درمان تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست و پا) با تزریق بوتاکس

تعریق زیاد، که با عنوان هایپر هیدروز نیز شناخته می شود، یک مشکل بسیار جدی و عامل خجالت افراد است. راه های موثری برای تشخیص علت عرق زیاد و درمان این مشکل وجود دارد. پزشکان ما در این مورد به شما کمک خواهند کرد.

یک گزینه ی درمانی بسیار موثر برای عرق کردن زیاد، تزریق سم بوتولولینوم A یا بوتاکس می باشد، همان دارویی که برای درمان چین و چروک پوست به کار می رود.

بوتولینوم توکسین A، یک پروتئین تخلیص شده و طبیعی است که دارای این توانایی است که به طور موقت ترشح ماده ی شیمیایی مسئول فعال سازی غدد عرق بدن را متوقف کند. سم بوتولینوم، با مسدود کردن یا متوقف کردن این پیام رسان شیمیایی تعریق را در محل تزریق متوقف می کند. تزریق بوتاکس در ناحیه ی کم عمق یعنی درست زیر سطح پوست انجام می شود تا در آن جا باقی بماند.

هر چند عرق کردن عملکرد ضروری بدن برای کنترل دمای بدن است، اما هر بخش از بدن تنها درصد کمی از غدد عرق بدن را دارا می باشد. برای مثال، غدد عرق زیر بغل حاوی کمتر از 2% از غدد عرق بدن می باشد. به همین دلیل، توقف این غدد به طور موقت، تاثیر بسیار کمی در تنظیم دمایی بدن خواهد داشت. تعریق جبرانی (تعریق در سایر نواحی بدن، که پس از عمل جراحی ETS امری رایج است) تاکنون مشاهده نشده است و از این رو جای نگرانی وجود ندارد. تحقیقات نشان داده است که درمان تعریق شدید در زیر بغل، دست ها، پاها، سر و صورت، و سایر بخش های نسبتا کوچک بدن، مانند زیر سینه ها، توسط بوتولینوم توکسین A (بوتاکس)، روشی ایمن و موثر است.

چه بخش هایی از بدن را می توان با تزریق بوتاکس درمان کرد؟


زیر بغل

چنانچه از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل استفاده شود، نتیجه ی حاصل از آن 87% کاهش در تعریق خواهد بود. 2 تا 4 روز پس از درمان، می توان شاهد نتایج آن بود و  تاثیر نهایی آن تا دو هفته قابل مشاهده خواهد بود. به طور معمول تاثیر بوتاکس و عدم تعریق حدود 4 تا 12 ماه ماندگار خواهد بود، اما برخی تحقیقات، تاثیر آن را تا 14 ماه نیز عنوان کرده اند.

کف دست

در مورد تعریق بیش از حد کف دست ها، تحقیقات نشان می دهد که بوتاکس می تواند 80 تا 90 درصد موثر باشد. پس از 6 ماه نیاز به تکرار تزریق وجود خواهد داشت. تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق کف دست ها، ممکن است درد و ضعف موقت در دست ها ایجاد کند.

سر و صورت

تزریق بوتاکس به سر و صورت به خوبی عمل می کند، اما تکنیک تزریق آن به مهارت بالایی نیاز دارد. از این رو، باید به متخصصین با تجربه مراجعه کرد.  یکی از عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس به سر و صورت، به منظور درمان تعریق، عدم تقارن مخصوصا در ناحیه ی پیشانی است. این امر زمانی اتفاق می افتد که بوتاکس به درون عضلات صورت انتشار یابد. به هر حال، این عدم تقارن همواره موقت است و در صورت لزوم می توان با تزریق بوتاکس بیشتر، تعادل را برقرار کرد.

کف پا

از بوتاکس می توان برای درمان تعریق بیش از حد کف پا نیز استفاده کرد، اما درد بیشتری طی تزریق به کف پا گزارش شده است وتحقیقات نشان می دهد که تاثیر درمان تعریق کف پا نسبت به سایر بخش های بدن کمتر است؛ در واقع براساس اطلاعات آماری به دست آمده، 50% از مراجعین، از نتایج حاصل از این روش ناراضی هستند.

قبل از  تزریق، هنگام تزریق و پس از تزریق


می توان تزریق را در مطب پزشک انجام داد و زمان نسبتا کمی برای تزریق مورد نیاز خواهد بود (یک پزشک با تجربه ی زیاد، می تواند تزریق به زیر هر دو بغل را در 10 دقیقه انجام دهد).  پس از انجام این روش، محدودیتی در کار کردن و فعالیت های تفریحی وجود نخواهد داشت (جز این که در روز تزریق، باید از انجام ورزش های شدید و استفاده از سونا خودداری کرد). طی انجام این روش، از یک سوزن بسیار باریک استفاده می شود تا میزان بسیار کمی بوتاکس درست زیر سطح پوست و به طور مقطع به تمام ناحیه ی تعریق تزریق شود (به شکل شبکه ای و تقریبا هر 1 تا 2 سانتی متر). تعداد تزریق ها، به ارزیابی پزشک از ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد. به منظور کاهش هر ناراحتی احتمالی حین تزریق، ممکن است پزشک از تکنیک های مختلف بی حسی استفاده کند.

اطلاعات ایمنی مهم


بوتاکس ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند که می تواند زندگی فرد را تهدید کند. پس از تزریق بوتاکس، به محض روبرو شدن با هر کدام از مشکلات زیر، در هر ساعت هفته با پزشک خود تماس بگیرید:

•    مشکلات تنفسی، بلع و صحبت کردن ممکن است به دلیل ضعیف شدن عضلات مرتبط بسیار شدید باشد و به از دست دادن زندگی فرد منجر شود.

•    تاثیر انتشار بوتاکس. تاثیر سم بتولینوم ممکن است نواحی دورتر از ناحیه ی تزریق را تحت تاثیر قرار دهد و علایم شدیدی ایجاد کند از جمله ضعف عضلانی، دوبینی، تاری دید، افتادگی پلک، خشونت صدا یا تغییر یا دست دادن صدا (اختلال صوت)، مشکل در ادا کردن واضح کلمات (اختلال گفتاری)، از دست دادن کنترل مثانه، مشکل تنفسی، مشکل بلع. تاکنون مورد شدیدی از انتشار بوتاکس به نواحی غیر از محل تزریق در مواردی که از تزریق بوتاکس برای تعریق شدید زیر بغل و در دوز توصیه شده استفاده می شود، گزارش نشده است.

در موارد زیر باید از مصرف بوتاکس خودداری کنید:

چنانچه به هر کدام از اجزای بوتاکس آلرژی دارید، و یا تاکنون به هر کدام از سایر سم های بوتولینوم واکنش آلرژیک نشان داده اید، یا در محل تزریق به عفونت پوست مبتلا هستید. 

واکنش های آلرژیک سریع و شدید گزارش شده به سم بوتولینوم

این واکنش ها شامل خارش، بثورات جلدی، تاول های قرمز خارش دار، خس خس سینه، علایم آسم، سرگیجه یا احساس ضعف می باشد. به محض روبرو شدن با هر کدام از این علایم، با پزشک خود تماس بگیرید.

در مورد وضعیت عصبی یا عضلانی خود به طور کامل با پزشک صحبت کنید. مثلا چنانچه به بیماری هایی از جمله  ALS یا لو گریگ، میاستنی گراویس و یا سندرم لامبرت ایتون مبتلا هستید، پزشک را مطلع سازید چون ممکن است با مصرف دوز معمولی بوتاکس، در معرض افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی حاد از جمله اختلال در بلع و تنفس قرار داشته باشید.
در مورد تمامی مشکلات پزشکی خود با پزشک صحبت کنید. برای مثال چنانچه تا کنون به مشکلات خونریزی دچار شده اید، و یا قصد دارید تحت عمل جراحی قرار بگیرید، و یا تاکنون در صورت خود تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، چنانچه دارای ضعف عضلات پیشانی هستید، مثل مشکل در بالا بردن ابروها، و یا به هر تغییر غیر طبیعی دیگری در صورت خود دچار هستید. در صورتی که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید. (احتمال ضرر داشتن بوتاکس برای جنین، هنوز ناشناخته است). چنانچه به نوزادتان شیر می دهید (ورود بوتاکس به شیر مادر هنوز نامعلوم است)

در مورد تمامی داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید

برای مصرف هر داروی جدید، پزشک خود را مطلع سازید که قبلا از بوتاکس استفاده کرده اید. چنانچه طی 4 ماه اخیر از سایر محصولات بوتاکس استفاده کرده اید، در گذشته تزریق بوتولینوم انجام داده اید، اخیرا از آنتی بیوتیک تزریقی استفاده کرده اید، شل کننده ی عضلات مصرف می کنید، داروی آلرژی یا سرماخوردگی مصرف می کنید، داروی خواب آور مصرف می کنید، داروهای ضد پلاکت (مانند آسپیرین) و یا ضد انعقاد (تنگ کننده ی عروق) استفاده می کنید، حتما پزشک را مطلع سازید.  


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است