درمان جای جوش با لیزر

pimples-480x320.jpg300

جوش صورت شایعترین بیماری پوستی جوانان است که از دسته بیماریهای التهابی به شمار میرود. بعد از درمان جای جوش صورت به دلیل التهاب پوستی و باز شدن رگهای محل قرمزی باقی می ماند.برای درمان جوش صورت پزشکان داروهای ضد قرمزی و التهاب تجویز میکنند البته برای از بین رفتن کامل قرمزی بعد از جوش چند ماه درمان لازم است.

روش دیگری که در از بین بردن قرمزی بعد از جوش و رفع جای جوش بسیار موثر است لیزرمی‌ باشد. لیزرهای خاص با ارسال طول موج مشخص باعث کاهش التهاب و بسته شدن رگهای گشاد شده میشوند. ویژگی مهم لیزر عملکرد سریع آن است به طوریکه با انجام یک تا سه جلسه لیزر قرمزی به طور کامل از بین می‌رود.از طرف دیگر لیزرهای به کار رفته برای درمان قرمزی پوست هیچ آسیبی به پوست نمی‌زند و صرفاً محل لیزر برای چند روز کمی تیره میشود. لیزر جای جوش حتماً باید توسط متخصص پوست انجام شود. ترکیب استفاده از دارو و لیزر نیز اثری بیش از هر کدام به تنهایی دارد.

عوامل ایجاد کننده جوش

 ۱- چربی سطح پوست: پوست‌های چرب یکی از عوامل ایجاد آکنه یا جوش صورت می‌باشند.

۲- گروهی از میکروب‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند.

۳- التهابات ایجاد شده روی پوست (در بعضی مواقع)

۴- انسداد مجاری غددی زیرپوستی

سوالات متداول

- زمان انجام لیزر چند دقیقه طول میکشد ؟

برای کل صورت حدودا نیم ساعت ولی اگر درمان جای جوش صورت  با  رادیو فرکونسی همراه لیزر فراکشنال انجام شود برای کل صورت 45 دقیقه انجام لیزر طول میکشد.

-ایا لیزر درد دارد؟

البته درد ان نسبت به نسل قدیمی این لیزر یعنی لیزرCO2 معمولی  خیلی کمتر است  ولی به هر حال درد دارد لذا نیم ساعت قبل از لیزر کرم لیدوکائین اچ 5 درصد یا لیدوکائین پی بر روی پوست مالیده میشود و سپس لیزر انجام میشود در این صورت درد بطور قابل ملاحظه ای کم و کاملا قابل تحمل میشود.

- ایا بعد از لیزر پوست زخم میشود و مراقبت های خاصی نیاز است ؟

بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود ، 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند ( قهوه ای سوخته ) و این حالت طی 3 تا 6 روز با پوست اندازی برطرف میشود ، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است 1 تا 3 هفته طول بکشد .

- تاثیر لیزر بر شفاف شدن و چروک و کاهش اسکارهای فرورفته چه زمانی بعد از لیزر شروع و مشخص و بارز میشود؟

دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روش میشود و در صورتیکه شخص کرم های ضد افتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر ( ماهی یک بار ) پوست شفاف تر میشود .در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش یا لک جای جوش هم به همین صورت است وهر جلسه عمق چاله ها و لک جای جوش  کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و  کمتر میشود ونهایات بعد از جلسه چهارم لیزر بطور متوسط 60 درصد ( از 40 تا 80 درصد متغییر بر حسب عمق اسکارها ) عمق اسکارها کمتر و ظاهران بهتر میشود، در مورد بهتر شدن چروک صورت  یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر ان مشخص میشود چرا که پروسه کلازن سازی بعد از لیزر دیراغاز میشود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت طولانی هم باقی می ماند ( میانگین دوسال ) در مبحث لیزر فراکشنال ( شماره 1 )  توضیح داد ه شد که اگر امواج رادیوفرکونسی یا ار_اف با لیزر فراکشنال همزمان انجام شود تاثیر ضد چروک و ضد شلی پوست لیزر بیشتر خواهد شد .

- ایا این لیزر برای چروگ و تیرگی دور چشم هم مفید است ؟

اگر دور چشم دچار پف شد ید وافتادگی شدید شده باشد و در مشاهده افتادگی پلک فوقانی مشاهده شود تاثیر زیادی ندارد ولی اگر خصوصا پلک تحتانی و اطراف چشم دچار تیرگی و چروک و پف مختصر تا متوسط شده باشد  لیزر بسیار موثر است.

- ایا این لیزر بر روی چین و چروک اخم و پیشانی موثر است ؟

تاثیر بسیار کمی دارد چرا که مکانیسم ایجاد این چروک ها انقباضات عضلانی است در حالیکه اثر لیزر فقط بر روی پوست است لذا در این موارد شخص باید از تزریق بوتاکس برای باز کردن چروک های اخم و پیشانی نزد پزشک بهره مند شود.

- ایا این لیزر بر روی خال ها قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟

بر روی خال اثر ندارد ولی بر لکه های افتابی مثل کک و مک و منافذ باز پوست تاثیر خیلی خوبی دارد.در مورد ریسک عفونت اگر شخص سابقه تب خال دارد حتما باید در چند روز اول بعد از لیزر به شخص محلول های ضد عفونی کننده ضد تب خال داد ، در مورد عفونت های میکروبی دیگر بهداشت فرد بسیار مهم است مثل شستشوی دست ، محیطی که فرد زندگی میکند و...... به هر حال اگر لیزر انجام شده عمیق باشد و پزشک بر حسب فاکتورهای مختلف احتمال بروز عفونت بعد از لیزر را بدهد قرص یک کپسول های انتی بیو تیکی و یا حتی قرص های ضد تب خال به مدت حداکثر 5 تا 7 روز تجویز میشود

 - ایا بعد از انجام کامل جلسات لیزر در صورتیکه فرد دچار جای جوش  عمیق باشد میتوان برای تاثیر بیشتر تعداد جلسات را بیشتر کرد ؟

اری ولی بهتر است بعد از 4 جلسه یک دوره 6 تا 12 ماهه به پوست استراحت  داد و مجدد چند ماه بعد یک دوره دیگر لیزر را انجام داد ، یا اینکه بعد از 4 جلسه لیزر اگر در فصل مناسبی قرار داشتیم ( از لحاظ شدت افتاب ) میتوان هر سه تا چهار ماه یک بار یک لیزر عمیق انجام داد.

روش های درمان

1- پیلینگ نقطه ای: استفاده از محلول های پیلینگ قوی از جمله تری کلرواستیک (TCA) در فرورفتگی ها، طی چندین جلسه به تدریج باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و تدریجا هم سطح پوست طبیعی می شود. 2- درم ابریژن: روشی نسبتا قدیمی است که بوسیله دستگاه درم ابریژن تحت بی حسی موضعی، تراشیدن اسکار انجام می شود. این روش به دلیل وابستگی به مهارت پزشک و عوارض احتمالی آن (مثلا ایجاد لک) امروزه کمتر به کار می رود. 3- میکرودرم ابریژن : فرم سطحی تر درم ابریژن است که از طریق پاشیدن پودر با سرعت زیاد عمل می کند.این روش جدید ترین روش ترمیم اسکار است. 4- تزریق پرکننده ها: از جمله پرکننده ها (filler) می توان از کلاژن و هیالورونیک اسید نام برد. این روش غالبا برای اسکارهای تو رفته ای که به "چال" معروفند موثر نیست. با توجه به تنوع پرکننده های موجود در بازار، انتخاب نوع پرکننده مخصوصا اینکه دارای تاییدیه FDA باشد بسیار اهمیت دارد. پرکننده های کلاژنی معمولا 12 تا 18 ماه دوام دارند. 5- درمان با لیزر: در حال حاضر بیشترین لیزر مورد استفاده لیزر Co2 و لیزر Er:YAG می باشد. اخیرا لیزرهای فرکشنال جایگاه ویژه ای دراز بین بردن جای جوش پیدا کرده اند. 6- جراحی پوست: بعضی از اسکارهای فرورفته را می توان با کمک وسیله ای به نام پانچ برداشت. در این روش، عملا اسکار فرورفته برداشته می شود و حفره ایجاد شده با کمک بخیه ترمیم می شود. 7- استفاده از سوزن خاص: در این روش با استفاده از سوزن خاص، اتصالات زیرجای جوش که موجب پایین کشیده شدن اسکار می شود، بریده می شود و باعث می شود که سطح تورفته اسکار ترمیم شده و هم سطح پوست گردد. 8- مهم ترین روش درمان اسکار، پیشگیری از بروز آن است که با مراجعه سریع به پزشک برای درمانجای جوش و پشتکار در پیگیری درمان امکانپذیر می شود.

مراقبت های بعد از لیزر

روبه‌ رو نشدن با نور مستقیم خورشید در زمانی است که پوست ملتهب است و به ‌طور کامل مداوا نشده است.در این دوره لازم است بیمار از کرم‌ های تجویز شده از سوی پزشک خود استفاده و بعد از طی دو هفته برای معاینه دوباره به پزشک مراجعه کند. البته قبل از لیزر درمانی نیز بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود به ‌‌طور کامل آگاه کند و بیمار دو هفته قبل از لیزردرمانی از مصرف کرم‌ ها و داروهایی که باعث التهاب می ‌‌شوند و نیز برنزه شدن، خودداری کند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است