بستن و درمان منافذ باز پوست صورت: راه‌ها و روش‌ها

در محل خارج شدن موهای صورت منافذی وجود دارند. این منافذ برای حفظ رطوبت پوست صورت ، خارج کردن سموم از بدن و همچنین کمک به برقراری تعادل دمایی پوست از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در برخی از موارد این منافذ پوستی بیش از حد باز می شوند که این امر علاوه بر ظاهر زشتی که ایجاد می کند می تواند باعث بروز عارضه های پوستی نظیر آکنه و جوش صورت نیز بشود. بسیاری از افراد که از ظاهر پوست خود به خاطر منافذ باز پوست ناراضی هستند برای بازیابی ظاهر اولیه خود اقدام به استفاده از محصولات و کرم های بسیاری می کنند که اغلب تبلیغ می شود ولی تمامی این روش ها بی فایده و هدر دادن وقت هستند. تراشیدن پوسته های رویی صورت نیز یکی از راه های به کار برده شده است که اثرات آن بسیار موقتی است.

آکنه یکی از زوائد پوستی بسیار رایج است که معمولاً در میان نوجوانان بروز می‌یابد و در زیبایی پوست نقش به سزایی دارد و ویژگی اصلی آن جوش‌های سر سیاه، سر سفید و چرکی و پوست چرب است.

برای درمان موثر و ماندگار منافذ باز پوست لازم است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. خوشبختانه روش های موثر بسیاری برای درمان این عارضه وجود دارد. در کلینیک ما  می توانید به انواع روش های پیشرفته درمان منافذ باز پوست صورت دسترسی داشته باشید. این روش ها شامل لیزر درمانی و سایر روش های نوین برای درمان  و از بین بردن منافذ باز پوست می باشد ، متخصصین کلینیک پس از بررسی پوست شما بهترین روش مناسب برای شما را پیشنهاد می کنند . لازم است در اینجا یادآوری کنیم که گرفتن درمان مناسب به تنهایی کافی نیست و لازم است بیمار پس از انجام درمان مراقبت ها و توصیه های ویژه متخصص را برای دوره بعد از درمان به دقت رعایت کند.

درادامه دلایل ایجاد منافذ باز پوست صورت و بعد از آن پرکاربرد ترین روش های درمان و رفع آن را بیان می کنیم:

دلایل


  • دلایل ژنتیکی – پوست شما به طور ارثی به این حالت است
  • پوست چرب
  • عدم بهداشت پوست به طور مناسب ، علت ایجاد منافذ باز پوست می باشد .
  • آفتاب سوختگی
  • کمبود کلاژن، الاستین و آب در پوست

منافذ پوست برای تنفس پوست و همچنین ترشح چربی از پوست برای مقابله با کمبود آب، بسیار مهم هستند. دلیل اصلی اینکه برخی افراد منافذ بزرگ تری دارند کاملا مشخص نیست اما داشتن منافذ بزرگ پوست موجب عدم سلامت و عدم پاکیزگی ( ترشح چربی زیاد) پوست می شود و همچنین موجب بیشتر شدن چرک و کثیفی در زیر پوست می شود خصوصا اگر از قبل هم مقدار زیادی چرک و کثیفی زیر پوست وجود داشته باشد.

راه ها و روش های درمان


میکرودرم

میکرودرم ابریژن یک روش ایمن و غیر جراحی برای درمان منافذ باز پوست است. در این روش خارجی ترین لایه ی پوست که ضیخم تر است و ناهموار است توسط دستگاه مخصوصی برداشته می شود. پس از لایه برداری توسط میکرودرم ابریژن لایه ی جدیدی از پوست زیر آن ظاهر می شود که جوان تر ، شاداب تر و سالم تر است و منافذ بزرگ و مشکلات ناشی از آن را ندارد. برای برداشتن لایه ی خارجی پوست ذرات بسیار ریز شن مانندی توسط دستگاه به طرف پوست با سرعت بالا فرستاده می شود و همزمان دستگاه لایه های پوسته ی مرده را که از صورت جدا می شوند به درون خود می کشد.

لایه برداری با میکرودرم ابریژن باعث ضخیم شدن رشته های کلاژن می شود و بدین ترتیب باعث شادابی و سلامت پوست می شود. ( کلاژن یک ماده مهم برای پوست است که باعث لطیف شدن و سالم ماندن آن می شود)

در هنگام انجام میکرودرم ممکن است فرد احساس خراشیده شدن پوستش را داشته باشد چرا که دستگاه درحال برداشتن لایه سطحی پوست می باشد. انجام میکروردم نیاز به دوره ریکاوری بسیار کوتاهی دارد و تنها عوارض آن قرمزی و کبودی پوست است که موقتی است.

پیلینگ

پیلینگ نیز نوعی لایه برداری عمیق پوست است که میزان تاثیرگذاری آن نسیبت به میکرودرم ابریژن بیشتر است. در روش پیلینگ از محلولی که شامل چند ماده شیمیایی است استفاده می شود. این محلول به سطح پوست مالیده می شود و موجب برداشته شدن لایه سطحی و مرده پوست می شود. ترکیب ماده شیمیایی به کار رفته در این روش بسیار مهم است و بسته به نیاز ها ، شرایط و پوست هر بیمار انتخاب می شود. بعد از انجام پیلینگ ، پوست بازسازی می شود و پوستی سالم تر و جوان تر بدون منافذ بزرگ تشکیل می شود. در هنگام انجام پیلینگ در ابتدا ممکن است فرد کمی احساس گرم شدن پوست یا سوزش خفیف داشته باشد که در حین انجام پیلینگ این حس کم کم کاهش پیدا می کند.

پیلینگ شیمیایی قطعا یکی از موثرترین روش های درمان منافذ بزرگ پوست است. این روش نسبت به میکرودرم ابریژن نیازمند دوره ریکاوری بیشتری است . متخصص پوست و موی شما برای تسریع بهبودی و دوره ریکاوری داروهایی را برای این دوره به بیمار تجویز خواهد کرد.

آی پی ال ( IPL )

این روش یک روش غیر تهاجمی برای درمان منافذ بزرگ پوست می باشد. در این روش یک اشعه غیر لیزری با طول موج بالا استفاده می شود ، تاباندن این اشعه موجب ترمیم بافت های آسیب دیده پوست و در نتیجه جوان سازی پوست و کوچک شدن منافذ بزرگ پوستی می شود. آی پی ال یک اشعه قوی است که به لایه های عمقی پوست نفوذ می کند و موجب ترمیم آن ها می شود. آی پی ال موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن و الاستن بیشتر می شود ، این مواد برای لطافت و جوانی پوست حیاتی هستند. تنها عوارض ناشی از آی پی ال احساس سوزش بسیار خفیف است که تنها چند ساعت بعد از انجام آن از بین می رود. متخصص پوست برای اطمینان از گرفتن بهترین نتایج پس از آی پی ال پوست توصیه هایی برای نحوه مراقبت پوست به شما می کند.

لایه برداری پوست با لیزر

لیزر برای بسیاری از عمل های زیبایی استفاده می شود و محبوبیت ویژه ای دارد. لیزر در درمان منافذ بزرگ پوستی نیز موثر است و توانایی بالایی در بهبود ظاهر پوست و تحریک پوست به بازسازی و ترمیم و تولید کلاژن بیشتر و در نتیجه جوان سازی پوست دارد. لیزر می تواند موجب بازسازی پوست و ایجاد لایه جدید روی پوست شده و حجم و شادابی پوست را بیشتر کند و از این طریق پوست شما لطیف تر و بدون منافذ بزرگ خواهد بود . نوع خاصی از لیزر که به این منظور استفاده می شود لیزر فراکشنال CO2 است که برای درمان منافذ بزرگ پوست کاربرد دارد.

انجام درمان با لیزر شامل تاباندن اشعه مخصوصی به پوست می باشد که باعث تحریک تولید کلاژن می شود. تولید کلاژن بیشتر بر روی فعالیت سالم غدد چربی اثر می گذارند. غدد چربی همان عواملی هستند که به خروجی پوست فشار می آورند و موجب بزرگ شدن منافذ پوستی می شوند. لیزر درمانی یک روش ایمن است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد. عوارض لیزر درمانی شامل قرمزی و التهاب موقتی پوست است. این عوارض پس لز مدت بسیلر کوتاهی از بین می روند.

نحوه مراقبت از پوست


  • پاک کردن پوست و خصوصا قسمت هایی که منافذ بزرگی دارد از چربی ، کثیفی و گرد و غبار موجب کمتر شدن منافذ بزرگ می شود. پزشک متخصص پوست در کلینیک ما محلول های مخصوص پاک کننده پوست را برای شما تجویز می کند.
  • عدم استفاده از محصولات آرایشی یا کرم هایی که موجب بسته شدن منافذ پوستی و تحریک غدد پوستی برای تولید چربی بیشتر می شوند. شما باید از استفاده از کرم های نرم کننده قوی پوست که غلیظ و چرب هستند خودداری کنید. بسیاری از کرم های مرطوب کننده دست و صورت در بازار بدین منظور نا مناسب هستند و موجب بزرگ شدن منافذ پوستی می شوند.
  • از محصولاتی که محتوی موادی هستند که موجب خشک شدن و تحریک پوست می شوند استفاده نکنید. این محصولات نیز موجب تحریک پوست به تولید چربی بیشتر می شوند و مستقیما از طریق منافذ، پوست را تحریک می کنند.
  • از پاک کننده های صورت ملایم که حلال در آب هستند استفاده کنید و از استفاده از صابون های جامد قوی و محصولات مخصوص پوست های چرب که پوست را خشک می کنند خودداری کنید. استفاده از این محصولات موجب التهاب و طولانی شدن روند بازسازی پوست می شود. مواد موجود در صابون های جامد نیز میتواند منافذ پوست را مسدود کند.
  • از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان و فرآورده های تحریک کننده پوست به بازسازی سلولی هستند. همچنین از کرم هایی استفاده کنید که مواد حیاتی مورد نیاز پوست را به آن می رسانند . به خاطر داشته باشید که کسانی که جوش سر سیاه و منافذ بسیار بزرگ پوستی دارند باید تنها از محصولات ژله ای ، مایع و یا بسیار رقیق و سرم مانند استفاده کنند. پزشک متخصص ما در مورد نوع مواد مورد استفاده برای مراقبت از پوستتان به شما توصیه های لازم را خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است