جراحی افتادگی پلک چشم (بلفاروپلاستی): نحوه و نتایج

42770aa1de64ddfe6105cdd213adfa9d_L

جراحی درمان افتادگی پلک (که لیفت چشم یا بلفاروپلاستی نیز نامیده میشود) برای کاهش و برداشتن پوست اضافی اطراف پلک انجام می شود.

این جراحی ممعمولا به دلایل مربوط به زیبایی انجام میشود. جراحی افتادگی پلک همچنین راهی مؤثر برای بهبود دید در افراد سالخورده ای که پف پلک بالایی دید آنها را محدود کرده، میباشد.

متخصصین زیبایی کلینیک زیبایی ما با توجه به شرایط ویژه و نیازها و خواسته های شما برنامه درمانی را طراحی کرده و بهترین دستاوردها را برایتان به ارمغان می آورند.

فرایند پیری پلک


همانطور که سن بالا میرود، پوست به تدریج حالت ارتجاعی خود را از دست میدهد. از دست رفتن حالت ارتجاعی و کشش ثابت ناشی از گرانش باعث تجمع پوست اضافی در پلک های بالا و پایین میشود.

پوست اضافی در پلک پایین باعث پف کردگی و چین و چروک میشود. در پلک بالایی نیز لایه اضافی پوست میتواند بر روی مژه ها افتاده و دید را محدود کند.

چربی ای که از کره چشم در برابر فشار جمجمه محافظت میکند نیز میتواند باعث ایجاد برامگی در پلک های بالا و پایین شود. همچنین غشاء باریکی که چربی ها را سر جای خود نگه میدارد، با افزایش سن تضعیف شده و به چربی اجازه می دهد که جلو آمده و در پلک ها جمع شود.

 بلفاروپلاستی  واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی ، درشت کردن چشم و جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود.

جراحی پلک میتواند به طور ویژه موارد زیر را درمان کند:

 • پوست شل شده و پف کرده که باعث ایجاد شیار شده  و گاهاَ دید را محدود می سازد
 • دخیره چربی اضافه که به شکل پف در پلک ها ظاهر میشود
 • کیسه های زیر چشم
 • افتادگی پلک پایین که باعث ایجاد ناحیه ای سفید رنگ در زیر عنبیه چشم شده
 • پوست اضافی و چین و چروک های ظریف در پلک پایینی

افراد مناسب برای استفاده از این روش


جراحی پلک بیش از همه مناسب افرادیست که از سلامتی خوبی برخوردار هستند و انتظاراتی واقع بینانه دارند. اکثراَ برای افراد ۳۵ سال به بالا مناسب است. اما اگر افتادگی یا پف کردگی پلک در خانواده شما ارثی است، باید سریع تر این جراحی را انجام دهید.

جراحی پلک میتواند ظاهر شما را بهبود بخشد و اعتماد به نفس را به شما برگرداند. با این وجود، ممکن است این جراحی به ایجاد ظاهری ایده آل یا بهبود فرم صورت منجر نشود. پیش از اینکه درباره انجام جراحی تصمیم بگیرید، درباره اهداف خود برای انجام این جراحی بیاندیشید و با جراح خود در این خصوص صحبت کنید.

نحوه جراحی پلک


در صورتیکه این جراحی برای هر دو پلک بالا و پایین انجام شود، ۲ ساعت زمان خواهد برد. پزشک شما به احتمال بسیار زیاد از آرام بخش دهانی و بیهوشی موضعی (مسکنی که در اطراف چشم تزریق میشود) استفاده خواهد کرد.

اگر جراحی را در بیمارستان یا مطب پزشک انجام دهید، به احتمال زیاد از آرام بخش های داخل وریدی نیز استفاده خواهد شد.

اگر بخواهید جراحی چهار پلک را انجام دهید، احتمالاَ پزشک کار را از پلک بالایی آغاز میکند. پزشک معمولا در امتداد خطوط طبیعی پلک های شما برشی ایجاد خواهد کرد. با ایجاد این برش ها، پزشک پوست را از بافت زیرین جدا کرده و عضله، پوست و چربی اضافی را خارج خواهد کرد. سپس، با بخیه هایی بسیار کوچک، شکاف های ایجاد شده را میبندد. بخیه های پلک های بالا به مدت ۳ تا ۶ روز باقی خواهند ماند، اما ممکن است پلک پایین نیازی به بخیه نداشته باشد، این بستگی به تکنیک به کار رفته دارد.

جراحی پلک های پایین با یکی از روش های زیر انجام میشود. یک روش این است که پزشک برشی داخل پلک پایین ایجاد میکند تا بدین طریق چربی ها را خارج کند. این برش قابل رؤیت نخواهد بود. سپس جراح میتواند خطوط ایجاد شده در سطح پوست را با لیزر اربیم یا دی اکسید کربن، صاف کند.

روش دیگر این است که برشی در حاشیه مژه ها ایجاد شود و جراح از طریق برش ایجاد شده، چربی، عضله شل شده، یا پوست اضافی را خارج کند. این برش پس از مدت کوتاهی محو خواهد شد.

پس از هر یک از روش های ذکر شده، ممکن است جراح بازسازی با لیزر را نیز به شما پیشنهاد دهد.

اقدامات پس از عمل


شما به فردی نیاز دارید که پس از جراحی، شما را تا منزل همراهی کند. و همچنین فردی که روز جراحی در منزل از شما مراقبت کند.

به گونه ای برنامه ریزی کنید که چند روزی پس از جراحی دست از کار بکشید و در منزل بمانید و فعالیت های خود را کم کنید، تا زمانیکه پلک های شما التیام یابند. برخی از افراد پس از جراحی دچار خشکی چشم میشوند اما این مشکل به ندرت بیش از ۲ هفته به طول می انجاند. اگر خشکی چشمتان بیش از ۲ هفته طول بکشید با پزشک خود تماس بگیرید.

زمانی که در منزل هستید باید موارد زیر را تهیه کنید:

 • تکه های یخ
 • کیسه یخ (میتوانید از قالب یخ، ذرت یا نخود فرنگی یخ زده استفاده کنید)
 • پد های کوچک
 • اشک مصنوعی یا قطره های چشمی (از پزشک خود بخواهید شما را در انتخاب نوع مناسب این محصولات که متناسب با نیاز شماست، راهنمایی کند.)
 • حوله یا چشم بند های تمیز
 • آرام بخش های بدون نسخه‌ (که پزشک شما توصیه کرده است)
 • نباید نبادویل، موترین،ناپروکسن، ناپروکسن، و آسپرین را مصرف کنید زیرا خطر خونریزی را افزایش میدهند.

kkl

پس از جراحی پلک، روند بهبودی به چه شکل است؟


ممکن است پس از جراحی پلک، بخیه های ایجاد شده در هر دو پلک به مدت یک هفته باقی بمانند. معمولاَ تورم، و اغلب کبودی دراطراف چشم ایجاد میشود اما پلک های شما پس از ۱ یا ۲ هفته به حالت عادی برمیگردند.

آیا نتایج حاصل از جراحی پلک میتواند دائمی باشد؟


نتایج جراحی پلک بالا میتواند حداقل ۵ تا ۶ سال دوام داشته باشد. اما نتایج جراحی پلک پایین به ندرت به تکرار مجدد جراحی نیاز است. البته، چشم های شما حتی پس از این جراحی نیز تحت تاثیر افزایش سن خواهند بود.

اگر مخرج چشم شما دوباره دچار افتادگی شود، لیفت پیشانی بیش از لیفت چشم مفید خواهد بود

عوارض احتمالی


جراحی پلک به ندرت عوارض و نتایخ ناخواسته ای را به همراه دارد، اما گاهی این عوارض غیر قابل اجتناب است . این عوارض عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • رنگ غیر طبیعی پلک ها
 • چین خوردگی غیر طبیعی پلک ها به داخل یا خارج
 • عدم توانایی بستن کامل چشم ها
 • افتادگی خط مژه در پلک پایین
 • از دست دادن بینایی

در صورت داشتن هر یک از مشکلات فوق، سریعاَ با پزشک خود تماس بگیرید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است