تزریق بوتاکس چیست؟

shutterstock_1796860075

با تزریق بوتاکس که نوعی پروتئین حاصل از یک باکتری است می توان از انقباض این عضلات و ایجاد چروک پیشگیری و چروکهای موجود را درمان نمود و چهره ای شادابتر و جذابتر ایجاد کرد.با افزایش سن در نقاط مختلف صورت خطوط چروک ظاهر می شوند . این خطوط بویژه در ناحیه پیشانی ، خط اخم و خطوط دور چشم بعلت انقباض عضلانی بوده و اگر بموقع درمان شود،مانع از تبدیل خطوط موقت انقباض به خطوط دائم (که در حالت استراحت هم وجود دارند)می شوند افرادی که دارای چین و چروک های بین ابرو و پیشانی و افتادگی ابرو می باشند، می توانند با تزریق بوتاکس مورد معالجه قرار گیرند. همچنین می توان چین خنده که در سنین بالا ایجاد می شوند را از طریق تزریق از بین برد.سم بوتولونیم می تواند توام با رها سازی عضلات دمپرسر ابرو باشد و موقعیت ابرو را بالا بکشد. در روش تزریق بوتاکس، عضلات دپرسور چین دهنده و پروسروس و قسمت طرفی عضله اربیکولاریس، سرکوب می شوند.

تاریخچه

در دهۀ ششم قرن بیستم اولین اقدامات برای آماده سازی سم بوتولینیوم جهت مصرف درمانی آغاز شد و در سال 1973 اولین بار این دارو بر روی میمون آزمایش شد. در سال 1980 برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح " لوچی چشم" بر روی انسان بکار گرفته شد و سپس برای درمان اسپاسم پلک نیز مورد استفاده قرار گرفت. سرانجام در سال 1989 این دارو برای اصلاح چین و چروک های پیشانی مورد بهره برداری قرار گرفت. نهایتاً در سال 2002 موسسه FDA که مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو می باشد مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروکهای پیشانی را صادر کرد.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا یکی از بهترین روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

عوارض تزریق بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و در فاز بدی هستند و یا زنان باردار و شیرده نباید از آمپول بوتاکس استفاده کنند،مضاف بر این كه دیده شده استفاده از این روش درمانی باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

نتایج درمان

بوتاکس از طریق بلوک ایمپلاس عصبی عمل می کند و باعث کاهش حرکت عضلات می شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدریج صاف می شود و خطوط متوسط تا شدید شروع به ناپدید شدن می نمایند.

پروسه تزریق بوتاکس پروسه چندان پیچیده ای نیست ، در گام بعدی باید به ماهیچه های ایجاد چین و چروك و یا اخم ها بوتاکس تزریق گردد . درمان خیلی سریع صورت می پذیرد اما در مقایسه با استفاده از ژل كه فقط می بایست برای صورت استفاده شود هنوز درد ناشی از تزریق را تحت پوشش قرار نمی دهد . در پروسه تزریق به منظور سر كردن درد نیازی به بیهوشی نیست مگر اینكه خود بیمار درخواست كند . پس از درمان پروسه انسداد فرستنده های عصبی بین 2 تا 10 روز طول می كشد . اما با استفاده از بولوتونیوم بوتاکس نوع اول این مشكل بی حسی به وجود نخواهد آمد .

یک هفته قبل از درمان استفاده از هر گونه مشروبات الكلی اکیدا ممنوع می باشد . بوتاکس معمولا برای رفع یا كاهش چروكها پیشنهاد می گردد از اثرات جانبی تزریق كبودی اندک می باشد پس از درمان از مصرف آسپرین و داروهای مشابه خوداری نمایید چرا كه به رفع كبودیتان كمكی نمی كند.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس برای افراد متفاوت است. در این حالت هزینه درمان با توجه به سطح تجربه و تخصص فرد معالج، زمان مورد نیاز برای درمان، و اقدامات درمانی مورد نیاز تعیین می شود. توجه داشته باشید که اکثر موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه، هزینه تزریق بوتاکس را تحت پوشش خود قرار نمی دهند. هزینه های درمان در این حالت می تواند

سوالات متداول

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی چیست؟

موقعیت های مختلفی وجود دارند كه در آن از بوتاکس استفاده می شود و استفاده از آن منحصر به زیباسازی نیست كه از آن میان می توان به درمان اسپاسم ماهیچه صورت یا دیگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهیچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شدید چشم ها اشاره كرد .

آیا تزریق درد دارد؟

 با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.بعد از تزریق هم با گذشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد.

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

این ماده تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ آیا سمی نیست؟

این ماده یک پروتئین خالص طبیعی است که در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر آن معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می شود و به جاهای دیگر بدن نفوذ نمی کند. کاربرد کلینیکی بیست ساله آن بی خطر بودن آن را اثبات کرده است.

مراقبت های بعد از تزریق

• لطفا تا ۷ ساعت پس از تزریق نخوابید.

• تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید

•تا۲۴ ساعت پس از عمل استحمام نفرمایید و همچنین از نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

• تا ۴ ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.

•چند ساعت ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است امّـــا شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.

• تا۲۴ ساعت پس از درمان از خم کردن سر به پایین پرهیز کنید.

• تا ۷۲ ساعت پس از تزریق بوتاکس از ماساژ محل تزریق و همچنین انجام کارهای سنگین و هر نوع ورزشی خوداری بفرمایید.

• سه روز قبل و بعد از درمان ازمصرف قرصهای آسپرین و وارفارین خودداری فرمایید.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است