تزریق ژل و چربی

59670.5b854dd52a85e2151e59cc9a82564dc1

روش های زیادی برای از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های ناشی از پیری وجود دارد و یکی از این روش ها استفاده از ژل های مصنوعی یا چربی هاست که می تواند علاوه بر پر کردن چروک، اثرات دیگری هم داشته باشند.خانم هایی هستند که دوست دارند درباره انواع جراحی های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل هایی توصیه می شوند یا نه. خانم های بسیاری هستند که به دلیل افزایش سن درناحیه گونه وکنار چشم و خط خنده دچار چروک هایی شده اند یا دوست دارند حجم لب های شان را افزایش دهند.شایع ترین روش حجیم سازی، این روزها تزریق ژل یا چربی است. این در حالی است که متخصصان پوست و مو تاکید فراوانی بر عوارض ناشی از روش تزریق ژل های غیراستاندارد به وسیله افراد غیرمتخصص دارند.

تاریخچه

اگر چه رواج تزریق چربی یک پیشرفت نسبتا جدید در جراحی پلاستیک است، اما ایده تزریق چربی جدید نمی باشد. در سال 1893 اتوگرافت چربی آزاد  برای پر کردن نواقص بافت نرم مورداستفاده قرار گرفت. استفاده از چربی شکمی خود فرد برای اصلاح نواقص ناحیه فک تحتانی و چانه در سال 1909 گزارش گردید.در اوایل قرن بیستم تلاشهایی برای اصلاح سایر موارد، نظیر آتروفی نیمه صورت و نواقص پستان صورت گرفت، اما توسعه روش تزریق چربی صورت تا اوایل دهه هشتاد (یعنی زمانی که عمل لیوساکشن رواج یافت) به تاخیر افتاد.در سال 1986 استفاده از انورگرافت چربی آزاد رادر اصلاح نواقص آتروفیک و بدنبال تروهای صورت گزارش کرد.با اصلاحات انجام شده در تکنیک ، تزریق چربی بعنوان روش انتخابی برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات شامل اسکارهای صورت، برجسته سازی و چین چروک صورت مطرح گردیده است.

موارد کاربرد

تزریق چربی برای شکل دادن به قسمتهای مختلف صورت (مانند بزرگ کردن لبها و برجسته کردن گونه ها) و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. از این نظر اثر و کاربرد چربی مانند تزریق ژل یا فیلر است. تزریق ژل و چربی می تواند بسیاری از علائم پیری صورت را از بین ببرد. این روش بویژه در افراد زیر 60 سال که تمایل به لیفت صورت دارند موثر بوده و در اغلب موارد نیاز به لیفت صورت را تا چندین سال به عقب می اندازد. اگر تزریق چربی برای برطرف کردن چینهای سطحی و بهبود جای جوشها به کار می رود معمولا ناحیه تزریق سطحی تر است تا اثر بیشتری از خود نشان دهد. در این حالت چربی تزریق شده باعث کلاژن سازی در زیر پوست شده و تا حدودی پوست جوانتر و شادابتر به نظر می رسد. در مواردی که تزریق چربی برای برطرف کردن چینهای عمیق، برجسته کردن گونه و لبها و حجم دادن به قسمتهای دیگر صورت به کار می رود ناحیه تزریق وسیعتر بوده و از زیر پوست تا قسمتهای عمیق را در بر می گیرد.

روش تزریق

برای جلوگیری از مسمومیت با لیدوکائین مصرف داروهایی که متابولیسم کبدی این ماده را کاهش می دهند و روی آنزیم کبدی CYP_450 تاثیر گذار هستند از دوهفته قبل می بایست قطع شوند. داروهای خانواده بنزودیازپین ها( فلورازپام ، دیازپام ،آلپرازولام و….) سرترالین ، فلوکستین ،کاربامازپین ، سایمتدیدین ، مترونیدازول، ترفنادین ، بتا بلوکرها، کلاریترومایسین و…) از جمله این موارد هستند. مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دو هفته قبل از عمل می بایست قطع شوند. به منظور تسریع در روند ترمیم ناحیه عمل و پاسخ دهی بهتر به درمان دو هفته قبل از تزریق ژل و چربی مصرف سیگار می بایست قطع شود.آزمایش های لازم قبل از عمل شامل قند ناشتا ،تست بارداری و شمارش کامل خون و وضعیت عملکرد کبد می باشد. بعنوان پروفیلاکسی و پیشگیری از عفونت کپسول سفالکسین 24 ساعت قبل از عمل شروع شده و تا 6 روز بعد ادامه می یاید . در صورت حساسیت به پنی سیلین جایگزین مناسب اریترومایسین و یا سیپروفلوکساسین می باشد. در صورت اضطراب در بیمار قرص لورازپام قبل از عمل تجویز می شود چرا که لورازپام تنها بنزودیازپینی است که تاثیر ناچیزی بر روی متابولیسم کبدی لیدوکایین دارد. ناحیه دارای چربی اضافه با ماژیک در حالت ایستاده علامت گذاری می شود چون در حالت دراز کش تعیین وسعت بافت چربی بسیار مشکل است. سپس از محلول تامیسنت برای بی حسی موضعی استفاده شده بعد از گذشت 20 دقیقه موضع کاملا بی حس شده که می توان عمل را آغاز کرد. محلول تامیسنت ترکیب لیدوکائین ، اپی نفرین و سدیم بی کربنات می باشد که اضافه کردن تریامسینولون اختیاری می باشد. هرچند که بدلیل بالا رفتن ریسک عفونت بعد از عمل تمایل کمتری برای اضافه کردن این کورتیکو استروئید وجود دارد. غلظت لیدوکائین در محلول تامیسنت برای بیماران مختلف متفاوت می باشد که حداقل درصد آن 0.05% می باشد که کمترین بی حسی را در موضع ایجاد کرده و شانس مسمومیت با لیدوکائین در این غلظت بسیار کم می باشد با این وجود برای بیمارانی که آستانه تحمل به درد پایین تری دارند غلظت های بالاتر ( 0.1 % یا 0.075%) توصیه می شود. اپی نفرین علاوه بر انقباض عروقی و کاهش خونریزی در موضع عمل ، به افزایش زمان تاثیر لیدوکائین کمک کرده و از پخش سریع آن در بدن و بروز مسمومیت جلوگیری می نماید. از آنجا که لیدوکائین PH اسیدی دارد و در زمان تزریق ژل و چربی درد شدیدی ایجاد می کند ، اضافه کردن سدیم بی کربنات موجب خنثی شدن محلول تامیسنت شده و درد زمان تزریق کاهش می یابد.

عوارض

عوارض عمومی انتقال چربی

– خونمردگی یا کبودی و تورم : درعمل انتقال چربی امکان و احتمال بروز تورم ناحیه عمل و خونمردگی اطراف آن وجود دارد. بروز تورم ناحیه عمل به قدری عادی است که دیگر نمی ‌توان آن را به عنوان عارضه تلقی کرد.خونمردگی و تورم اطراف ناحیه عمل کاملاً موقتی است و چنانچه بیماران در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنند، این مشکلات به راحتی از بین خواهد رفت.

عوارض اختصاصی انتقال چربی

 ۱  – عدم تقارن :از آنجایی که متقارن بودن تزریق چربی در نواحی جفت بدن (گونه‌ها و ...) فقط با مقایسه چشمی است، این امکان وجود دارد که نواحی تزریق شده کاملاً متقارن نباشد. مشکل عدم تقارن را می‌توان به راحتی با گرم کردن و ماساژ حل نمود.

۲ – عفونت :با رعایت شرایط استریلاسیون توسط پزشک و مراقبتهای بعد عمل توسط بیمار این عارضه نا محتمل  است و درصورت وقوع به سادگی قابل درمان است .نکته مهم آنست که بر خلاف تزریق فیلر عوارضی چون حساسیت  ، جابجایی چربی و ..  در تزریق چربی دیده نمی شود.

مراقبت های بعد از تزریق

- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.

- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

- استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

- در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود. بطور کلى در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید

- راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى میکند و هم تورم صورت را کاهش میدهد.

-.از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته بعد از تزریق ژل و چربی باید خودداری شود در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورمو تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد .

-در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.

-در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی ، زدن کرم ضد آفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.

-آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.

- بدلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید ، بهتر است از میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا۳ به وفور میل کنید.

- تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.

هزینه و قیمت

 هزینه تزریق چربی بسته به پزشک معالج، محل انجام عمل و روش تزریق چربی متغیر است.