ایجاد چال گونه (خنده) با عمل جراحی

ت

به وسیله جراحی هم می‌توان چال گونه (فرورفتگی روی لپ) را ایجاد کرد، و این جراحی در صورتی که درست انجام شود، بسیار ساده و بی‌دردسر خواهد بود. ما می‌توانیم جراحی ایجاد چال گونه (چال خنده)  را در کلینیک خود و تنها تحت بی‌حسی عمومی انجام دهیم. یک چال گونه طبیعی هنگامی به وجود می‌آید که در ساختمان عضلانی گونه (در بیشتر موارد عضله شیپوری) یک جای خالی کوچک وجود داشته باشد. پوست قرار گرفته بر روی این جای خالی کوچک به بافت همبند زیر خود می‌چسبد که همین باعث می‌شود با حرکت کردن اجزاء صورت (لبخند زدن) چال گونه به وجود بیاید.

چرا اشخاص اقدام به انجام جراحی ایجاد چال گونه می‌کنند؟


چال گونه، لبخند را زیباتر کرده و به صورت حالت خاصی می‌دهد. بسیاری از مراجعین کسانی هستند که، به گفته خودشان، یکی از خواهر یا برادران یا دوستان نزدیکشان چال گونه (خنده) دارند؛ این افراد می‌گویند از اینکه این نوع جراحی وجود دارد و آن‌ها می‌توانند صاحب چال گونه شوند خوشحال‌اند. جراحی چال گونه (خنده) راهی نسبتاً ساده و بدون درد جهت ایجاد چال گونه برای اشخاصی است که همیشه می‌خواستند چال گونه داشته باشند.

ایجاد چال گونه چگونه انجام می‌شود؟


می‌توان با انجام جراحی ایجاد چال گونه (لبخند) این فرایند طبیعی را شبیه‌سازی کرد. در عمل زیبایی چال گونه، در داخل گونه یک برش کوچکِ بدون درد زده می‌شود. هیچگونه برش یا اسکاری در پوست بیرونی گونه ایجاد نمی‌شود. یک ابزار نمونه‌برداری پانچی  روی مخاط باکال (داخل گونه) قرار داده می‌شود و با حرکات دایره‌ای وارد این مخاط، چربی زیر آن و عضله گونه می‌شود. مغزی گردی متشکل از این لایه‌ها برداشته می‌شود، البته پوست دست نخورده باقی می‌ماند و به این ترتیب یک جای خالی کم عمق و استوانه‌ای زیر آن به وجود می‌آید. سپس، این جای خالی با قرار دادن یک بخیه قابل جذب که از پوست داخلی گونه (و عضله)، در یک طرف جای خالی، وارد شده و سپس از لایه درمیس پوست و در نهایت از پوست داخلی گونه (و عضله) در طرف دیگر جای خالی عبور می‌کند، بسته می‌شود.

بسته شدن این بخیه باعث می‌شود، در پوستی که روی محل خالی شده قرار دارد یک چال گونه ایجاد شود. در ابتدا حتی در زمانی که شخص لبخند نمی‌زند هم این چال وجود دارد، اما بعد از چندین روز، و گاهی چند هفته، چال گونه تنها زمان لبخند زدن یا حرکت دادن عضلات صورت دیده می‌شود. بافت اسکار به جا مانده بین پوست داخلی و عضله باعث می‌شود که حتی بعد از جذب بخیه، چال گونه ایجاد شده به طور دائم باقی بماند.

ما در مورد بهترین محل برای قرارگیری چال گونه‌تان با شما صحبت خواهیم کرد. شما می‌توانید یک یا دو چال لبخند داشته باشید.

جراحی ایجاد چال گونه را می‌توان روی گونه‌هایی با انواع و اندازه‌های مختلف انجام داد، البته بعضی گونه‌ها نسبت به بقیه شرایط بهتری برای این عمل دارند. برای مثال، اگر گونه بیش از حد چاق نباشد، این عمل راحت‌تر انجام می‌شود. اگر شخصی چال گونه‌های بسیار مشخصی بخواهد، از یک ابزار نمونه‌برداری بزرگتر استفاده می‌شود تا بتوان مغزی بزرگتری از بافت نرم را برداشت.
شما در تمام طول جراحی بیدار و راحت خواهید بود. جراحی ایجاد چال گونه حدوداً 20 دقیقه زمان می‌برد و می‌توانید مستقیماً بعد از عمل به خانه بروید.

جهت آماده شدن برای این جراحی چه باید کرد؟


•    حداقل 6 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید.

•    حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی استعمال دخانیات را متوقف کنید. این موضوع برای بیمارانی که تحت اعمال کوچک کردن سینه، ابدومینوپلاستی یا لیفت صورت قرار می‌گیرند بسیار مهم است.

•    یک هفته قبل از جراحی، مصرف الکل را متوقف کنید.

حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی خوردن موارد زیر خودداری کنید:

هرگونه ترکیب حاوی:

- ویتامین E، افامول G، روغن گل مغربی، روغن سالمون، روغن کبد ماهی، جنسینگ، ایمدین و سیر.

داروهای ضدالتهاب:

- پیروکسیکام، اندوسید، نوروفن، ایبوپروفن، سورگام، ولتارول، ناپروکسین، فروبن، لدرفن.

داروهای ضد انعقاد خون:

- آسپیرین/ سالیسیلات، آنادین، دیسپرین، کودیز، یا هرگونه داروی سرما خوردگی یا آنفولانزا مانند لمسیپ  و غیره.

- در روز جراحی هیچگونه آرایشی روی چشم یا صورتتان انجام ندهید، زیرا انجام این کار می‌تواند در فرآیند جراحی اختلال ایجاد کند.

مراقبت‌های بعد از عمل و بهبودی از آن چگونه است؟
معمولاً مراقبت بعد از عمل شامل شست‌وشوی مرتب دهان با محلول ضدعفونی و یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک می‌شود. شما می‌توانید روز بعد از عمل به سر کارتان برگردید، البته باید از انجام فعالیت‌های شدید مثل ورزش‌های برخوردی و آن دسته از تمرینات ورزشی که می‌توانند به صورتتان آسیب بزنند خودداری کنید. دوره بهبودی 7 تا 10 روز طول می‌کشد. استفاده از غذاهای نرم بعد از این جراحی به بهبودتان کمک خواهد کرد.

آیا نتیجه جراحی ایجاد چال گونه دائمی است؟


چال گونه‌های به وجود آمده توسط این عمل، حدوداً در 90% از موارد دائمی هستند. در موارد نادر، اگر بخیه در فرایند بهبود اولیه بعد از عمل باز شود، یا بافت اسکار به اندازه کافی تشکیل نشود، ممکن است چال گونه ایجاد شده کم عمق بوده یا به طور کامل محو شود. این یکی از ریسک‌های انجام جراحی ایجاد چال گونه است.

چقدر طول می‌کشد تا چال گونه طبیعی به نظر برسد؟


معمولاً، در یک دوره بعد از عمل، چال گونه حتی بدون لبخند زدن هم دیده می‌شود. طول این دوره متغیر بوده و می‌تواند از چند روز تا چند هفته و گاهی چند ماه طول بکشد. اما معمولاً با گذشت زمان، هنگامی که نمی‌خندید چال گونه محو می‌شود و تنها زمانی که لبخند می‌زنید دیده می‌شود. هر چند که احتمال این هم وجود دارد که این فرورفتگی بیش از چند ماه طول بکشد اما چنین وضعیتی به ندرت پیش می‌آید.

این نوع جراحی چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟


شایع‌ترین مشکلات به وجود آمده عبارتند از بروز کبودی و تورم در حد ملایم. احتمال دارد پس از این جراحی عضله چانه موقتاً ضعیف شود، که این وضعیت می‌تواند چند روز یا گاهی اوقات چند هفته طول بکشد. البته این وضعیت به ندرت پیش می‌آید. همچنین ممکن است چال گونه ایجاد شده را دوست نداشته باشید یا اینکه بخواهید آن را عمیق‌تر یا کم‌عمق‌تر کنید.

اگر چال ایجاد شده را دوست نداشته باشید، می‌توانیم آن را به حالت اول برگردانیم، البته عملی که برای برگرداندن گونه به حالت اولیه انجام می‌شود، همیشه موفقیت‌آمیز نیست. در موارد بسیار نادری هم عفونت بروز می‌کند. برای پیشگیری از عفونت، دوره کوتاهی از مصرف آنتی‌بیوتیک را برایتان تجویز می‌کنیم. بسیار به ندرت پیش می‌آید که بخیه نگهدارنده چال گونه به خاطر تورم بیش از حد یا به دلایل دیگر، پیش از پایان دوره بهبود باز شود. همچنین ممکن است، بافت اسکار به اندازه کافی تشکل نشود که این باعث می‌شود چال گونه بیش از حد کم عمق شده یا به طور کامل محو شود.

آیا می‌توانم خودم در مورد عمق چال گونه تصمیم بگیرم؟


تا حدودی. جراحی ایجاد چال گونه تا حد معینی قابل تطبیق دادن با خواست بیمار است. عوامل بسیاری در تعیین عمق، اندازه و شکل چال گونه نقش دارند، از جمله ضخامت بافت گونه‌ها، مقدار چربی موجود، شکل صورت بیمار، میزان تعادل عضلات صورت. ما در مورد فرایند جراحی ایجاد چال گونه به طور کامل با شما صحبت کرده و سپس تصمیم می‌گیریم که چال گونه مناسب شما دقیق چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است