درمان ترک پوست بعد از بارداری، لاغری و بلوغ

23

ترک‌های پوستی، خطوط و شیارهای به‌جا‌مانده از لاغری و نازک شدن پوست و از دست رفتن قابلیت ارجاعی در لایه‌های عمیق پوست هستند. معمولاً در دوران بارداری در زنان و دوران بلوغ در دختران جوان، ترک‌های پوستی چه رگه‌ها (خطوط) قرمز‌رنگ تازه چه قدیمی به رنگ‌ ارغوانی و ‌رگه‌های روشن به وجود می‌آیند. 

 دراین کلینیک  جدیدترین تکنولوژی‌ها مانند IPL، ترماژ، کربوکسی تراپی، طب سوزنی، PRP و لیزر با بالاترین استاندارد و بهترین خدمات، با‌ قیمت مناسب برای درمان انواع ترک‌های پوستی ارائه می‌دهیم. ما بیمارن بسیاری داریم که از نتایج درمان راضی و خشنود هستند و توانسته‌اند پس از کاهش و درمان ترک شکم بعد از زایمان ، اعتمادبه‌نفس خود را بازیابند.

علل ایجاد ترک‌های پوستی


علت اصلی ایجاد ترک پوست هنوز مشخص نشده است اما تصور می‌شود که ایجاد آن‌ها به علت شکسته شدن بافت کلاژن و الاستین پوست تحت‌فشار باشد. یکی از علل اصلی ترک‌های پوستی، بارداری است. هرچند، بدن‌سازی و کاهش وزن نیز باعث ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند. سینه‌ها ، شکم، ران‌ها و باسن نواحی از بدن هستند که ترک‌های پوستی در آن‌ها ایجاد می‌شوند.ترک‌های تازه به وجود آمده قرمز‌رنگ هستند ولی در طول زمان یا درنتیجه درمان سفید می‌شوند.

 درمان ترک‌های پوستی


لیزر درمانی

لیزر درمانی روش نسبتاً جدیدی است که ترک‌های پوستی تازه ایجاد‌شده و قدیمی را از بین می‌برد. این روش با ایجاد هزاران ستون کوچک در پوست که باعث شکستن کلاژن واقع‌شده در پوست می‌شود ،کار می‌کند.ستون‌های ایجاد‌شده در پوست باعث واکنش پوست در افزایش تولید کلاژن و الاستین جدید در محل ایجاد ترک‌های پوستی  می‌شود. ترک‌های پوستی شروع به باریک‌تر و سفت‌تر شدن می‌کنند و پوست صاف‌تر می‌شود.جلسات متعدد لیزر درمانی برای نتایج بهتر لازم است ولی باید توجه داشت که برای مؤثر واقع‌شدن، درمان ترک‌های پوستی باید در زمان کوتاهی درمان شوند.

درمان‌های لیزر فرکشنال می‌تواند ترک‌های پوستی را از بین ببرند

لیزر فرکشنال  نواحی کوچکی یا کسری‌هایی از پوست را با گرما دادن درمان می‌کند. انرژی لیزر فرکشنال باعث تحریک ساخت کلاژن طبیعی پوست ،جوان‌سازی سلول‌های زیرپوستی و ایجاد پوست جدید بدون ترک و اسکار، رفع چین‌وچروک و مشکلات رنگ‌دانه‌های پوست می‌شود. لیزر فرکشنال تنها نواحی دچار مشکل (ترک) را مورد هدف قرار می‌دهد ،بنابراین نتایج آن متمرکز و مؤثر هستند.

لیزرهای قدیمی پوست را دست‌نخورده باقی می‌گذاشتند و به علت بالا بودن ظرفیت درمانی صورت فقط به آن اختصاص داده‌شده بودند. ولی لیزر فرکشنال در هر‌جایی از بدن می‌تواند استفاده شود و در درمان ترک‌های پوستی موفق بوده است.

لیزر فرکشنال قابل‌استفاده برای پوست‌های رنگی است. روش‌های درمانی لیزرهای قدیمی برای پوست‌های تیره چون مشکلاتی را در رنگ‌دانه‌های پوست ایجاد می‌کردند، استفاده نمی‌شدند. لیزر فرکشنال بافت پوست را‌ حتی در پوست‌های رنگی بهبود خواهد بخشید و برای 1-3 سال تأثیر آن باقی می‌ماند.

 رفع ترک پوست با پالس تشدید شده نور (IPL)

 درمان IPL پوست یک روش موفق غیر‌تهاجمی برای کاهش اثر رنگ‌دانه‌های پوست(قرمز تیره)که شامل خطوط جدید تازه ایجاد‌شده در اثر حاملگی نیز می‌شود ، است. این روش نیز می‌تواند چین‌وچروک و خطوط ریز را کاهش دهد.این روش نتایج رضایت بخشی بر روی ترک‌های پوستی که هنوز قرمز، ارغوانی و یا تیره‌تر نسبت به بقیه قسمت‌های پوست هستند، داشته است.این روش در افرادی که ترک‌های پوستی‌شان به‌تازگی ایجاد‌شده‌اند، مؤثرتر خواهد بود.یعنی در زنانی که دو هفته پیش زایمان کرده‌اند نسبت به زنانی که 2 سال پیش نوزادشان متولد‌شده است بهتر جواب می‌دهد.زیرا پوست یا بدن در زمان جوانی فعال‌تر خواهد بود،دستگاه IPL برای زنان جوان‌تر در مقایسه با زنان مسن‌تر بهتر عمل می‌کند.با تقسیم کل برنامه درمان در چند جلسه،درمان‌های IPL بهبود طبیعی تدریجی را با نتایج بلند‌مدت عالی فراهم می‌کند.

رفع ترک‌های پوستی با هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش غیر‌تهاجمی و غیر ‌جراحی است که با استفاده از انرژی ایمن اولتراسوند، برای سفت کردن،کشش و از بین رفتن رنگ‌دانه‌ها و رفع افتادگی پوست طراحی‌شده‌ است. هایفوتراپی برای وارد‌کردن انرژی به بخش عمیق پوست استفاده می‌شود.

هایفوتراپی می‌تواند در محکم کردن افتادگی‌های پوست بدن مؤثر باشد.سینه ، شکم ، زیر بازوها و اطراف زانو‌ها نواحی هستند که به درمان جواب می‌دهند.معمولاً دوران نقاهتی ندارد و بعد از درمان می‌توانید به فعالیت‌های عادی‌تان بازگردید. بیشتر بیماران اثرات ابتدایی آن را مشاهده خواهند نمود ولی سفت شدن و تغییر رنگ بیشتر در طی چند ماه ایجاد خواهد شد ، چون کلاژن‌های قدیمی تبدیل‌شده و با کلاژن و الاستین جدید جایگزین خواهند شد.

رفع ترک پوست با امواج رادیوفرکانسی (ترماژ)

این روش با استفاده از رادیو فرکانسی(RF) باعث ایجاد سفت شدن کلاژن‌های موجود و شکل گرفتن کلاژن‌های جدید در عمق بافت‌های زیر‌پوستی می‌شود. امواج رادیوفرکانسی آخرین تکنولوژی برای ترک‌های پوستی ،پوست‌های افتاده و چروک برای تمام قسمت‌های بدن است.این تکنولوژی برای سال‌های زیادی استفاده‌شده است اما اخیراً، از تکنولوژی‌های جدیدتری برای فراهم کردن درمان راحت اما با نتایج بلند‌مدت‌تری نسبت به روش قدیمی ترماژ استفاده می‌شود.

کربوکسی تراپی

ترک‌های پوستی می‌توانند با کربوکسی تراپی درمان شوند.یعنی مقدار  کمی از گاز کربوکسید کربن (CO2) مستقیماً به ترک‌های پوستی به‌وسیله‌ی سوزن کوچکی تزریق خواهد شد.تزریق گاز پزشکی (CO2) باعث می‌شود پوست شما فکر کند که با کمبود اکسیژن مواجه شده و با افزایش جریان خون در پوست و ساخت دوباره رگ‌های خونی کوچک در پوست  واکنش نشان دهد. با‌گذشت زمان باعث رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر  به پوست می‌شود ،که باعث بهبود انعطاف‌پذیری و باز‌سازی پوست و بافت قسمت تزریق‌شده می‌شود.

رفع ترک پوست با ترکیب طب سوزنی و پلاسمای غنی شده با پلاکت ( PRP)

در فاکتورهای رشد یا طب سوزنی به همراه PRP ،یک سوزن استریل برای ایجاد سوراخ‌های میکروسکوپی در پوست استفاده می‌شود.این سوراخ‌های(جراحت) ایجاد‌شده، هزاران واکنش ترمیمی کوچک که منجر به تولید کلاژن بیشتر و بازسازی پوست می‌شود را تحریک می‌کند.به همین منظور برای افزایش مزایای طب سوزنی ،این روش می‌تواند با تزریق محلول پیشرفته‌ی فاکتورهای رشد یاPRP (پلاکت غنی‌شده با پلاسما که حاوی عوامل رشد بسیار بالایی است و از خون خود شخص مشتق شده) ترکیب شود.

کرم‌ها

کرم‌های حاوی پپتیدها ،افزایش‌دهنده‌ها(تقویت‌کننده) کلاژن و کرم آنتی‌اکسیدان‌ بدن استانداردترین کرم‌ها برای از بین بردن ترک‌های پوستی هستند.اگر شما در حال یافتن روش موضعی برای بازسازی پوست هستید رتینول با میزان بالای ویتامین A و لایه‌برداری با تحریک کلاژن به شما کمک می‌کنند.شما مطلقاً نمی‌توانید برای همیشه از ترک‌های پوستی خلاص شوید ،اما می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است