درمان لکه‌های ماه‌گرفتگی (خورشیدگرفتگی) و خال‌های مادرزادی

24

لکه‌های مادرزادی (لکه های ماه گرفتگی) علائم خاص و یا برآمدگی‌هایی هستند که از بدو تولد یا مدت کوتاهی پس‌ازآن بر روی پوست ایجاد می‌شوند. دو نوع اصلی از لکه‌های مادرزادی در افراد مشاهده می‌شود: لکه‌های مادرزادی رنگی و لکه‌های قرمز. علائم رنگی توسط رنگ‌دانه‌های قهوه‌ای یا مایل به آبی در پوست متمایز می‌شوند. لکه‌های مادرزادی قرمز عموماً به رگ‌های خونی مربوط می‌شوند که ممکن است بر روی پوست رشد کرده باشند. که در ادامه به بحث رفع لکه های ماه گرفتگی و دیگر لکه ها می پردازیم.

صرف‌نظر از مشکلات پوستی شما، متخصصان پوست ما آماده‌اند تا مراقبت‌های درمانی ویژه‌ی خود را جهت درمان لکه های ماه گرفتگی در اختیار شما قرار دهند. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم، زیبایی و سلامت پوست خود را مجدداً به دست آورید. در کلینیک ما لکه‌های مادرزادی به‌سادگی از طریق لیزر، IPL، امواج رادیویی، جراحی و داروهای نوین درمان خواهند شد.

جراحان پلاستیک بااستعداد و باتجربه کلینیک ما، آموزش‌های پیشرفته‌ای دیده‌اند که از طریق آن می‌توانند به‌صورت استثنایی و با نتایج کاملاً طبیعی به نیاز بیماران پاسخ دهند.

چه عواملی باعث ایجاد لکه‌های مادرزادی می‌شود؟


از بروز لکه‌های مادرزادی نمی‌توان جلوگیری کرد. آن‌ها به انجام دادن و یا ندادن فعالیت خاصی در دوران بارداری مربوط نمی‌شوند. داستان‌های عامیانه در خصوص این لکه‌ها - که گفته می‌شود در اثر کار اشتباهی که مادر انجام داده و یا مواد غذایی که خورده است به وجود می‌آیند - واقعیت ندارند. علت اکثر لکه‌های مادرزادی ناشناخته است.  ممکن است آن‌ها از طریق ژنتیک به فرزندان به ارث برسد، ولی معمولاً این‌گونه نیست. همچنین آن‌ها ربطی به تروما یا ضربه‌های وارده بر پوست هنگام زایمان، ندارند.

انواع لکه‌های مادرزادی


لکه‌های مادرزادی یا لکه‌ ماه گرفتگی انواع مختلفی دارند. متداول‌ترین آن‌ها عبارت انداز:

لکه‌های ماکولار

اگر این نشانه‌های کم‌رنگ و قرمز، بر روی پیشانی و پلک‌ها ظاهر شوند، به آن‌ها "بوسه فرشته" می‌گویند و اگر در پشت گردن ظاهر شوند به آن "نیش لک‌لک" می‌گویند. همچنین ممکن است آن‌ها در نوک بینی، بالای لب و دیگر بخش‌های بدن نیز ظاهر شوند.   معمولاً آن‌ها صورتی‌رنگ و مسطح هستند. این نوع از لکه‌های مادرزادی بی‌ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند.

همانژیوم

به‌طورکلی این نوع از لکه‌های مادرزادی ( لکه های ماه گرفتگی )، در طول سال اول زندگی نوزاد ظاهر می‌شوند و می‌توانند برای حدود یک سال به رشد خود ادامه دهند. در اکثر مواقع قطر آن‌ها بزرگ‌تر از 5 الی 7 سانتی‌متر نمی‌شود، اما آگاهی اوقات مکن است از این هم فرارتر روند. اغلب پس از یک سال، رشد این لکه‌ها متوقف می‌شود، رنگشان به سمت سفید شدن تغییر کرده و به‌آرامی کوچک می‌شوند. در 5 سالگی نیمی از لکه‌های همانژیومی، مسطح می‌گردند. 90 در صد آن‌ها نیز تا سن 9 سالگی مسطح خواهند شد. بسیاری از آن‌ها به‌طور کامل ناپدید می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز بسیار بی‌رنگ خواهند شد.

همانژیوم دو نوع اصلی دارد:

  • همانژیوم توت‌فرنگی مانند: این نوع از لکه‌های مادرزادی کمی برآمده هستند. به دلیل حضور عروق خونی غیرطبیعی در نزدیکی سطح پوست، رنگ آن‌ها قرمز روشن است.
  • همانژیوم کاورنوس: این نوع لکه‌ها معمولاً به رنگ آبی هستند، زیرا که عروق خونی غیرطبیعی، در بخش عمیق‌تر پوست قرار می‌گیرند. همانژیوم در زنان و نوزادان نارس شایع‌تر است. آن‌ها در هر نقطه‌ای از صورت یا بدن می‌تواند ظاهر شوند.

لکه‌های شرابی

این نوع از لکه‌های مادرزادی گاهی اوقات تحت نام‌های " لکه‌های فلیموس" و یا " همانژیوم مویرگی " نیز شناخته می‌شوند. بروز این لکه‌ها نادر بوده و در هنگام تولد ظاهر می‌شوند.   آن‌ها مسطح هستند و اغلب به رنگ صورتی، قرمز یا بنفش ظاهر می‌شوند. بیشتر در صورت، گردن، دست‌ها و پاها یافت می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در هراندازه‌ای ظاهر شوند. همگام با رشد کودک آن‌ها نیز رشد می‌کنند. ممکن است با گذشت زمان، آن‌ها ضخیم، برجسته و یا لبه‌دار شوند. لکه شرابی به‌خودی‌خود درمان نمی‌شود و تا آخر عمر با فرد باقی می‌ماند.

لکه‌های شیر قهوه‌ای

لکه‌های شیر قهوه، لکه‌های مسطح و روشن قهوه‌ای هستند که در هرجایی از بدن می‌توانند ظاهر شوند. آن‌ها معمولاً نیازی به درمان ندارند، اما در هنگام تولد باید مورد ارزیابی قرار بگیرند تا مشخص شود آیا در اثر بیماری ژنتیکی " نوروفیبروماتوزیس " به وجود آمده‌اند یا نه.

خال‌ها

خال‌ها رایج‌ترین لکه‌های مادرزادی رنگی محسوب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند مسطح یا برجسته و در هراندازه و رنگی ظاهر شوند.

لکه‌های مغولی

لکه‌های مغولی، لکه‌های آبی‌رنگی (شبیه به کبودی) هستند که معمولاً در اطراف کمر، باسن و بالای پاها یافت می‌شوند. آن‌ها نیز نیاز به هیچ‌گونه درمانی ندارند و معمولاً با افزایش سن ناپدید می‌شوند.

درمان لک‌های مادرزادی


داروها

داروهایی مانند پروپرانولول یا کورتیکواستروئیدها می‌توانند مفید باشند. کورتیکواستروئیدها، داروهای ضدالتهابی هستند که می‌توانند به‌صورت خوراکی یا تزریقی مصرف شوند.

کرم‌های برطرف‌کننده لکه‌های مادر زادی

کرم‌های مختلفی برای برطرف نمودن لکه‌های مادرزادی در دسترس می‌باشد، آن‌ها هم از مواد طبیعی ساخته می‌شوند و هم از مواد مصنوعی. برخی از کرم‌ها به‌عنوان یک عامل منجمدکننده عمل می‌کنند. آن‌ها بیشتر برای برطرف کردن لکه‌های برجسته مانند خال‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. برخی از کرم‌ها به‌منظور روشن کردن لکه‌های تیره بکار گرفته می‌شوند، همچنین آن‌ها از تیره‌تر شدن لک‌ها در آینده جلوگیری به عمل خواهند آورد. اغلب لکه‌های مادرزادی را می‌توان با کرم‌ها ، تحت درمان قرارداد. اگر شما از یک لکه مادر زادی برجسته مانند یک خال، رنج می‌برید، کرم‌های مؤثری وجود دارند که با انجماد خال‌ها می‌توانند به شما کمک نمایند. آن دسته از لکه‌های مادرزادی که باعث تغییر رنگ پوست شده‌اند، می‌توانند با کرم‌های روشن‌کننده تحت درمان قرار بگیرند.

درمان با لیزر

لیزر، درمان مناسبی برای لکه‌های شرابی محسوب می‌شود. به‌طور قابل‌توجهی لکه‌ها پس از چند جلسه درمانی با لیزر روشن خواهند شد، هرچند برخی از آن‌ها دوباره عود کرده و نیاز به درمان مجدد پیدا می‌کنند. درمان با لیزر اغلب از دوران کودکی آغاز می‌شود، زمانی که لکه‌ها و عروق خونی هنوز کوچک هستند. نشانه‌های موجود بر روی سر و گردن، بیشترین پاسخ را به درمان با لیزر می‌دهند.

لیزر «q-Switch Nd:YAG»، لیزری است که به تحریک کلاژن‌ها مبادرت می‌کند، پوست با کمک این کلاژن‌ها به بازسازی خود می‌پردازد. این فن‌آوری جدید اجازه می‌دهد تا جای زخم و چین‌وچروک‌ها به‌طور ریشه‌ای درمان شوند، این فن‌آوری بخش‌های عمیق پوست را مورد هدف قرار می‌دهد.

انرژی لیزر در لایه‌های عمیق پوستی نفوذ می‌کند، بدون آنکه لایه‌های سطحی پوست آسیب ببیند، لایه‌های عمیق‌تر تحت درمان قرارگرفته و شروع به تولید کلاژن طبیعی و سایر پروتئین‌های حیاتی می‌کنند. این امر باعث می‌شود پوست سلامت خود را دوباره به دست آورده و جوان شود.

 درمان با لیزر «q-Switch Nd:YAG» نسبتاً سریع و بدون درد است، علاوه بر آن نیازی به بستری شدن بیمار نیز نیست. دستگاه لیزر از یک دسته‌ای متشکل شده که کمی بزرگ‌تر از یک نی نوشابه است، پزشک به کمک این دسته شات‌های لیزری را بر روی پوست کنترل می‌کند. اندازه شات‌های لیزری حدود 5 الی 12 میلی‌متر است.

درمان لیزر از 15 دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد، این موضوع به‌اندازه و وسعت خال و همچنین شرایط بیمار بستگی دارد. تعداد جلسات درمانی با لیزر برای حذف لکه‌های شرابی به عوامل مختلفی بستگی دارد، ازجمله: وسعت لکه مادرزادی، میزان تیرگی لکه،، نحوه پاسخ لکه به درمان و رنگ طبیعی پوست بیمار. پس از درمان با لیزر، رنگ پوست ناحیه تحت درمان، ارغوانی تیره می‌شود. این موضوع حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد و سپس به‌زودی ناپدید می‌شود. بااین‌حال در برخی از موارد ممکن است، 6 تا 8 هفته طول بکشد تا این ناحیه بنفش به‌طور کامل ناپدید شود.

هم‌زمان با بهبودی این ناحیه، لکه‌های خاکستری تا آبی موجود بر روی پوست به‌آرامی روشن می‌شوند، همانند فرایند بهبودی در کبودی‌ها. در ظرف 4 الی 10 هفته، بدن بافت تخریب شده و عروق خونی اضافی را حذف می‌کند و به‌جای آن بافت جدید را جایگزین می‌کند، درنتیجه ظاهر پوست روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد شد.

 

چه کسانی کاندیدای ایده‌آل برای درمان با لیزر محسوب می‌شوند؟

برای حذف لکه‌های مادر زادی با کمک لیزر، بهترین کاندیداها عبارت‌اند از:

  • کسانی که به‌اندازه کافی بالغ شده‌اند و می‌توانند فرایند درمان را به‌طور کامل درک کنند.
  • کسانی که در مورد روش درمانی آگاه‌های لازم را کسب کرده باشند.
  • کسانی که از سلامت جسمی و روانی خوبی برخوردار باشند.
  • کسانی که تمایل بهبودی ظاهر و یا شرایط خود داشته باشند.
  • کسانی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای داشته باشند.
  • کسانی که سیگار مصرف نمی‌کنند یا قادرند در طول فرایند درمان مصرف سیگار را متوقف نمایند.
  • افراد داوطلب درمان نباید مصرف‌کننده ماری‌جوانا و یا استروئیدهای آنابولیک باشند.
  • افراد داوطلب درمان نباید مصرف‌کننده زیاد الکل باشند.

 لیزر IPL یا پالس نوری شدید

لیزر  IPL یا پالس نوری شدید، دستگاهی است که در درمان و از بین بردن برخی از مشکلات پوستی به‌کاربرده می‌شود. همان‌طور که از نام این دستگاه مشخص است، این دستگاه نور را به‌صورت پالسی با شدت بالا گسیل می‌دارد. از این دستگاه می‌توان برای حذف لکه‌های مادر زادی و یا کاهش شدت رنگ لکه‌ها استفاده نمود.

قبل از درمان، یکی از افراد کادر درمانی ما، عینک محافظی را به شما خواهد داد، سپس تکنسین دستگاه ناحیه تحت درمان را با یک ژل خنک‌کننده پوشش می‌دهد. سپس تکنسین دستگاه IPL را در برابر پوست شما قرار می‌دهد، و پس‌ازآن پالس‌های نوری را بر پوست شما می‌تاباند. فرایند درمان دردی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است برای برخی از بیماران دریافت پالس‌های نوری تا حدی ناراحت‌کننده باشد. متخصصین ما می‌توانند برای راحتی بیشتر، به شما یک کرم بی‌حس‌کننده ارائه دهند. هر جلسه درمان، حدود 20 دقیقه طول می‌کشد. برای دستیابی به نتیجه دلخواه ممکن است، به 4 تا 6 جلسه درمانی نیاز باشد. یکی از مزیت‌های خوب این روش این است که برخلاف مواد شیمیایی لایه‌بردار، روش برداشت پوست و یا لیزرهای بازسازی‌کننده سطحی، این روش نیازی به گذراندن دوره بهبودی ندارد.

امواج رادیویی

می‌توان از امواج رادیویی یا RF برای درمان لکه‌های مادر زادی استفاده نمود.  این تکنولوژی می‌تواند بدون لمس ضایعه پوستی،  به تخریب آن بپردازد. مزیت دیگر این روش این است که ناحیه تحت درمان بلافاصله تحت کوتریزاسیون (بسته شدن زخم و رگ‌ها توسط حرارت) قرار می‌گیرد.  از امواج رادیویی می‌توان در درمان خال‌های حساس، سرطان سلول پایه‌ای، زگیل‌های مقاوم و بیوپسی استفاده نمود.

جراحی

ممکن است در مواردی برای حذف یک ضایعه رنگی و یا حذف جای زخم ناشی از درمان‌های دیگر، از جراحی استفاده نمود.

لوازم‌آرایشی

بسیاری از محصولات آرایشی می‌توانند به نحو مؤثری لکه‌های مادر زادی را پوشش دهند. گاهی اوقات به آن‌ها مواد آرایشی اصلاح‌کننده می‌گویند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است