تزریق چربی در صورت و بدن: عوارض

با بالا رفتن سن، صورت شروع به از دست دادن چربی می‌کند؛ به این فرایند آتروفی چربی گفته می‌شود. با گذشت زمان شتاب فرایند مذکور بیشتر می‌شود، به طوری که باعث می‌شود چهره شخص ناخوش و خسته به نظر رسیده و دچار پیری زودرس شود. یکی از روش ها برای بهبود این وضعیت تزریق چربی زیر چشم و صورت است. در روش انتقال (تزریق) چربی از سلول‌های چربی خود شخص برای مقابله با این مشکلات استفاده می‌شود، به طوری که این چربی‌ها هم تکیه‌گاهی ساختاری برای بافت‌های نرم می‌شوند و هم صورت را مجدداً پر می‌کنند.

چرا کلینیک ما را انتخاب کنید؟

•    تکنیک‌های انتقال چربی یکی از حوزه‌های تخصصی ما هستند. مشاوران ما، سال‌ها در زمینه این روش درمانی پیشگام بوده‌اند و از  انتقال کامل چربی برای سینه، باسن و جوانسازی پوست استفاده می کنند.

تزریق چربی


در یک عمل انتقال چربی، چربی از نواحی دارای چربی اضافه مانند بیرون ران‌ها، برداشته شده و به ناحیه‌هایی، مانند صورت، که کمبود حجم دارند تزریق می‌شود. این روش بی‌خطر و بادوام که بیماران نیز به خوبی آن را تحمل می‌کنند، به نواحی مورد تزریق ظاهری طبیعی می‌دهد. هر ساله هزاران نفر عمل انتقال چربی را با موفقیت انجام می‌دهند و از نتایج آن خشنود هستند.

افراد مناسب برای استفاده از این روش


اهدف از تزریق چربی بزرگ کردن یا پر کردن نواحی دارای کمبود حجم است. معمولاً تزریق یا پیوند چربی در نواحی دست‌ها، صورت (از جمله لب‌ها)، فرورفتگی‌های پوست (ناشی از لیپوساکشن و باقی ماندن جای زخم) و سینه و باسن (برای بزرگ کردن باسن و سینه) انجام می‌شود. البته، شما باید در بدنتان نواحی اهدا کننده داشته باشید که بتوان از آن‌ها چربی برداشت. همچنین، مهم است که هیچگونه مشکل گردش خون ناشی از عارضه‌های پزشکی یا استعمال دخانیات نداشته باشید.

انواع تزریق چربی


•    تزریق چربی صورت: اگر چروکی در صورتتان وجود دارد، مثل خطوط خنده، خطوط لبخند، و چروک‌های پنجه کلاغی، می‌توان چربی را از شکم، ران‌ها یا سایر نواحی بدنتان برداشت به صورتتان تزریق کرد. اسکارهای آکنه، ناحیه‌های فرورفته صورت، لب‌ها و کاشت گونه‌ را هم می‌توان به این روش پر کرد. جراح پلاستیک حتی می‌تواند با استفاده از تزریق چربی خطوط بین بینی دهان را به حداقل برساند، فرورفتگی‌های پوست را اصلاح کرده و چین و چروک‌ پیشانی را تا حد ممکن کم کند.

•    بزرگ کردن سینه: اگر به دنبال افزایش نسبتاً کم اندازه سینه هستید، تزریق چربی گزینه مناسبی برای شما است، البته باید سینه‌هایتان شکل خوب و پوستی با قابلیت ارتجاع مناسب داشته باشند. اگر پوست ضعیف یا سینه‌های افتاده‌ای دارید، یا می‌خواهید که اندازه سینه‌تان به مقدار قابل‌توجهی زیاد شود، روش بزرگ کردن سینه با انتقال چربی برایتان مناسب نیست.

•    پروتز سینه به همراه تزریق چربی: اگر در طول یک عمل کاشت پروتز سینه، نیاز شود که شکل سینه‌تان بهینه‌سازی شود، می‌توان برای این کار از تزریق چربی استفاده کرد. اگر پس از کاشت پروتز سینه ناهمواری‌هایی در سطح پوست سینه باقی بماند، می‌توان با استفاده از تزریق چربی این ناهمواری‌ها را پر کرده و به شکلی بهتر و ظاهری صاف‌تر دست یافت.

•    بازسازی سینه با تزریق چربی: اگر به دنبال انجام عمل لامپکتومی برای سرطان سینه، نقایصی در سطح سینه ایجاد شد، تزریق چربی روش مؤثری برای پر کردن و ترمیم این نقایص خواهد بود. تزریق چربی همچنین یکی از گزینه‌های موجود برای بازسازی کامل سینه پس از عمل ماستکتومی است؛ البته، برای اینکه سینه به اندازه کافی حجم پیدا کند، این کار طی یک فرایند چند مرحله‌ای انجام می‌شود، به طوری که حداقل به دو تا چهار عمل متوالی تزریق چربی نیاز خواهد بود.

•    بزرگ کردن سینه با تزریق چربی: برای بسیاری از افرادی که خواهان یک باسن پرتر و گردتر هستند، می‌توان با تزریق چربی و بدون استفاده از پروتز یک باسن شکیل‌تر ایجاد کرد. معمولاً هم برای شکل دادن به ناحیه اطراف باسن و هم برای جمع‌آوری چربی قابل تزریق از خود بیمار، از لیپوساکشن استفاده می‌شود.

•    جوانسازی دست با تزریق چربی: تزریق چربی به دست‌ها برای افزایش حجم، صاف‌ کردن ناحیه‌های دارای چروک، پنهان کردن تاندون‌ها و رگ‌های زیر پوست و بهبود تدریجی کیفیت پوست مناسب است.

پرسش‌های متداول


عمل تزریق چربی کجا انجام می‌شود؟

تزریق چربی، اگر با عمل دیگری همراه نباشد، در مطب انجام می‌شود. البته، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که تزریق چربی به همراه یک عمل جراحی تهاجمی‌تر و در شرایط مناسبِ عمل سرپایی انجام شود.

معمولاً در روز تزریق چربی چه اتفاقی می‌افتد؟

طول مدت عمل به میزان چربی برداشته شده و تعداد مناطقی بستگی دارد که مورد لیپوساکشن قرار می‌گیرند. مسلماً، مقدار چربی مورد نیاز به عنوان فیلر صورت خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز برای بزرگ کردن سینه‌ها و باسن است.

برای انجام تزریق چربی از بی‌حسی موضعی و مسکن‌های وریدی استفاده می‌شود، هر چند که گاهی اوقات بیهوشی عمومی گزینه مناسب‌تری است.
برای تأمین ایمنی‌تان در طول عمل، از مانیتورهای مختلفی برای چک کردن وضعیت قلب، فشار خون، نبض و مقدار گردش اکسیژن در خونتان استفاده می‌شود.

‌انجام عمل انتقال چربی چقدر طول می‌کشد؟

تزریق چربی، بسته به مقدار افزایش حجم مورد نیاز، یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

آیا عمل تزریق چربی درد دارد؟

معمولاً درد و ناراحتی ناشی از تزریق چربی بسیار جزئی است.

بهبودی از عمل تزریق چربی چگونه است؟

بیماران در طول 3 تا 5 روز اول بعد از عمل دچار تورم و کبودی ملایمی می‌شوند. اگر بیماران متوجه ناحیه‌ای شدند که به اندازه بقیه نواحی صاف نیست می‌توانند آن ناحیه را به آرامی و با حرکت دایره‌ای ماساژ دهند تا چربی به طور یکنواخت با بافت‌های اطرافش مخلوط شود. البته، در اکثر موارد، برای چهار تا هفت روز بعد از عمل یک نوبت ویزیت دیگر تعیین می‌شود تا نتیجه عمل بیمار مجدداً کنترل شود. در بسیاری از موارد برای مشاهده نتیجه نهایی عمل انتقال چربی باید چند ماه از انجام عمل بگذرد. اگر بعد از این دوره انتظار، بیمار خواهان حجم بیشتری بود، می‌توان برای انجام دور جدیدی از انتقال چربی برنامه‌ریزی کرد.

چه مدت بعد از عمل می‌توانم به سر کارم برگردم؟

معمولاً بیماران می‌توانند ظرف 3 تا 5 روز بعد از عمل به سر کارشان برگردند.

چه مدت بعد از عمل می‌توانم تمرینات ورزشی انجام دهم؟

7 تا 10 روز بعد از عمل می‌توان انجام اکثر تمرینات ورزشی را از سر گرفت.

آیا تزریق چربی خطرات یا عوارضی دارد؟

تمامی انواع جراحی‌ها دارای ریسک‌های بالقوه‌ای هستند که در مقایسه با آن‌ها تزریق چربی عمل نسبتاً بی‌خطری محسوب می‌شود. در موارد نادری، بیماران متوجه برآمدگی‌هایی در نواحی به خصوصی می‌شوند که غالباً، بیشتر فرایند بهبود مربوط می‌شوند تا اشکال در نحوه انجام عمل. در چنین مواردی، ماساژ آرام ناحیه مذکور به صاف کردن ناهمواری‌ها کمک می‌کند. همچنین، تزریق استروئیدها و/یا تزریق مواد حل کننده چربی  هم می‌تواند مفید باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است