جراحی زیبایی پلک

منظور از جراحي زيبايي چشم چيست؟

جراحي‌هاي زيبايي چشم را در چند گروه مي‌توان قرار داد. بخشي از جراحي‌هاي زيبايي مربوط به تصحيح انحرافات چشم است. منظور از انحراف چشم يا استرابيسم آن است كه يك چشم در خط وسط قرار مي‌گيرد و چشم ديگر به سمت داخل، خارج، چپ يا راست منحرف شود. بنابراين دو چشم در يك راستا قرار نمي‌گيرند. در مبتلايان به انحراف چشم، اگر اين اختلال در دوران كودكي تشخيص داده شود، قابل درمان است و بينايي كودك را مي‌توان با تجويز عينك، ورزش‌هاي چشمي، قطرة چشمي و گاه جراحي حفظ كرد. بنابراين در كودكان كمتر از نُه سال، تصحيح انحراف چشم هم درماني است هم زيبايي. اما در افراد بالاي 18 سالِ مبتلا به انحراف چشم، در بيشتر موارد، جراحي با هدف كسب ظاهرِ زيباتر انجام مي‌شود. يعني اگر چشم تنبل شده باشد، نمي‌توان ديدِ فرد را كامل كرد. برخي افراد كه براي جراحي‌ زيبايي چشم مراجعه مي‌كنند دچار كدورت سطح قرنيه‌اند. به اين افراد استفاده از لنزهاي رنگي را پيشنهاد مي‌كنيم و گاه جراحي‌هاي خاص مثل پيوند قرنيه را در مواردي كه فرد نابيناست و چشم ظاهر بدي دارد و ساير روش‌ها براي اصلاح وضعيت ظاهري قابل استفاده نباشد، براي برگرداندن زيبايي به ما مراجعه مي‌شود. در اين گروه چشم تخليه و چشم مصنوعي با ظاهر مطلوب جانشين مي‌شود. گروه بعدي افرادي هستند كه ضعف بينايي دارند و استفاده از عينك را دوست ندارند، آنها ليزردرماني مي‌كنند يا از لنزهاي داخل چشمي استفاده مي‌كنند. سرانجام جراحي‌هاي زيبايي پلك مطرح‌اند كه بلفاروپلاستي ناميده مي‌شوند.

get-rid-eyes-problems

انواع جراحی زیبایی پلک
(بلفاروپلاستی  (جراحی پلک ممکن است به تنهایی و یا همراه با سایر روش های جراحی زیبایی مثل کشش پوست صورت یا بالا کشیدن ابرو یا تزریق بوتوکس انجام شود. بطور کلی جراحی زیبایی پلک سه نوع جراحی اصلی را شامل می شود که هریک مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد:
جراحی پلک فوقانی: درجراحی پلک فوقانی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه های چربی (که به صورت پف کردگی بالای پلک تظاهر می کند) برداشته می شود. به علاوه در صورتیکه افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد می توان آن را در حین عمل اصلاح کرد. جراحی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می شود. به علاوه در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل را برطرف می کند و در مجموع ظاهری جوان تر و هوشیارتر به فرد می بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می شود.
جراحی پلک تحتانی: جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می کنند انجام می گیرد. معمولاً بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان تر در فرد می شود.
جراحی از طریق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty): این روش بیشتر در افراد جوان به کار می رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آن که پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه های چربی زیر پلک برداشته می شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

نکاتی که بیمار باید بداند :

1 – از دوهفته قبل ازعمل از داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام ، مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید .

2 – قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.

3 – بعد ازعمل به مدت سه روز از قطره های نفازولین چشمی واشک مصنوعی استفاده نمایید .

4 – آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت یکهفته مرتبا مصرف نمایید .

5 – تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد صورت استفاده نمایید. بدین منظور میتوانید چند تکه کوچک یخ را در کیسه فریزر ریخته در کیسه را بسته و آن را روی صورت خود قرار دهید .

6 – درطی چند روز اول بعداز عمل کمتر دراز بکشید و هنگام درازکشیدن نیزبهتر است بالشت زیر سرشما بلندتر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث میشود کبودی و تورم شما به حداقل برسد .

7 –دپنج روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید .


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است