به این دلیل کوچک دیده می‌شوند که هنگام لبخند زدن بین لثه‌ها و لب بالایی‌تان توازنی وجود ندارد و نیاز به اصلاح طرح لبخند لثه ای دارید .

پیش از درمان و اصلاح طرح لبخند، لازم است دقیقاً بدانید که لبخند لثه‌ای به چه دلیل بروز می‌کند. مشکل لبخند لثه ای حداقل به هفت دلیل می‌تواند به وجود بیاید، و اگر دلیل آن به درستی تشخیص داده نشود، روش درمانی درستی برای اصلاح طرح لبخند انتخاب نخواهد شد. برای اطلاع از هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای خود باید به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل


1- کوتاه بودن لب بالایی (اگر لب بالایی بیمار به شدت کوتاه باشد لثه و دندان‌های بالایی او را نخواهد پوشاند و باعث لبخند لثه ای می گردد). 2- هایپرموبایل بودن لب (لب بیش از اندازه حرکت می‌کند) 3- ناهنجاری رشد عمودی ماگزیلا (VME) (کوتاه بودن شاخه  و رشد بیش از حد فک بالا) 4- رویش بیش از حد دندان‌های عقبی (اوربایت زیاد) 5- فرسودگی و رویش جبرانی 6- رویش فعال تغییر یافته (دندان نمی‌تواند از استخوان بیرون بیاید و باعث ایجاد لبخند لثه ای  می شود) 7- رویش غیرفعال تغییر یافته (لثه همراه با رشد فرد عقب نشینی نمی‌کند)

درمان با بوتاکس


تحقیقات نشان داده است که در صورت عدم تمایل برای جراحی زیبایی لبخند لثه ای  ،  تزریق بوتاکس به لب بالا می‌تواند راه‌حل مؤثری برای درمان لبخند لثه ای باشد؛ البته، بهبود حاصل شده در جهت طرح لبخند زیبا  موقتی بوده و درمان باید هر 3 تا 6 ماه یکبار تکرار شود.

بوتاکس (سم بوتولینوم) که پروتئین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است، از طریق انسداد موقت مسیر ورود پالس‌های عصبی به عضلات مورد تزریق قرار گرفته، این عضلات را شل می‌کند. با این کار فعالیت عضله، که باعث ایجاد خطوط و چروک‌ها می‌شود کاهش پیدا می‌کند. کاربرد زیبایی بوتاکس، اولین بار در سال 1989 ثبت شد و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز در سال 2002 آن را تأیید کرد. در حال حاضر نیز مردان و زنان بسیار زیادی از آن استفاده می‌کنند، زیرا استفاده از بوتاکس در مقایسه با درمان‌های قدیمی مثل جراحی لبخند لثه ای کم‌ تهاجمی‌تر بوده و نتیجه آن ظاهری طبیعی‌تر دارد.

عضله بالابرنده لب بالا که رشد بیش از اندازه‌ای داشته را می‌توان با چند تزریق کوچک بوتاکس ضعیف کرد. بوتاکس باعث می‌شود که عضله بالا برنده با قدرت کمتری منقبض شود تا لب بالا دیگر موقع لبخند زدن به اندازه قبل بالا نرود و لثه‌ها کمتر دیده شوند و  لبخند زیبا تری ایجاد شود . البته، این عمل تأثیری بر حالات طبیعی صورت ندارد.

قبل از درمان

پزشک متخصص شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که جراحی زیبایی لثه و یا روش های دیگر برای اصلاح لبخند لثه ای شما مناسب است. پزشک با بررسی توانایی‌تان برای حرکت دادن بعضی عضلات به‌خصوص، محل، اندازه و کاربرد عضلات ایجاد کننده چروک‌ها را تعیین می‌کنند. سپس، با شما درمورد اهداف درمان صحبت شده و یک طرح درمان متناسب با نیازهایتان تهیه می‌شود. برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر پیش از تزریق، از بی‌حسی موضعی یا یخ ساده  استفاده می‌شود.

فرایند درمان

برای درمان لبخند لثه ای و تضعیف عضلات، مقدار کمی بوتاکس به دو طرف محل اتصال پره‌های بینی به چین طرفین دهان تزریق می‌شود. ظرف 3 تا 4 روز میزان بالا رفتن لب بالا به تدریج کمتر شده و هنگام لبخند زدن لثه کمتر دیده می‌شود، که این به شما اعتماد به نفس می‌دهد تا بدون احساس خجالت لبخند بزنید. نتیجه نهایی دو هفته بعد از درمان به دست می‌آید.

تعداد واحدهای بوتاکس مورد نیاز به قدرت عضله بستگی دارد. عموماً، 10 واحد بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای کافی است.نتایج تزریق بوتاکس 4 تا 9 ماه دوام دارد، که در آن زمان می‌توان درمان را تکرار کرد.

بعد از درمان

به مدت 4 ساعت از لمس کردن، مالیدن، ماساژ یا آرایش ناحیه درمان شده خودداری کنید. این عمل 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. اطلاعات مربوط به مراقبت‌های ویژه بعد از اصلاح لبخند لثه ای، در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


تنها شما و پزشک می‌توانید تصمیم بگیرید که این روش برایتان مناسب است یا خیر. در طول جلسه مشاوره، پزشک متخصص بوتاکس ما تاریخچه پزشکی‌تان را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که این روش برایتان مناسب است. در صورت داشتن هر یک از عارضه‌ها و شرایط زیر حتماً به پزشک اطلاع بدهید:

•    بیماری‌هایی که بر عضلات و عصب‌ها تأثیر می‌گذارند مثل میاستنیا گراویس یا سندرم سندرم لامبرت - ايتون.

•    آلرژی به هر یک از محصولات تهیه شده از سم بوتولینوم.

•    داروهایی که مصرف می‌کنید.

•    انجام جراحی صورت در گذشته، یا داشتن قصد انجام آن.

•    بارداری یا قصد باردار شدن و شیردهی.

عوارض جانبی


تزریق بوتاکس عوارض جانبی ناچیز و گذرایی مثل، قرمزی، تورم و کبودی دارد. با اجتناب از مالیدن یا ماساژ نواحی درمان شده به مدت تقریباً 4 ساعت بعد از درمان، به راحتی می‌توان از پخش شدن بوتاکس به عضلات مجاور جلوگیری کرد.

نتیجه درمان چقدر دوام خواهد داشت؟


به طور متوسط 4 تا 6 ماه. مدت دوام نتیجه متغیر بوده و هر شخص نتیجه متفاوتی به دست می‌آورد. البته، برای اینکه بتوانید به بهترین نحو از آشکار شدن خطوط پیری جلوگیری کنید، توصیه می‌شود که درمان را هر 4 ماه یکبار به طور مرتب انجام دهید. به همین منظور، می‌توانیم طرحی برای انجام مرتب درمان‌های بعدی‌تان تهیه کنیم تا بتوانید نتیجه درمان اول را حفظ کنید. نتیجه روش درمانی ما دوامی طولانی داشته اما دائمی نیست، که همین به شما امکان می‌دهد تا درمان‌های بعدی را مطابق مد روز و سلیقه‌تان در موقع درمان، انجام دهید.

اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنم چه خواهد شد؟


لبخندتان به همان حالت اولش برمی‌گردد. شما می‌توانید درمان را متوقف کرده و هر وقت که خواستید با تقبل  هزینه اصلاح لبخند لثه ای مجدداً آن را از سر بگیرید، البته به شرطی که شرایطتان مناسب انجام آن باشد


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است